AZERBEJDŻAN WIZA
Dostaję od Was coraz więcej pytań o Azerbejdżan i Baku, co sprawia mi ogromną przyjemność i cieszę się, że mogę Was zainspirować do odwiedzenia nowych, ciekawych miejsc, w których jeszcze nie byliście. Dziś krótka notatka o tym, jak postawić pierwszy krok do wymarzonej podróży, czyli jak zdobyć turystyczną wizę do Azerbejdżanu.
JAK UZYSKAĆ WIZĘ DO AZERBEJDŻANU?
Od 10 stycznia 2017 r. obywatele Polski o wizę turystyczną mogą starać się poprzez złożenie wypełnienie i przesłanie wniosku on-line. Cała procedura odbywa się poprzez stronę ASAN VISA i nie zajmuje więcej niż 10-15 minut. Po wypełnieniu wniosku dokonujemy płatności on-line kartą kredytową.
Przyznana na podstawie wniosku wiza jest ważna od momentu wydania przez 90 dni, ale na terenie Azerbejdżanu nie możemy na jej podstawie przebywać dłużej niż 30 dni. Chodzi o to, by móc wjechać do kraju w dogodnym terminie – nawet dwa tygodnie, lub dwa miesiące od wystawienia dokumentu.
CENA WIZY DO AZERBEJDŻANU
Na samym początku wypełniania aplikacji musimy zaznaczyć rodzaj wizy – standard (standardowa, na wydanie trzeba poczekać do 3 dni roboczych) lub urgent (pilna, wydawana w przeciągu 3 godzin). Od tego będzie zależeć jej cena. Koszt standardowej wizy (w rubryce purpose of visa wybieramy tourism i pod spodem zaznaczamy standard) to 20 dolarów + 3 dolary – opłata za usługę (kurs dolara na dzień dzisiejszy, 5.01.2018 r. wynosi 3,44 pln) więc za wizę zapłacimy 79,12 pln. Koszt turystycznej wizy wydanej w trybie pilnym to 20 dolarów i 30 dolarów opłaty za usługę, czyli w sumie 172 pln.
UWAGA!
Zaraz po zaznaczeniu trybu wydawania wizy i wpisania daty planowanego wjazdu do Azerbejdżanu pojawia się wyskakuje okienko z informacjami, z którymi warto się zapoznać. Jednym z najważniejszych jest punkt 27, który mówi o tym, że osoby, które odwiedziły Republikę Górskiego Karabachu oraz inne regiony Azerbejdżanu zajęte przez Armenię po 1991 r. mogą zostać nie wpuszczone na terytorium Azerbejdżanu niezależnie od tego, iż uzyskały wizę drogą on-line.
Przy okazji pokażę Wam jeszcze parę pięknych kadrów z noworocznego Azerbejdżanu. Od dwóch tygodni jest bardzo wietrznie, ale za to Wciąż jest dość ciepło i od kiedy przyjechałam (początek października) nie było jeszcze dnia, w którym temperatura spadłaby poniżej 5°C. Mimo, że Azerbejdżan to kraj muzułmański w okresie świątecznym Baku rozświetlają tysiące pięknych iluminacji, które można zobaczyć na głównych ulicach, ale także w najważniejszych punktach w mieście: na nadmorskim bulwarze, przy bramie do starego miasta i wejściu na teren Dziewiczej Wieży. Zobaczcie sami jak piękne jest Baku i Azerbejdżan zimą!
Autostrada z Ganji do Baku
Widoki z trasy, około 100 km od Baku, w kierunku Ganji
Widoki z trasy, około 100 km od Baku, w kierunku Ganji
Flame Towers, płonące wieżowce w Baku. Zdjęcie zrobione z nadmorskiej promenady.
Baku ferris wheel, nazywana także Baku eye znajduje się w na nadmorskim bulwarze.
Nowoczesna promenada w Baku. W zimie jest tu bardzo wietrznie i pusto, za to latem miejsce to przyciąga turystów i mieszkańców.
Maiden Tower, Dziewicza wieża w Baku w okresie świątecznym.
Więcej na temat Baku i Azerbejdżanu znajdziesz tutaj:
Co warto zobaczyć w Baku? Kompletny przewodnik po stolicy Azerbejdżanu
Gobustan (Qobustan)- najpiękniejszy park narodowy w Azerbejdżanie.
Azerbejdżan – nowe państwo na mapie Europy.
Qabala – najpiękniejsze miejsca w Azerbejdżanie
Mieszkam w Baku! Azerbejdżańskich podróży czas start.
Coraz częściej myślę o tym kierunku, dzięki za przydatny wpis! Czyli wychodzi na to, że mając w planach i Azerbejdżan i Armenię, lepiej zacząć od tego pierwszego kraju?
Przydatne informacje ? i te zdjęcia…piękne ?
Swietny poradnik, choc to chyba nie jestjeszcze bardzo popularny kierunek. Musze sie bardziej zaglebic w okolice i nature Azerbejdzanu.
A jak wyglada kwestia tego ile razy w roku można dostać taka wizę? Bo przypuszczam ze nie co miesiąc? 😉