Jak znaleźć towarzysza podróży? Pomocne adresy i kurs pisania ogłoszenia – krok po kroku
Wyobraź sobie taką sytuację. Dostałeś urlop, kupiłeś bilety lotnicze, walizka leży na łóżku gotowa do kolejnej podróży… w ostatniej chwili okazuje się jednak, że nie masz z kim pojechać. Brat nie może, bo jedzie w przyjaciółmi w góry, Marta by chciała, ale w tym miesiącu kiepsko z pieniędzmi, Gosia i Tomek, pojadą, ale absolutnie nie pod namiot i nogi w żadnym muzeum nie postawią. Jeśli nie masz odwagi ruszyć sam, po paru podejściach zniechęcasz się i wakacje spędzasz w domu, przed telewizorem. Lub co gorsza – jedziesz z pierwszą lepszą chętną osobą i przeżywasz podróżniczy horror (o tym będzie w kolejnym poście). Powiedzmy sobie szczerze – znalezienie odpowiedniego towarzysza podróży to jedna z najważniejszych w kwestii w planowaniu jakiejkolwiek wyprawy.
Na szczęście internet przychodzi z pomocą – dzięki niemu nie tylko możemy szybko znaleźć kompana podróży, ale przede wszystkim pojechać z kimś kto ma takie same oczekiwania i podobne pasje. Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum, by zobaczyć, że taka forma organizowania wyjazdów staje się u nas coraz bardziej popularna. Warto jednak podejść do sprawy ostrożnie i z głową. Chodzi przecież nie tylko o to, by mieć z kim pojechać, ale także o to, aby dla obojga podróż ta była przyjemnością. Postaram się podpowiedzieć gdzie najlepiej szukać oraz w jaki sposób napisać własne ogłoszenie.
Jak znaleźć towarzysza podróży? Pomocne adresy i kurs pisania ogłoszenia – krok po kroku
GDZIE SZUKAĆ TOWARZYSZA PODRÓŻY?
Dziś stron, na których można znaleźć towarzysza podróży jest w internecie naprawdę wiele. Oprócz forów internetowych istnieje także wiele popularnych grup dyskusyjnych na facebooku. Przydatne adresy:
GRUPY NA FACEBOOKU
- Spontaniczne wypady – grupa zawierająca 33 000 członków przeznaczona dla osób szukających towarzysza podróży
- Podróżnik/podróżniczka poszukiwana – grupa zawierająca 68 000 osób przeznaczona dla miłośników turystyki i autostopowiczów.
STRONY INTERNETOWE
- Autostopik.pl – serwis. w którym można znaleźć towarzysza podróży podczas wyprawy autostopowej. Zarówno jeśli chodzi o sam transport jak i osobę, która razem z Tobą będzie cały czas na trasie.
- Olneo.pl – serwis, w którym można znaleźć towarzysza do wspólnej podróży, wyprawy w góry lub wyjazdu na wspólne wakacje.
- Couchsurfing – miejsce, w którym możemy znaleźć nie tylko nocleg u lokalnych mieszkańców, ale także umówić się na wspólną wycieczkę i zwiedzanie miasta
- Fly4free – forum „Szukam towarzysza podroży” na którym ludzie z różnych zakątków świata ogłaszają się, proponując wspólne wyprawy po całym świecie
- Travelbit.pl – forum „Szukam towarzysza podróży – szukam ludzi na wyprawę” na którym codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia
- Podrozerowerowe.pl – serwis dla osób szukających towarzysza wyprawy rowerowej.
- Warmshower.com – międzynarodowy portal, przypominający ideą wspomniany wyżej couchserfing, ale dla miłośników podróży rowerowych.
- Podróże-forum.pl – małe forum, na którym najwięcej ogłoszeń pojawia się w sezonie wakacyjnym
- Autostoprace.pl – jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście koniecznie zaglądnijcie na stronę. Jest to wyścig w którym pary muszą dotrzeć do wybranego miasta w Europie. Jeśli nie masz pary, możesz ją znaleźć na stronie, w zakładce „Parownik”.
JAK NAPISAĆ OGŁOSZENIE
Jeśli znaleźliśmy miejsce, w którym zamierzamy poszukać idealnego towarzysza podróży to nie pozostaje nam nic jak dodać swoje ogłoszenie. Zachęcam do stworzenia własnego wątku, w którym można przedstawić swoje oczekiwania względem wyprawy oraz cechy charakteru. Szukam towarzysza na tydzień pod palmami – to zdecydowanie za mało. Warto w ogłoszeniu umieścić także zdjęcie (nie ma co ukrywać: wygląd ma znaczenie). Dzięki temu unikniesz wielu wiadomości z dodatkowymi pytaniami i nie będziesz musiał testować swojej asertywności w odmawianiu lub ignorowaniu wiadomości. Im szczerzej tym lepiej – chodzi przecież o to, by jak najlepiej się dopasować. O czym warto wspomnieć w ogłoszeniu?
- CEL i DATA WYPRAWY – piszemy dokładnie gdzie i kiedy chcemy jechać. Jeśli nie mamy sprecyzowanych planów, lub możemy zmienić datę wyjazdu również warto tym wspomnieć.
- TRASA PODRÓŻY – zdarza się, że od dawna mamy już opracowaną dokładną trasę podróży z zaznaczonymi miejscami na mapie i kilkanaście razy przewertowanym przewodnikiem. Chcemy jechać tam i tylko tam. W takiej sytuacji warto opisać swój plan w paru słowach, załączyć mapkę – bardzo wiele osób z chęcią podróżuje z kimś kto wie dokładnie co chce zobaczyć i jak się tam dostać.
- KOGO SZUKAMY – to bardzo ważna kwestia, bo dzięki niej nie będziemy musieli później ćwiczyć naszego poziomu asertywności w odmawianiu. Jeśli wiek, płeć czy doświadczenie (np.chciałbyś pojechać z kimś kto tak jak Ty pasjonuje się starymi samochodami) ma dla Ciebie znaczenie – koniecznie o tym napisz.
- FORMA PODRÓŻOWANIA – warto napisać w jaki sposób najbardziej lubisz zwiedzać – na piechotę, z przewodnikiem, wypożyczając samochód. Jeśli rowerem – to jak często chciałbyś się zatrzymywać. Piszemy też oczywiście o tym jaką formę noclegu wybieramy – dzięki temu każdy może się zorientować czy posiada podobny budżet na wyprawę.
- CO LUBIMY – piszemy o tym co ma ścisły związek z podróżą: poranne wstawanie, imprezowanie do późna, nurkowanie, odwiedzanie muzeów, spacerowanie po mieście bez konkretnego celu
- JEDZENIE – warto o tym wspomnieć, bo tutaj także może pojawić się trochę nieporozumień. Twój towarzysz może nie lubić street foodów, a Ty z kolei możesz nie mieć budżetu pozwalającego na codzienne jedzenie w dobrych restauracjach. Warto tą kwestię wyjaśnić już na początku.
- ZNAJOMOŚĆ KRAJU – warto wspomnieć też o tym, czy jest to Twój pierwszy czy kolejny wyjazd do danego kraju, oraz jakim językiem się posługujesz. Ja osobiście nie zawsze kipię chęcią podróży z osobami, którym zamiast za towarzysza służę za przewodnika.
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam w Waszych poszukiwaniach idealnego towarzysza podróży. Jeśli mimo to, nie uda się, głowa do góry – zawsze można pojechać samemu. Gwarantuję, że na trasie napotkasz wiele ciekawych ludzi!
P.s. Jeśli znacie inne miejsca, w których warto szukać towarzyszy podróży koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Udanej podróży!
Ja bym się chyba mimo wszystko trochę „cykała” wyjechać z kimś obcym 😀
Sam okropnie bałbym się jechać z kimś obcym, jednak w razie potrzeby – wiem już, gdzie szukać. Przydatny wpis! ?
W sumie dlaczego by nie… do odważnych świat należy 🙂