Dzisiejsza lekcja będzie poświęcona najromantyczniejszej fazie produkcji, czyli dojrzewaniu i starzeniu win w stalowych tankach, lub bardziej fotogenicznych drewnianych bekach, beczkach i baryłkach. To już czwarta lekcja, ale przed nami w pierwszym etapie jest jeszcze 12. Gotowi ? Przejdźmy od razu do rzeczy:
CZAS DOJRZEWANIA I STARZENIA
- parę miesięcy w stalowych tankach (nazywanych również kadziami ze stali nierdzewnej)
- rok lub parę lat w drewnianych beczkach
TANKI Z NIERDZEWNEJ STALI
- Pojemniki ze stali nierdzewnej o różnej pojemności zatrzymują pierwotne zapachy i oryginalny charakter szczepu
- Aromaty są świeże i owocowe
- Idealny materiał do przechowywania żywności

DREWNO
- W beczce: kolor, aromat i smak wina stale ewoluują dzięki powolnemu mikro-utlenianiu, które zachodzi poprzez porowatą powierzchnię drewna.
- Drewno pozostawia w winie substancje, które wzbogacają jego aromat i strukturę.
PROCES DOJRZEWANIA W DREWNIE
- Zmieniają się kolory – żywe, błyszczące barwy wina w procesie mikro utleniania tracą pigment przechodząc w tony mniej intensywne, jednostajne i ciepłe.
- Bukiet staje bardziej złożony, aromaty dojrzalsze i wykształcone ( ma to związek z tworzeniem się związków organicznych: esterów, esterów i acetali, a także z oddawanymi przez drewno substancjami zapachowymi).
- Następuje polimeryzacja tanin/garbników oraz przyswajanie garbników z drewna: w ustach wino staje się miększe i lepiej zrównoważone, traci chropowatość i agresywność.
BECZKI
Wybór rodzaju beczki oraz drewna nigdy nie jest przypadkowy. W małych beczkach utlenianie ze względu największą powierzchnię styczności wina z drewnem zachodzi najszybciej. Do produkcji beczek powszechnie używa się drewna dębowego, ale można spotkać się także z drewnem wiśniowym lub kasztanowym. Każdy rodzaj drewna oddziałuje na wino w inny sposób. Drewno amerykańskie jest najbardziej agresywne, pozostawia wyraźne aromaty drewna, skóry, wędzonki i dymu. Dąb francuski uznany jest za najbardziej szlachetny ( i najdroższy) pozwala na uzyskanie wyrafinowanych „beczkowych” aromatów, z kolei dąb slavoński nadaje winom tradycyjny, delikatny akcent, oczekiwany szczególnie w przypadku niektórych win. Nie wchodząc w szczegóły wymienię 3 najważniejsze rodzaje beczek:
- Baryłki (barriques) – grubość drewna około 2-3 cm, pojemność 225 l
- Tonneaux – pojemność 500 l
- Wielkie beczki – grubość drewna około 10 cm
Przed pierwszym użyciem beczki są tostowane (wypiekane ogniem w środku) w celu intensyfikacji aromatów. Zabieg ten nadaje im między innymi zapach wanilii, orzechów kokosowych, przypraw i wędzonki. Tostowanie beczki może być lekkie (5 minut w temperaturze 150 stopni C), średnie (10 minut w temperaturze 150 stopni C) lub mocne (15-20 minut w temperaturze 200 stopni C). Wszystko to ma wpływ na efekt końcowy, jaki uzyskamy gdy wino spotka się w głębokim uścisku z wybranym przez winiarza drewnem.
Z reguły beczek używa się 3-4 razy, ale jak zapewne mogliście przeczytać w relacjach z podróży do wielu winnic, winiarze wykorzystują beczki nawet 5 lub 6 razy (szczególnie przy starzeniu win białych) i dopiero wtedy są w stanie uzyskać zamierzony efekt.
To właśnie drewno bezpośrednio i najsilniej wpływa na różnorodność aromatów i smaków w winie. Zmieniając kombinacje czynników takich jak: WIELKOŚĆ BECZKI, POCHODZENIE DREWNA, TYP DREWNA, TOSTATURĘ, LICZBĘ UŻYCIA BECZEK oraz CZAS DOJRZEWANIA WINA z tego samego produktu, możemy uzyskać sporą liczbę win o odmiennym charakterze, smaku i zapachu.
CHIPS – CZYLI JAK OSZUKAĆ KONSUMENTA
Chipsy to wióry dębowe, które imitują efekt beczki, w krótkim czasie nadając winom aromaty, które mogłoby uzyskać dopiero po dłuższym kontakcie z drewnem. Spotkaliście się kiedyś z producentem, który przyznał się do użycia chipsów? A byliście w winnicach, w których wina pachną drewnem, a po beczkach ani śladu? Cóż, oto prawdziwe wyzwanie dla sommeliera, który chipsy rozpoznać winien w mgnieniu oka!
ZABIEGI W WINNICY
- Przelewanie wina: służy odseparowaniu wina od resztek owoców
- Dolewanie i odlewanie wina z beczek: pozwala utrzymać stały poziom wina beczce
- Rozjaśnianie i filtrowanie: utrzymuje czystość i przejrzystość koloru
- Refermentacja – koryguje ewentualne niedociągnięcia lub wady w winie
BUTELKOWANIE
Butelkowanie to ostatnia faza produkcji. Zaraz przez zakorkowaniem nowoczesne maszyny wprowadzają do butelki bezbarwny gaz szlachetny, który ma chronić wino przed dalszym utlenianiem. Po zabutelkowaniu winom należy się przynajmniej kilkutygodniowy odpoczynek przed dostaniem się na sklepowe półki.

DOJRZEWANIE W BUTELKACH
- Niewielka powierzchnia i brak tlenu doskonali kolor, poprawia równowagę i poszerza spektrum aromatów
- Wina białe i czerwone o wyraźnej mocnej strukturze w butelce formują swój ostateczny charakter.
BUTELKI
- Najlepsze są butelki o ciemnym szkle, zarówno dla win białych jak i czerwonych.
Podczas mojej lekcji omówiliśmy jeszcze główne wady wina, tzw. casse. Jeśli temat Was interesuje, tak jak poprzednio, prześlę wam resztę mailowo.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę samych pyszności!
Agnieszka
Będę teraz błyszczeć jak prawdziwy sommelier! Poproszę informacje o tym co to jest casse 🙂