Toskania plan podróży – najpiękniejsze miasta i zabytki.
Toskania to jeden z najbardziej fascynujących regionów we Włoszech. Kraina malutkich miasteczek, strzelistych cyprysów, średniowiecznych zamków, tajemniczych opactw i dobrego wina. Region to duże, bardzo znane miasta, jak np. Florencja i Siena, ale także wiele pięknych, malutkich mieścinek, które można przejść od jednego do drugiego końca w godzinę lub dwie. Do tych najciekawszych należą: Montepulciano, Montalcino, San Gimignano, Arezzo, Pienza, S.Quirico d’Orcia i wiele wiele innych. Aby zwiedzić całą Toskanię potrzeba przynajmniej pełnych, aktywnych dni. Jeśli nie macie tyle czasu, wybierzcie najciekawszy dla Was obszar i skoncentrujcie się tylko na nim.
W Toskanii każdy znajdzie coś dla siebie. Od bardzo drogich, luksusowych hoteli i willi położonych pośrodku najlepszych winnic przez przepiękne pokoje w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych po świetnie wyposażone kempingi, z basenami i wieloma atrakcjami dla dzieci. Dzisiejszy wpis jest przygotowany z myślą o tych, którzy po raz pierwszy wybierają się do Toskanii i szukają inspiracji lub gotowego planu podróży. Tych z Was, którzy jeżdżą do Toskanii częściej zachęcam do dodania swoich rad i wskazówek, które mogą pomóc w planowaniu trasy.
TOSKANIA PLAN PODRÓŻY -JAK TAM DOJECHAĆ?
Z Polski – z Katowic, Wrocławia, Warszawy – do Toskanii najszybciej dostaniemy się samolotem linii lotniczych Ryanair – do Bolonii (Bolonia – Florencja 119 km). Innym sposobem, dla tych, którzy oprócz Toskanii chcieliby zwiedzić stolicę Włoch jest lot, tymi samymi liniami do Rzymu (Rzym – Siena 232 km).
Jeśli chcecie dużo jeździć i dużo zobaczyć, a także przemierzyć SS222 najbardziej malowniczą trasę w Toskanii, najlepszą opcją jest wypożyczenie na miejscu samochodu lub, jeśli macie więcej czasu – przyjazd do Toskanii samochodem z Polski (najlepiej rozłożyć drogę na dwie części, wtedy podróż nie będzie aż tak męcząca). Można wybrać trasę przez Niemcy i Austrię (z Wrocławia) lub Czechy (z Warszawy i Krakowa). Własny samochód ma bardzo ważną zaletę przy wyjazdach do Włoch – można wtedy do woli obładować się oliwą, winem i serami!
TOSKANIA PLAN PODRÓŻY
Jak widzicie Toskania jest rozległa, jej powierzchnia to prawie 23 000 km², na których znajduje się 10 prowincji: Arezzo, Florencja, Grosseto, Livorno, Lukka, Massa Carrara, Pistoia, Piza, Prato i Siena i Arezzo. Te, moim zdaniem, najbardziej warte zobaczenia to Florencja, Siena i Piza.
Poniższy plan podróży zakłada, że wjedziecie do niej od Bolonii.
FLORENCJA – toskania plan podróży
Pierwszy przystanek to Florencja – stolica Toskanii, na którą warto poświęcić przynajmniej jeden, ale za to pełny dzień.
CO WARTO ZOBACZYĆ WE FLORENCJI? – Toskania, plan podróży
- Galeria Uffizi – jedno z najstarszych i najpiękniejszych muzeów w Europie – bilet warto zarezerwować wcześniej on-line na stronie Ufiizzi.org
- Katedra Santa Maria di Fiore na Piazza di San Giovanni – bilet kosztuje 15 euro
- Dzwonnica Giotta z XIV w.
- Piazza della Repubblica i Kolumna Obfitości
- Mercato del Porcellino – plac targowy zbudowany w XVI w.
- Most Ponte Vecchio nad rzeką Arno z XIV w., – do dziś mieszczą się na nim liczne sklepy jubilerskie, a na środku popiersie znanego włoskiego złotnika – Benvenuto Celliniego
- Fontanna Neptuna
- Plac Michała Anioła oraz posąg Dawida, a właściwie jego kopia, bo oryginał można zobaczyć w Galleria dell’Accademia.
- Pałac Pitti i Ogrody Boboli ( wstęp kosztuje 10 euro)
- Kościół Santa Croce z grobowcem Michała Anioła i Machiavellego
- taras widokowy Piazzale Michelangelo – moim zdaniem jets to jedno z najpiękniejszych miejsc w Toskanii, z którego rozpościera się niesamowity widok na całe miasto ( zaraz obok tarasu znajduje się pole kempingowe, więc jeśli chcecie mieć śniadanie z widokiem, to jest to na pewno najtańsza opcja w mieście)
Oprócz zwiedzania zabytków i pogoni z przewodnikiem w dłoni warto także po prostu pospacerować pięknymi ulicami miasta, w których człowiek wręcz oddycha historią, zjeść dobry obiad przy jednej z restauracji ciągnących się wzdłuż Via del Melarancio, Via Faenza lub przy Piazza del Mercato Centrale.
z Florencji przenosimy się do całkiem innej, sielskiej rzeczywistości Greve in Chianti, małego miasteczka, będącego stolicą słynnego Chianti. Stąd można przejechać jeszcze parę kilometrów i zatrzymać się w Castellina in Chianti, jest tu bardzo wiele punktów widokowych i to właśnie stąd roztaczają się najwspanialsze widoki w tej części Toskanii.
SAN GIMINIANO – toskania plan podróży
Kolejny przystanek na trasie to San Giminiano (D). O tym, że zbliżacie się do celu powiedzą Wam pojawiające się na horyzoncie smukłe, wysokie wieże miasta, które wraz z okalającymi je gajami oliwnymi i winnicami tworzą niesamowity krajobraz.
San Giminiano – urocze miasteczko, w którym można spędzić bardzo miłe popołudnie, spacerując pięknymi uliczkami i podziwiając średniowieczną architekturę miasta. Perełka środkowej Toskanii znana z produkcji wyśmienitego wina Vernaccia di San Gimignano, jak i szafranu, położona jest na wysokości 335 m n.p.m., nad doliną Elsy, otoczona grubymi kamiennymi murami obronnymi, a jej centrum znajduje się na Światowej liście Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej charakterystyczne jest 15 wież różnej wysokości wybudowanych w XI-XIII w., które dumnie wznoszą się nad miastem. Podczas rabunków i napadów były one schronieniem dla mieszkańców – gdy wdrapali się na górę wciągali za sobą drabinę, by napastnicy nie mogli ich złapać. Nawet jeśli tracili cały dobytek, ich życie było ocalone. Zobacz także: Kompletny przewodnik po San Giminiano.
- Palazzo Nuovo del Podestà – ratusz wybudowany na początku XIV w. z najwyższą 54-metrową wieżą w San Gimignano (Torre Grossa), na którą można wejść, by podziwiać przepiękny krajobraz. Wstęp kosztuje 5 euro, wieżę można zwiedzać codziennie od 9.30 do 19.00. Wewnątrz ratusza znajduje się muzeum rzeźba i malarstwa z XII w.
- Piazza del Duomo (na zdjęciu powyżej) – otoczony wieżami plac, na którym znajduje się kościół z XII w. Basilica di Santa Maria Assunta. Warto wejść do środka, by podziwiać rzeźby i freski z XIV i XV w. W sezonie kościół otwarty jest dla zwiedzających codziennie od 09.30 do 19.00., w niedzielę do 17.00
- Palazzo Vecchio del Podesta wybudowany w XII i przebudowany w XIII w. Wieża, która wznosi się nad budynkiem to najstarsza wieża w mieście, pochodząca z 1200 r.
- Piazza della Cisterna – uroczy plac pełen barów i restauracji z antyczną studnią na środku
- Museo Archeologico – muzeum, w którym zebrano przedmioty należące do Etrusków znalezione podczas wykopalisk, a także dokumenty i materiały z dziejów Imperium Rzymskiego i epoki średniowiecza.
Po wizycie w mieście można odwiedzić, którąś z pobliskich winnic produkujących najlepsze białe wino w Toskanii Vernaccia di San Giminiano. Polecam Wam agroturystykę Fattoria San Donato, o której pisałam na blogu w tamtym roku. Cudowne miejsce: byłam tam z dwuletnim dzieckiem i uwierzcie mi lub nie, ale mój synek był zachwycony zarówno dokarmianiem kóz jak i oglądaniem produkcji wina!
MONTERIGGIONI – toskania plan podróży
Ruszamy dalej w kierunku Sieny. Po drodze będziemy mijać wiele ciekawych miejsc – warto zatrzymać się choć na chwilę w malutkim i pięknym średniowiecznym miasteczku Monteriggioni. Opasane wokół murem i 14 wieżami, znane jest głównie z filmów, (nakręcono tu m.in. Ukryte pragnienia z Liv Taylor), a także z reklam samochodów, które pojawiły się również na polskich ekranach. Na zwiedzanie wystarczy zaledwie pół godziny, może nawet mniej. Największą atrakcją jest XVI-wieczny plac w centrum otoczony pięknymi kamienicami.
CASTIGLION FIORENTINO I LUCIGNANO
Jeśli macie więcej czasu w tym punkcie podróży można odbić w stronę Arezzo (tak jak zaznaczone jest na mapie) i zobaczyć dwie inne toskańskie miejscowości: Castiglion Fiorentino z murem obronnym i wąskimi kamienistymi uliczkami oraz Lucignano. Choć jest to miejscowość, która nie wyróżnia się wśród innych niczym szczególnym, spacer po jej brukowanych wąskich uliczkach ma swój urok. To właśnie tutaj kręcono film Zapiski z Toskanii, z Juliette Binoche w roli głównej.
SIENA – toskania plan podróży
Kolejny przystanek to Siena. Samochód trzeba zostawić przy murach obronnych i stamtąd wąskimi uliczkami dotrzeć do centrum starego miasta i głównego placu Il Campo. Siena ma w sobie coś tajemniczego i fascynującego, to zupełnie inne miasto niż Florencja – mało tu otwartych przestrzeni, dzięki temu jest bardzo kameralnie. Na placu Campo młodzież przesiaduje do późnego wieczora; to właśnie tutaj odbywa się Palio – słynny toskański festyn, którego główną atrakcją są konne wyścigi. W Sienie warto spędzić jeden pełny dzień i nacieszyć się pięknem tego miasta.
MONTALCINO – toskania plan podróży
Ze Sieny przenosimy się do malutkiego Montalcino – średniowiecznego miasteczka wybudowanego na wzgórzach. Wąskie uliczki, w których choćby się chciało nie można się zgubić, bo to naprawdę mała miejscowość, licząca niespełna 6 000 mieszkańców.
Największą atrakcją turystyczną jest Fortezza di Montalcino – wybudowana została w najwyższym punkcie miasta, w 1361 r., aby chronić mieszkańców przed agresorami z pobliskich grodów. Widok z wąskiego przejścia na szczycie murów fortecy, z którego niegdyś w obronie przed najeźdźcami zrzucano na wrogów wrzącą oliwę, ukazuje Montalcino z całkiem innej perspektywy. W oddali można podziwiać wysokie wieże Sieny, lasy, morze mieniące się odcieniami zieleni i błękitu oraz średniowieczną strukturę miasteczka – piękne dzwonnice i czerwone dachy poprzecinane wąskimi uliczkami, które od marca do października wypełniają turyści. Więcej informacji co warto zobaczyć w Montalcino znajdziecie tutaj Kompletny przewodnik po Montalcino.
Wizyta w Montalcino będzie miała największy sens jeśli przy okazji odwiedzicie którąś z pobliskich winnic produkują najsłynniejsze wino na świecie niesamowicie aromatyczne Brunello di Montalcino DOCG. Możecie wybrać się do winnic, o których pisałam na blogu: Marco Lazzaretti, Cava d’Onice lub wybrać jedną z ponad 200 firm należących do winiarskiego konsorcjum Brunello.
PIENZA – toskania plan podróży
Z Montalcino można wyruszyć do kolejnych miejscowości. Szczególnie polecam Pienzę, która słynie z produkcji owczych serów dojrzewających w grotach, w sianie, z dodatkiem trufli, papryki, ziół. Sama trasa jest niezwykle piękna, bo to właśnie tutaj znajdują się malownicze pejzaże z strzelistymi cyprysami i krętymi ścieżkami, które wiodą do wrót wielkich toskańskich willi.
MONTEPULCIANO – toskania plan podróży
Z Pienzy przenosimy się do Montepulciano – kolejnego miasteczka usytuowanego na wzgórzu – aby dotrzeć do głównego placu Piazza Grande trzeba iść cały czas pod górkę. Miasto samo w sobie jest ogromną atrakcją, co chwila między budynkami prześwitują łagodne, malownicze pejzaże poprzeplatane polami winorośli, słoneczników i pszenicy ciągnącej się aż po horyzont. Będąc tutaj, podobnie jak w innych toskańskich miasteczkach człowiek ma wrażenie, że czas się za trzymał. Warto zwiedzić tutejsze kościoły, odwiedzić sklepiki z pamiątkami i lokalnymi produktami, spróbować makaronu, w którejś z klimatycznych trattori. Dwa lata temu kupiłam tam piękną deskę do krojenia z drzewka oliwnego, która zdobi moją kuchnię i służy mi do dziś. Polecam także wyśmienite pasty do makaronów: truflowe, paprykowe, ze słynnym toskańskim ragù z dzika. Miejscowe specjały to chleb ze słoniną (lardo), oliwą i ziołami, mieszanki przygotowywanej według starej receptury.
SATURNIA – toskania plan podróży
Następnym przystankiem będzie Saturnia – toskański cud natury – gorące źródła w formie łagodnej kaskady – gdy pierwszy raz zobaczyłam ich zdjęcie, nie mogłam uwierzyć, że to miejsce znajduje się we Włoszech. Po drodze możemy jeszcze zajrzeć do Pitigliano – miasta zbudowanego na tufowym wzgórzu.
PIZA – toskania plan podróży
Kolejne miasto, które warto zobaczyć to Piza. Jeśli jednak nie macie zbyt wiele czasu, a jest pełnia sezonu, będę całkiem szczera – miasto to możecie sobie po prostu podarować. Wokół Pizy nie ma niestety innych, szczególnie ciekawych miejsc, a samo zwiedzanie, mimo paru kościołów i klimatycznego centrum sprowadza się do zobaczenia Krzywej Wieży, wokół której w lipcu i w sierpniu gromadzą się tłumy turystów. Z pewnością nie jest to Toskania, w której można się zakochać. Jeśli jednak zdecydowaliście się odwiedzić Pizę warto zajrzeć także do Volterry, znanej z wydobycia alabastru, który znajdziecie w każdym małym sklepiku z lokalnymi produktami.
Podsumowując, podróż do Toskanii to po prostu bajka – malownicze pejzaże, średniowieczne zamki, słońce, jedzenie tak dobre, że ślinka leci na samą myśl i wyborne wina. Idealne miejsce na romantyczną podroż w dwoje i z dziećmi, które pokochają sielskie, toskańskie klimaty.
Udanej podróży!
Agnieszka
Agnieszko, ile dni należałoby przeznaczyć na powyższą trasę? Pozdrawiam 🙂
Planowała tam pojechać moja przyjaciółka. Właściwie o tym marzyła. Chyba muszę ją tam zabrać. A z tym planem będzie to zdecydowanie prostsze:)
Zgadzam się, Toskania warta jest zobaczenia. Dodam do listy małe i urokliwe miasteczko Lukka, które również warto odwiedzić.
Cudowne zdjęcia, cudownie pokazane miejsca. W tym roku zjechaliśmy w podobny sposób Umbrię i było super, więc podejrzewam, że Toskania rzuciłaby mnie na kolana
Nigdy nie byłem w Toskani, ale niedługo będę się tam wybierał. Dzięki za porady i w pewnym stopniu zaplanowanie mojej wycieczki 🙂
Toskania marzy mi się od wielu lat, niestety z jakiegoś powodu ciągle nie mogę do niej dotrzeć. Coś czuję, że jak tak dalej pójdzie, to do Włoch wrócę dopiero na emeryturze 😛
Uwielbiam Toskanię! Ale jeszcze bardziej Lago di Bolsena, tam spędziłam jedne z moich ulubionych wakacyjnych dni. Oj, aż się łezka w oku kreci. Dziękuję za inspirację Agnieszko 🙂