Bezpieczeństwo w podróży – 12 porad, które mogą ustrzec Cię od tragedii
Pamiętacie jak jakiś czas temu pisałam Wam o koleżance, która została napadnięta na Zanzibarze w pięknym, butikowym hotelu? Kojarzycie mrożącą krew w żyłach historię, o Polce, która została zgwałcona na oczach swojego męża na wakacjach w Rimini? Znacie kogoś kogo w podróży oszukano lub okradziono? A może znajomy opowiadał Wam jak to został w jednej parze majtek, bo linie lotnicze zagubiły jego bagaż? Takie sytuacje mogły przydarzyć się w Warszawie i w Ciechocinku. Ale przydarzyły się podczas urlopów, na wakacjach, w podróży. Czy można ich było uniknąć?
Nie chcę Was straszyć, ani zniechęcać. Chcę abyście podróżowali i odkrywali nowe miejsca, tak jak ja. Jednak im więcej jeżdżę po świecie i im więcej o podróżach piszę, tym częściej pojawia się temat bezpieczeństwa. Nigdy nie należy go lekceważyć, niezależnie od tego czy podróżujemy samotnie, z rodziną, czy z przyjaciółmi. Nie ma też znaczenia czy jest to wyprawa backpackerska czy wycieczka na wakacje all inclusive. O podstawowych zasadach należy pamiętać zawsze. Oto parę praktycznych porad dzięki którym podczas wyjazdu poczujecie się bezpieczniej i pewniej.
SZCZEPIENIA
Za każdym razem gdy widzę komentarze typu Szczepienia są niepotrzebne, Ja się nie szczepiłam i nic mi się nie stało łapię się za głowę. Szczepić się trzeba i nie ma tutaj wyjątków, ani taryf ulgowych, ani nawet a może się uda. Bo jak się przez przypadek nie uda, konsekwencje mogą być bardzo przykre. Podstawowe szczepienia, które powinny zrobić wszystkie osoby często podróżujące po świecie wypisuję Wam poniżej, ale proszę obiecajcie, że przed każdą kolejną podróżą upewnicie się, na co należy zaszczepić się jadąc do konkretnego kraju.
- wirusowe zapalenia wątroby typu A – szczepienie, które powinien zrobić każdy podróżujący do krajów w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji. Szczepienia dokonuje się w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub żywności, które może nastąpić wszędzie. Warto unikać napojów z lodem, a także picia wody z nieznanego źródła pochodzenia. W restauracjach warto prosić wyłącznie o wodę butelkową.
- wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepienie stosuje się w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych. Mniej prawdopodobne niż poprzednie.
- dur brzuszny – kolejne szczepienie, które przyda się Wam wszędzie. Należy wykonać, gdy występuje ryzyko spożycia zakażonej wody lub żywności
- błonnica/tężec
- żółta gorączka – szczepienie zalecane głownie podróżującym do Afryki
WARTOŚCIOWE RZECZY TRZYMAMY PRZY SOBIE
- Nie noś przy sobie nigdy dużej ilości gotówki
- Dokumenty, pieniądze, karty kredytowe schowaj w bezpiecznym miejscu w torbie, z którą nie będziesz się rozstawać
- Przed odlotem zrób 2 lub 3 kopie najważniejszych dokumentów: paszportu, dowodu osobistego, wizy. Jeden pakiet przekaż osobie, która pozostaje na miejscu, drugi zabierz ze sobą i trzymaj w innym miejscu niż oryginały.
- Nie wkładaj wartościowych rzeczy do bagażu głównego. Trzymaj je w torebce, lub w bagażu podręcznym.
- Jeśli jesteś w kraju, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność (kraje Ameryki Południowej) kup bawełniany woreczek na pieniądze i noś go pod ubraniem
- Zwracaj szczególną uwagę na torebkę i bagaż podręczny przy wszelkich przesiadkach i zmianach transportu.
- Jeśli w hotelu jest sejf korzystaj z niego!
UBEZPIECZ SIĘ
Moja babcia mawiała: człowiek z procy strzela, pan bóg kule nosi. Niestety, jakkolwiek byśmy nie planowali czasami zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego warto się ubezpieczać. Bo dziesięć razy może „się udać”, ale już za jedenastym wydarzy się coś co wywróci Wasze życie do góry nogami.
Dzięki ubezpieczeniu możesz:
- pokryć koszty leczenia lub wizyty u lekarza za granicą (jeśli jeździsz z małym dzieckiem nie ma co się nad tym zastanawiać – nawet zwykłą biegunkę warto skontrolować w szpitalu, bo szybko może się ona skończyć odwodnieniem),
- uzyskać zwrot kosztów za opóźniony, odwołany lot lub skrócone wakacje z powodu niewywiązania się z umowy biura podróży
- uzyskać odszkodowanie jeśli Twój bagaż lub sprzęt sportowy zostaną uszkodzone lub zagubione w trakcie podróży samolotem
- pokryć zobowiązania finansowe, jeśli to Ty wyrządzisz komuś szkodę
W internecie znajdziecie wiele ofert firm, które proponują szybki i wygodny zakup ubezpieczeń on-line. Nie są to też zawrotne sumy, a w porównaniu z zagranicznymi ubezpieczeniami w Polsce mamy bardzo niskie stawki. Na pewno znajdziecie pakiet, który będzie odpowiadał Waszym potrzebom. Nowością jest ubezpieczenie turystyczne w ubezpieczenie turystyczne Nationale-Nederlanden , które teraz oferuje dodatkowe korzyści: 3 dni ochrony ubezpieczeniowej gratis, 10% zniżki dla rodzin z dziećmi i atrakcyjne ceny: od 4 pln za jeden dzień. Pamiętajcie, aby w podróż zabrać ze sobą wydrukowaną polisę i kontakt telefoniczny do firmy lub Waszego opiekuna.
POZNAJ KULTURĘ KRAJU, DO KTÓREGO JEDZIESZ
W Indiach nie wypada pokazywać się z gołymi nogami, ale nikt się nie gorszy, jeśli zobaczy Twój goły brzuch w spódnicy z podwyższonym stanem, bo to normalny hinduski ubiór. W Arabii Saudyjskiej kobiety nie patrzą mężczyznom w oczy, w Iranie nie kobietom nie wolno spać z mężczyzną w tym samym pokoju hotelowym, jeśli nie są po ślubie. Świat pełen jest zasad i obyczajów, które mogą nam się podobać bardziej lub mniej, ale które należy szanować.
UWAŻAJ NA TO CO JESZ I PIJESZ
- W podróży najbezpieczniej jest pić wyłącznie wodę butelkowaną. Aby uniknąć kontaktu z bakteriami, które mogą znajdować się w wodzie z kranu należy unikać wszelkich napojów, do których podawany jest lód w kostkach.
- Sam znasz siebie najlepiej. Jeśli masz wrażliwy żołądek nie rzucaj się od razu po przyjeździe na lokalne jedzenie podawane w budkach na ulicy. Daj sobie i swojemu organizmowi czas, by się zaadaptować w nowym otoczeniu.
NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ POZOROM
Nawet Czerwony Kapturek wie, że choćby nie wiem jak wilk był miły i przyjazny niewiele brakuje, by znaleźć się w jego paszczy. Dlatego miej się na baczności, nawet jeśli nowe otoczenie wydaje Ci się przyjazne.
- Nigdy nie chwal się nowo poznanym osobom i nie opowiadaj o Ferrari, które trzymasz w garażu
- Nie zostawiaj drogocennych rzeczy pod opieką obcych osób
- Nie spożywaj dużej ilości alkoholu z nieznajomymi
- Jeśli jesteś samotnie podróżującą kobietą niestety musisz jeszcze bardziej uważać na wszelkich pragnących nieść Ci pomoc nieznajomych.
ZNAJDŹ HOTEL W CENTRUM
Unikaj miejsc na obrzeżach miasta, którego nie znasz, a także tych w okolicach dworca głównego, bo to wokół nich koncentruje się nocne życie półświatka. Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo warto wydać więcej.
NIE PRZESADZAJ Z ALKOHOLEM
Alkohol zostaw sobie na imprezy z przyjaciółmi, których dobrze znasz. Podczas podróży lepiej go unikać. Choćbyś nie wiem jak mocną miał głowę, po alkoholu łatwiej się zgubić, zapomnieć o najważniejszych rzeczach, dać się namówić na spacer z nieznajomymi.
NIE WYCHODŹ SAMA PO ZMROKU
Ta rada wcale nie dotyczy tylko Brazylii i Wenezueli, gdzie można zostać napadniętym w biały dzień w miejscu pełnym ludzi, ale właściwie większości krajów. Włochy na przykład, w których mieszkałam przez jakiś czas to jedno z miejsc, w którym nikogo nie zachęcałabym do samotnych spacerów po zmroku.
NIE MUSISZ NIKOMU UDOWADNIAĆ ILE MASZ PIENIĘDZY
- Zostaw wszystkie klejnoty i biżuterię od Bulgari w domu.
- Nie wyjmuj dużej ilości gotówki w towarzystwie nie znanych Ci osób.
ZABIERZ ZE SOBĄ PODRĘCZNĄ APTECZKĘ
Tabletka od bólu głowy to u mnie ostateczność – zażywam je tylko wtedy, gdy już naprawdę nie mogę wytrzymać. Za to w długie podróże zabieram ze sobą dobrze wyposażoną mini-apteczkę, w której nie może zabraknąć niczego. Jeśli masz miejsce zapakuj do swojego bagażu chociaż parę rzeczy:
- plastry
- małe nożyczki
- kompresy
- opaskę podtrzymującą
- rękawiczki
INFORMUJ KOGOŚ W KRAJU O TYM GDZIE JESTEŚ
Jeśli w trakcie swojej podróży zamierzasz często zmieniać miejsce pobytu znajdź jedną osobę, którą będziesz na bieżąco informować o planach wyprawy i o ich realizacji. Jeśli odbywasz samotną podróż umówcie się kogo ma poinformować i co zrobić jeśli po określonym przez Was wspólnie czasie zniknie z Tobą kontakt.
Mam nadzieję, że nie przestraszyłam Was, a uświadomiłam na co zwrócić uwagę podczas kolejnej wyprawy. Dłuższej lub krótszej. Pamiętajcie, że w przypadku podróży przezorny zawsze ubezpieczony, dosłownie i w przenośni.
Udanej podróży!
My całą rodzinką już za dwa dni ruszamy do przepięknej Kapadocji, w środkowej Turcji. Andreas całkowicie zaaklimatyzował się w przedszkolu w Baku i jest to wspaniała nowina dla pracowitych rodziców, którzy wreszcie mogą z kolorowego placu zabaw przenieść się przed ekrany komputerów! Tym razem adaptacja, którą sama sobie wymyśliłam i wprowadziłam w życie trwała prawie miesiąc, ale warto było czekać, wspierać naszego maluszka i poświęcić mu każdą chwilę, bo dziś zaczyna powtarzać pierwsze zdania po angielsku, a do swojej baby school wchodzi ze spokojem i pewnością, która dla mnie jest bezcenna!
Agnieszka
Wszystko zebrane w jednym miejscu, dziękuję!
A no i trzymam kciuki za udany wyjazd do Kapadocji