Zastanawiasz się, gdzie wybrać się w tym roku na wakacje? Niezależnie od tego, czy preferujesz odpoczynek nad morzem, czy jesteś fanem gór, chcesz polecieć gdzieś na city break lub egzotyczny urlop, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w wakacyjnej ofercie LOT-u. Informacja, która pewnie ucieszy wiele osób, to wliczony w cenę biletu bagaż podręczny do 8 kg!
Jeśli nadal nie masz pomysłu na tegoroczne wakacje i szukasz inspiracji, to mam dla Ciebie kilka propozycji. Możesz spełnić swój Amerykański Sen, wybierając się do Nowego Jorku, zwiedzić stolicę najmłodszego kraju w Europie (Kosowa), opalać się na piaszczystych plażach w Bułgarii lub Francji (czy Lazurowe Wybrzeże nie brzmi wspaniale?), odkryć wciąż mało znaną Albanię, przepłynąć się gondolą po romantycznej Wenecji, sprawdzić legendarną gościnność Gruzinów lub udać się do mojego ukochanego Baku, w którym mieszkałam przez dwa lata.
Jak widzisz, możliwości jest wiele, a loty do wszystkich tych miejsc znajdziesz na stronie LOT-u. Ja jednak skupię się na prawdziwej perełce (tak zresztą mówi się na jedno z jej najpopularniejszych miast!) na mapie Europy, która nie bez powodu jest uwielbiana przez Polaków.
Chorwacja nieco przypomina mi Włochy pod względem swojego ogromnego zróżnicowania i niekończącej się ilości miejsc, które zapierają dech w piersiach. Nie dziwię się, że wiele osób chętnie tam wraca co roku. Ten kraj można odkrywać w nieskończoność!
Split
Jeśli lubisz duże metropolie, to z pewnością do gustu przypadnie Ci Split. Tam zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Będąc w drugim największym mieście Chorwacji, nie można pominąć takich punktów historycznych jak:
- Pałac Cesarza Dioklecjana,
- Katedra św. Dujama z charakterystyczną romańską dzwonnicą,
- Świątynia Jupitera i Złota Brama.
Polecam też choć na chwilę odłożyć mapę na bok i pospacerować pięknymi, zabytkowymi uliczkami.
Split to także świetna baza wypadowa, więc jeśli lubisz zwiedzać i ciężko usiedzieć Ci w jednym miejscu, to warto poszukać noclegu w miasteczku. Możesz odwiedzić pobliskie miejscowości: Trogir, Podstrana, Brela i Omiš. W tym ostatnim punkcie możesz dodatkowo udać się na niezapomniany spływ kajakowy!
Z portu w Splicie wypływają promy, którymi dostaniesz się na wyspy: Hvar, Vis, Brač (to tam znajduje się charakterystyczna plaża Zlatni Rat, którą możesz kojarzyć z reklam biur podróży) oraz Soltę.
W samym centrum Splitu nie ma niestety plaż – znajdują się poza obrębem starego miasta. Najbliżej położona jest Plaža Bačvice jednak, jak można się domyślać, w sezonie jest bardzo zatłoczona (szczególnie że to plaża piaszczysta, co w Chorwacji jest rzadkością). Moim zdaniem najładniejsza plaża w Splicie to Ježinac i tam polecam się udać.
LOT oferuje bezpośrednie połączenia z Warszawy do Splitu. Możemy również lecieć tam z przesiadką z portów regionalnych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Sprawdź ceny biletów lotniczych z Polski do Splitu >>
Dubrownik
Jeśli lubisz bardziej górzyste tereny, to z pewnością spodoba Ci się Dubrownik i jego okolice. Samo miasto robi ogromne wrażenie! Większość turystów przyjeżdża do miasta jedynie na chwilę, ale polecam Ci zostać tu choć na jedną noc, by zobaczyć Dubrownik zarówno w ciągu dnia, jak i pod tajemniczą osłoną nocy.
Chociaż od premiery Gry o Tron miasto kojarzone jest głównie z serialem (można się udać nawet na specjalną wycieczkę śladami jego bohaterów), to ma znacznie więcej do zaoferowania.
- Brama Pile,
- mury obronne i Stary Port,
- Wielka Fontanna Onufrego,
- marmurowa ulica Stradun,
to absolutne must see według mnie.
Jedną z topowych atrakcji jest spacer po murach, jednak ostrzegam, że ceny biletów nie należą do najniższych. Fajną alternatywą jest wypożyczenie kajaków i zobaczenia miasta z całkiem innej perspektywy. Jeśli miejski zgiełk zacznie Ci dokuczać, to udaj się promem na wyspę Lokrum – to kolejne miejsce, które wykorzystano przy kręceniu Gry o Tron (jako miasto Qarth). Można tam spokojnie spędzić cały dzień.
Jeśli zostaniesz na dłużej w Dubrowniku, to polecam wybrać się na Wyspy Elafickie. To archipelag składający się z 13 wysepek, z czego tylko trzy z nich są zamieszkałe: Koločep, Lopud i Šipan. Możesz na nie dopłynąć, wynajmując łódkę lub wykupując wycieczkę (chodząc po mieście bez problemu znajdziesz małe stoiska obwieszone zdjęciami różnych miejsc i ludźmi, zachęcającymi do skorzystania z ich oferty).
Wynajmując auto, możesz odwiedzić plaże oddalone nieco od miasta (np. Pasjača), a także miejscowości położone na północy Czarnogóry. Z Dubrownika do Herceg Novi dojedziesz w niecałą godzinę. A jeśli masz więcej czasu, polecam Zatokę Kotorską z jej głównym miastem Kotorem oraz malutkie, ale absolutnie urocze miasteczko Perast.
Do Dubrownika polecisz bezpośrednio z Warszawy i z Krakowa. Loty z przesiadką są z kolei realizowane z Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Katowic, Rzeszowa, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry.
Sprawdź ceny biletów lotniczych z Polski do Dubrownika >>
Zadar
Kolejnym chorwackim miastem wartym uwagi jest Zadar. Moim zdaniem na dokładne zwiedzenia miasta przyda się co najmniej kilka dni. Zabytki, obok których nie można przejść obojętnie to:
- Katedra św. Anastazji,
- Brama Lądowa,
- kościół św. Chryzogona,
- Kalelarga,
- kościół św. Donata,
- Rzymskie Forum.
Absolutną furorę w Zadarze robią organy morskie – to system rur ukrytych pod kamiennymi schodami. Woda, uderzając w rury i wlewając się do ich wnętrza, tworzy niepowtarzalną muzykę.
O Zadarze mówi się, że jest chorwacką stolicą najpiękniejszych zachodów Słońca. Warto wybrać się wieczorem na „grające schody” i przy akompaniamencie muzyki podziwiać spektakl na niebie.
Popularną atrakcją jest tu także rejs gondolą – co ciekawe gondolierzy nazywają się tutaj Barkajoli. Jeśli zostaniesz w mieście na dłużej, to z Zadaru popłynąć możesz na pobliskie wyspy w tym Ugljan i Dugi Otok.
Zadar może pochwalić się także dwoma pięknymi plażami: Borik i Kolovare, z czego ta druga posiada Błękitną Flagę (to oznaczanie otrzymują plaże o wysokiej jakości usług i czystej wodzie oraz plaży).
Do Zadaru udasz się bezpośrednio z Warszawy i Rzeszowa (lub z przesiadką z Gdańska, Krakowa, Poznania, Szczecina i Wrocławia) na pokładzie Polskich Linii Lotniczych LOT.
Sprawdź ceny biletów lotniczych z Polski do Zadaru >>
Kwestie organizacyjne
Organizując podróż na własną rękę, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze zadbaj o ubezpieczenie. Możesz za darmo wyrobić kartę EKUZ, która zapewni Ci w razie potrzeby podstawową opiekę medyczną. Polecam mimo wszystko rozważyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne np. na wypadek kradzieży czy złamania ręki w trakcie uprawiania sportów wodnych.
Do Chorwacji udasz się zarówno z paszportem, jak i dowodem osobistym. Aktualnie wszystkie obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zostały zniesione, więc nie potrzebujesz już żadnych certyfikatów ani zaświadczeń, by przekroczyć granicę.
Pamiętaj, że plaże w Chorwacji są głównie kamieniste, więc niezbędne będą specjalne buty do wody. Nie zapomnijcie też o kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Temperatury w lipcu i w sierpniu dochodzą tam nawet do 30°C!
Jestem pewna, że jeśli wybierzesz Chorwację jako swoją wakacyjną destynację, to się nie rozczarujesz!
Udanej podróży,
Agnieszka