Baku co powinien wiedzieć turysta przed podróżą
Choć Azerbejdżan brzmi egzotycznie i wciąż nie ma o nim zbyt wielu informacji, Baku, stolica kraju to jedno z najnowocześniejszych miast na świecie. To właśnie tutaj znajduje się słynne futurystyczne centrum kultury im. Haidara Aliyiva, to tutaj wybudowano płonące wieżowce, które formą przypominają płomienie ognia i to tutaj odbywają się międzynarodowe festiwale i zawody, jak chociażby Grand Prix, który będzie organizowany już któryś raz z rzędu.
- WIZA
Od 10 stycznia 2017 r. obywatele Polski o wizę turystyczną mogą starać się poprzez złożenie wypełnienie i przesłanie wniosku on-line. Cała procedura odbywa się poprzez stronę ASAN VISA i nie zajmuje więcej niż 10-15 minut. Po wypełnieniu wniosku dokonujemy płatności on-line kartą kredytową.
Przyznana na podstawie wniosku wiza jest ważna od momentu wydania przez 90 dni, ale na terenie Azerbejdżanu nie możemy na jej podstawie przebywać dłużej niż 30 dni. Chodzi o to, by móc wjechać do kraju w dogodnym terminie – nawet dwa tygodnie, lub dwa miesiące od wystawienia dokumentu. Więcej na ten temat WIZA DO AZERBEJDŻANU
- JĘZYK
Są takie miejsca na świecie gdzie jęz. angielski nie jest potrzebny – jednym z nich jest właśnie Azerbejdżan. O wiele łatwiej będą mieli Ci, którzy posługują się jęz. rosyjskim, którym włada większość Azerów, lub tureckim, który z grubsza przypomina azerski (można to porównać do polskiego i słowackiego – nie wszystkie słowa są takie same, ale w najważniejszych kwestiach bez problemów da się porozumieć). Tym, którzy nie znają jęz. rosyjskiego proponuję zaopatrzyć się wcześniej w słownik internetowy tłumaczący cyrylicę.
- RELIGIA
Azerbejdżan to kraj muzułmański, ale w najbardziej liberalnej wersji jaką do tej pory widziałam. Nie spotkasz zbyt wielu kobiet w hidżabie, a nawet w niektórych prywatnych ośrodkach (jak np. szkoły i przedszkola) panuje zakaz ich noszenia. Alkohol jest ogólnie dostępny, w sklepach jak i w restauracjach. Czasami obowiązują podziały na kobiety i mężczyzn – na terenie apartamentowca, w którym mieszkamy jest basen i siłownia, ale kobiety mogą z nich korzystać tylko przez dwie godziny w ciągu dnia, wtedy gdy mężczyźni nie mają do nich wstępu.
- JEDZENIE
Przyjeżdżając tutaj po raz pierwszy sądziłam, że Baku położone nad Morzem Kaspijskim, które de facto jest największym jeziorem na świecie będzie obfitować w ryby i owoce morza. Nic bardziej mylnego – kuchnia opiera się na mięsie (spożywa się dużo jagnięciny), warzywach i serach produkowanych na górzystych terenach, których w Azerbejdżanie nie brakuje. Najbardziej popularne dania to dolma – przypominająca nasze gołąbki zawinięte w liście winogron i dogwa – rodzaj zupy z dodatkiem grochu, ziół i przypraw, podawanej na zimno lub gorąco. Dodatkiem do wielu dań jest kutab – mączny placek wypełniony ziołami, serem lub słodkim nadzieniem z dyni. Z ciekawostek warto wiedzieć, że gdy w restauracji zamówicie najprostszą sałatkę zgodnie z azerską tradycją pojawi się się przed Wami miska z pomidorami, ogórkiem i sałatą w całości.
- TRANSPORT
Po stolicy Szachów Szirwanu można się przemieszczać taksówkami, metrem lub autobusami.
- Nie raz zobaczycie fioletowe taksówki przypominające te jeżdżące po Londynie, nie dajcie się zwieźć, wcale nie są najdroższe, i jako nieliczne zawsze używają taksometrów.
- Najtańszą siecią jaką znalazłam jest 189 TAXI – z lokalnego numeru możecie skontaktować się z nimi dzwoniąc pod numer 189 – operatorzy mówią po angielsku.
- Aby móc poruszać się metrem lub autobusem należy na którymś z większych przystanków zakupić BAKI KART, a następnie doładować ją o odpowiednią kwotę. Jeden przejazd to 0,40 azn, czyli ok.0,80 pln. Na wielu przystankach nie ma rozkładu jazdy, więc warto zorientować się wcześniej jakim autobusem możemy dojechać do celu. Wchodząc do autobusu przykładamy kartę do czytnika i w ten sposób pobierana jest opłata. Gdy pieniążki się skończą, należy doładować kartę w automacie na przystanku.
- BEZPIECZEŃSTWO
Baku to bezpieczny kraj, a Azerowie to „nieprzyzwoicie” uczciwi i dokładni ludzie. Poziom przestępczości jest minimalny, a jeśli zostawicie telefon w taksówce, możecie być pewni, że właściciel zrobi wszystko, by go wam zwrócić.
- POGODA W BAKU
Nie bez powodu Baku nazywane jest miastem wiatrów. Nawet w słoneczne dni, wiatr potrafi być silny i porywisty. Zima jest łagodna. W tym roku nie było śniegu, ani przymrozków, temperatura utrzymywała się przeważnie na poziomie 7-10°C. Latem natomiast w Baku jest bardzo gorąco – od czerwca do sierpnia średnia temperatur to 30°C.
Jeśli chcesz wiedzieć CO WARTO ZOBACZYĆ W BAKU i w okolicach zapraszam do lektury kolejnych wpisów:
https://tasteandtravel.pl/2017/11/17/warto-zobaczyc-azerbejdzanie/
Baku co warto wiedzieć przed podróżą
Jeśli masz inne pytania dotyczące Baku, napisz o nich koniecznie w komentarzach, z chęcią pomogę w organizacji Twojej podróży do Azerbejdżanu!
W Baku jest dziś piękny słoneczny dzień, więc zabieram aparat i ruszam w miasto, aby zobaczyć coś nowego. Chciałam zajrzeć do najsłynniejszej sieci sklepów z azerskimi słodkościami VIVA i spróbować tradycyjnej bakławy (znanej mi z kuchni tureckiej) – zajrzyjcie na instagram, gdzie pokażę Wam relację na żywo!
W piątek lecę do Włoch! Już nie mogę się doczekać. Choć w Azerbejdżanie jest cudownie brakuje mi włoskiej kuchni, przyjaciół i rodziców. Ile w końcu można wytrzymać z mężem pod jednym dachem?! A wiec plan na sobotę – zamierzam spędzić cały dzień zajadając się mozzarellą, stracchino, parmezanem, świeżym tuńczykiem i krewetkami na zmianę z małżami i ravioli z ricottą i bazylią. Wszystko to będę popijać Franciacortą wymieszaną z jakimś pysznym Rosso di Montalcino. Będzie szał! A Was oczywiście zabieram ze sobą 🙂
Udanej podróży,
Agnieszka
Przydatny i konkretny tekst, może uda nam się kiedyś razem zjeść w Baku dolmę i wypić kawkę 🙂
Muszę cię kiedyś odwiedzić w tym Baku 🙂
Zwięźle i praktycznie! Super wstęp do planowania wyjazdu do Baku. ?