Mozambik i malaria – jak się przed nią chronić przed i w trakcie wyjazdu
„Mamo boję się wejść do łazienki..” Czemu? Co się stało? Andreas ściszył głos. „…widziałem komara”.
To z pewnością nasza wina, że jeszcze tydzień po powrocie Andreas był wyczulony na punkcie wszelkich owadów bardziej nawet niż my sami, ale decydując się na podróż do Mozambiku nie mogliśmy tego uniknąć. Mozambik jest jednym z krajów o podwyższonym ryzyku zarażenia malarią, a jak twierdzą liczne badania zażywanie środków antymalarycznych nie gwarantuje stuprocentowej ochrony.
Przed każdym wyjazdem w dalekie miejsce trzeba przygotować się do podróży pod względem ochrony przed wszelkimi możliwymi chorobami, które występują na miejscu.
W Mozambiku nie ma obowiązkowych szczepień, ale decydując się na podróż do tego kraju nie można zapomnieć o malari, jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie, przenoszonych przez komary (a dokładnie przez ich odmianę Anopheles). Różne źródła podają różne dane, ale średnio szacuje się, że każdego roku na malarię na całym świecie umiera ponad 2,5 mln ludzi.
Największe zagrożenie występuje w trakcie pory deszczowej, która rozpoczyna się w grudniu i trwa do kwietnia. Szczególną ostrożność należy zachować przed w nocy, o świcie i przed zachodem słońca, bo wtedy komary są najbardziej aktywne.
JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED UKĄSZENIEM KOMARA?
- Zastosować profilaktykę antymalaryczną w postaci tabletek (np. Malarone, dostępne także w wersji dla dzieci), które zaczyna się przyjmować na parę dni przed wylotem i kontynuuje podczas trwania podróży
- Stosować wszelkiego rodzaju środki na komary. Najlepiej wypróbowane wcześniej płyny przywieźć ze sobą, ale na wszelki wypadek warto także zaopatrzyć się w miejscowe produkty, bo może się okazać, że nasze będą w Afryce nieskuteczne.
- Zabrać wtyczkę do kontaktu z wkładem przeciw komarom, którą będzie można włączyć w hotelu.
- Niezależnie od pogody i temperatury powietrza przed zachodem słońca, w nocy oraz wcześniej rano (od godziny 6.00 do 9.00) ubierać się w ubrania z długim rękawem, w długie spodnie, skarpetki i buty zakrywające stopy.
- Przywieźć ze sobą siatkę ochronną na łóżko lub przed wyborem hotelu upewnić się, że łóżka są zaopatrzone w baldachimy chroniące przed komarami
- Zamykać szczelnie wszystkie okna przed pójściem spać.
- Stronić od dużych zbiorników wody, jezior i rozlewisk, nad którymi gromadzą się chmary komarów
Jeśli mimo najwyższej ostrożności zostaliście ukąszeni przez komara lub kilka komarów to jeszcze nie jest powód do paniki (sama podczas wyprawy do Mozambiku zostałam parę razy ugryziona). Pamiętajcie, że nie wszystkie komary przenoszą malarię, a jeśli nie chcecie żyć w niepewności jeszcze przed powrotem do Polski możecie w każdej aptece w Mozambiku (lub w RPA) kupić test na malarię, który wykonuje się samemu w domu, nakłuwając palec. Test można zrobić najwcześniej 7 dni po ukąszeniu komara.
W przypadku gorączki, która wystąpi od 7 dni do miesiąca po powrocie z podróży należy bez zastanowienia udać się do lekarza i poinformować go o przybywaniu na terenach zagrożonych malarią. Nie należy bagatelizować złego samopoczucia w tym okresie, bo pierwsze objawy choroby bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. A im szybciej malaria zostanie wykryta i podejmiecie leczenie tym większe prawdopodobieństwo, że skończy się na lekarstwach i krótkiej obserwacji w szpitalu.
Jeśli będziecie dobrze przygotowani i zastosujecie się do wszystkich wypisanych wyżej praktyk, jedyne co Wam pozostaje to cieszyć się się niewiarygodnym pięknem tego kraju!
Udanej podróży!
Agnieszka
Mozambik na własną rękę – plan podróży i koszty
Jak zorganizować podróż do Mozambiku? Relacja z wyjazdu w nieznane.
Piszę do Was z Baku i już pod dwóch dniach spędzonych tutaj znów czuję się jak u siebie w domu. Potrzebuję tego czasu, tych 48 godzin, gdziekolwiek nie jestem, by się zaaklimatyzować, odnaleźć swoje miejsce i moc do działania.