Padwa – co warto zobaczyć i gdzie wypić kawę. Caffe Pedrocchi – jeden z najstarszych barów na świecie/ Padwa, Wenecja Euganejska, Włochy
Mieszcząca się w odległości 40 km od Wenecji, w kierunku Bolonii, Padwa jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Wenecji Euganejskiej. Wielokrotnie niszczona i odbudowywana, dziś w niczym nie ustępuje innym, zabytkowym miastom w północnych Włoszech. Swój rozkwit przeżywała głównie w czasach renesansu; to właśnie tutaj, w 1222 r. założono jeden z pierwszych uniwersytetów na świecie, w którym nauki pobierali nasi sławni rodacy: Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski.
CO WARTO ZOBACZYĆ W PADWIE?
Bazylika św. Antoniego
Nie bez powodu Padwa nazywana jest „miastem Świętego”. To właśnie tutaj znajduje się bazylika powstała na grobie portugalskiego franciszkanina św. Antoniego w latach 1256-1310, która od lat przyciąga do Padwy ludzi z całego świata. W kaplicy relikwii do dziś można zobaczyć relikwiarze na które składają się podbródek św. Antoniego oraz jego nienaruszony język. Jeden z najbardziej lubianych świętych urodził się w 1195 r. Przypisuje mu się niezliczone zasługi w uzdrawianiu ludzi, komisja papieska opisując jego dokonania wymienia liczne uzdrowienia z paraliżu, przywrócenia niewidomym wzroku, głuchym słuchu, uzdrowienia epileptyków.
Kaplica Cappella degli Scrovegni
Ozdobiona 38 freskami Giotta pochodzącymi z XIV w. – przed wyjazdem warto zajrzeć na stronę internetową i kupić bilet, bo zwiedzanie kaplicy odbywa się tylko za wcześniejszą rezerwacją.
Palazzo della Ragione
Dawny budynek sądu miejskiego zbudowany w 1218 r. (na zdjęciu poniżej). Pod kolumnami budynku znajdują się sklepiki z regionalnymi przysmakami – koniecznie wstąpcie po kawałek sera Asiago lub parę plasterków szynki parmeńskiej.
Prato della Valle
Piękny i największy w mieście plac pochodzący z końca XVIII w. przez który przepływa rzeka, wzdłuż której ustawiono posągi sławnych lub zasłużonych dla miasta osób oraz wybitnie wykształconych absolwentów miejscowego uniwersytetu (na zdjęciu poniżej). Na środku placu znajduje się niewielki park, który w słoneczne dni wypełnia się mieszkańcami miasta, którzy z chęcią spędzają wolne chwile na świeżym powietrzu.
Ogród botaniczny – Orto Botanico di Padova
Jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie, założony w 1545 r.
Plac Piazza dei Signori z wieżą zegarową z początku XV w.
Średniowieczna wieża została wniesiona na początku XV w., jej charakterystyczną kopułę nazywaną „latarnią” dobudowano w 1428 r. Pierwszy zegar astrologiczny wykonany przez Jacopo Dondi zawieszono w 1344. W 1532 dobudowano łuk triumfalny, który zdobi całość budowli. Co roku, 30 listopada wieża oświetlana jest w dzień i w nocy na czerwono, na cześć zniesienia kary śmierci w 1786 r. (na zdjęciu poniżej).
CAFFE PEDROCCHI – NAJSTARSZA KAWIARNIA W PADWIE
Mieszcząca się przy ulicy VIII Febbraio, Caffe Pedrocchi to nie tylko najstarszy bar i kawiarnia w Padwie, ale także piąta najstarsza kawiarnia na świecie! Jej historia rozpoczyna się w 1831 roku, kiedy to Antonio Pedrocchi dorobiwszy się majątku na palarni kawy, wraz ze swoim przyjacielem architektem, postanowił rozbudować malutką kawiarnię, pozostawioną mu w spadku przez ojca, i serwować swoim gościom kawę w pięknym neoklasycystyczny budynku, przypominającym bardziej małą willę niż lokal kawiarniany.
Dziś Caffe Pedrocchi to miejsce, w którym oprócz kawy można zjeść śniadanie, lunch i elegancką kolację przy świecach. W pięknym patio znajdującym się w samym centrum starego miasta na głównej ulicy prowadzącej do placu dei Signori lub w restauracji znajdującej się wewnątrz budynku. Jest to miejsce, w którym stoliki przykrywa się białym obrusami, a kelner podjeżdża do stolika z wózkiem i osobiście dolewa wino do kieliszków, gdy tylko te zaczynają się opróżniać.
Swoją przygodę rozpoczęłam od śniadania. Wyśmienite croissainty oraz ciastka i ciasteczka wypiekane na miejscu na pewno Was nie rozczarują, podobnie jak menu obiadowe, w którym nie brakuje finezyjnych połączeń i stylizacji nowoczesnej włoskiej kuchni.
Ceny nie należą do najniższych, ale do zamówionych dań bez dodatkowych opłat podawana jest woda oraz malutki aperitif. Ponieważ byłam szczególnie zainteresowaną Franciacortą, kelner z własnej nieprzymuszonej woli nalał mi do spróbowania kieliszek od Marchesi Antinori i nie doliczył go do rachunku. Bardzo miły gest, o którym klient nie zapomina. Obsługa na najwyższym poziomie.
Desery – można wybrać zestaw pralinek, która na miejscu są robione przez cukiernika, lub wybrać coś z karty deserów. Przyznaję się, że w takich sytuacjach z moją asertywnością jest dość kiepsko. Ladzie słodyczowej trudno się oprzeć.
Jeśli odwiedzicie Caffe Pedrocchi koniecznie spróbujcie ich specjału – kawy Pedrocchi – dobrej, mocnej kawy ze słodkim, gęstym, miętowym kremem. Niebo w gębie!
Adres: Via VIIII Febbraio 15
Jeśli podobał Ci się tekst „Padwa – co warto zobaczyć i gdzie wypić kawę. Caffe Pedrocchi – jeden z najstarszych barów na świecie” będzie mi bardzo miło jeśli podasz go dalej. Więcej o restauracjach w Padwie tutaj.
Pozdrawiam Was najmocniej,
Agnieszka
Piękne zdjęcia! 🙂 Zwłaszcza te z Caffe Pedrocchi wyglądają smakowicie! Aż zatęskniło nam się za włoskim jedzeniem. Chyba tego najbardziej nam brakuje w Polsce. 🙂
Fajny, ciekawy wpis. Uwielbiam Cie czytac. Pozdrawiam Agnieszko!
Piękne miasto. Cudowna prezentacja, nie czując zapachu wiem, że było pysznie ? smakowity opis…jak zawsze ?
Dziękuję pięknie! Faktycznie było przepysznie!
O tak! Dobra kawa to podstawa, a to wcale nie takie oczywiste we Wloszech 🙂
W Padwie byłam ponad 20 lat temu, ale widzę, że dalej bym się tam odnalazła (tym bardziej, że jestem ogromną pasjonatką kawy ;)).
Dzięki za cynk o najstarszej kawiarni. Będę mieć to miejsce w pamięci, jeśli los mnie znowu zaprowadzi w te okolice.
Pozdrawiam, Asia
super! Uwielbiam takie klimatyczne miejsca z „jakaś historia” 😉
Dzięki!