Morawy to jeden z najpiękniejszych regionów Czech. Leży przy granicy z Austrią, jest najcieplejszym regionem w kraju, słynie z dobrego wina, przepięknych krajobrazów, malowniczo położonych zamków i kościołów. Mnie najbardziej urzekły małe miasteczka i ich główne place pełne kolorowych kamienic i uroczych kawiarni. Morawy to także bardzo ważne historycznie miejsce – to właśnie tutaj osiedlili się pierwsi mieszkańcy Czech.
Zwiedzanie Moraw możesz rozpocząć od Brna – drugiego największego miasta Czech. Warto zobaczyć tu XIII-wieczny zamek i twierdzę Spilberk, a o zachodzie słońca wspiąć się na szczyt wieży ratuszowej, by stąd podziwiać niesamowitą panoramę miasta. Cały wpis o Brnie znajdziesz tutaj.
TELC
Z Brna proponuję najpierw wyruszyć w stronę Telc. Jeśli nie masz własnego samochodu możesz poruszać się komunikacją miejską (z Brna odjeżdżają bezpośrednio autobusy, dojazd trwa około 1,5 h, koszt biletu to 160 korony, około 28 pln) lub wypożyczyć auto na lotnisku. Ja wypożyczyłam swoje w wypożyczalni Europcar, koszt to około 65 euro za dobę wraz z pełnym ubezpieczeniem.
Już od samego początku Telc wywołuje pozytywne emocje. W centrum miasta znajduje się uroczy plac wybudowany w XIII w. – jedno z 14 miejsc w Czechach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękne pastelowe kamienice wybudowane jedna przy drugiej przywołują na myśl tęczę. W domu nr. 31 znajduje się wystawa-muzeum historiii miasta, w którym można poznać historię oraz legendy związane z powstawaniem kolorowych domów.
Najstarszym obiektem w miasteczku jest kościół św. Ducha. Zwiedzanie kosztuje 15 koron, w ramach biletu możesz wejść na szczyt dzwonnicy oraz zobaczyć wizualizacje 3D, przedstawiające konstrukcję budowli. Na szczycie okna są są specjalnie zabezpieczone, w związku z czym trudno tu zrobić dobre zdjęcia. Jeśli zależy Ci na ujęciach panoramy miasta polecam Ci odwiedzić barokowy kościół św. Jakuba. Z tarasu widokowego na samej górze rozpościera się niesamowity widok na miasto i okoliczne jeziora.
Co zjeść? Jeśli lubisz mięso będziesz zachwycony, o menu większości restauracji opiera się na wyrobach mięsnych. Jeśli tak jak ja jesteś wegetarianinem spróbuj zupy czosnkowej. Nie zapomnij zamówić lokalnego wina w jednej z knajpek w centrum miasta.
LEDNICE – VALTICE
To prawdziwa perła Moraw. Nie każdy wie, że to właśnie tutaj znajduje się największy park krajobrazowy na świecie, a kompleks pałacowo zamkowy, w którym gościł m.in. Napoleon Bonaparte został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Lednicach-Valticach znajduje się także Krajowe Centrum Winiarskie – obowiązkowy punkt zwiedzania, jeśli tak jak ja kochasz wina.
MIKULOV
Mikulov to niewielkie miasto powstałe na przełomie XII I XIII w., położone wśród jezior i wzgórz porośniętych winoroślą. Stolica czeskiego wina. Najbardziej urokliwym miejscem jest główny plac w centrum miasta, który aż prosi się o to, by usiąść, zamówić dobre lokalne wino i rozkoszować widokiem na piękne, kolorowe kamienice.
Jedną z atrakcji jest półgodzinny trekking na wzgórze Światy Pagórek, na którym znajduje się barokowa kaplica św. Sebastiana pochodząca z XVII w. Ze szczytu możesz podziwiać zachwycającą panoramę miasta.
PS Pamiętaj, by zabrać ze sobą obuwie sportowe. Ja sama wybrałam się tutaj w klapkach i przyznaję, że był to bardzo zły pomysł. Większość kamieni jest bardzo śliskich, a miejscami podejścia są dość strome.
• Przed wjazdem do centrum znajduje się jedna z najbardziej znanych czeskich winnic Vinarstvi Volarik. Na miejscu możesz kupić wina, lub spróbować ich na tarasie z przepięknym widokiem na zamek.
• Jeśli chcesz się tutaj zatrzymać na noc polecam Ci przepiękny, nowocześnie urządzony hotel Hotel Volarik. Jestem pod wrażeniem wnętrz i jakości obsługi.
ZNOJMO
Znojmo to miasto, w którym na każdym kroku można zetknąć się z historią Czech. Jednym z najciekawszych punktów zwiedzania są tutaj podziemia, ciągnące się pod ulicami miasta przez 30 km, oraz rotunda św. Katarzyny pochodząca z XI w. (dokładnie z 1080 r.). Warto zobaczyć także kościół św. Mikołaja górujący nad miastem, a także odwiedzić Muzeum Południowomorawskie. Najpiękniejszy punkt widokowy znajduje się tuż przy rotundzie. Można stąd podziwiać Morawy – pełne zieleni, jezior, rzek, starych zamków ukrytych wśród obfitych lasów.
Uwielbiasz obcowanie z naturą? Wybierz się na wycieczkę do Parku Narodowego Podyje (otwartego od 1991 r.) usytuowanego wzdłuż rzeki Dyla, na granicy z Austrią. Zachwycą Cię niesamowite krajobrazy .
• Jeśli szukasz miejsca na kawę i ciastko polecam Ci małą kawiarnię I love cofce na ulicy Obrokovej, a jeśli pragniesz spróbować lokalnych win koniecznie odwiedź winotekę Vinoteka Vinovin – znajdziesz tam wiele ciekawych odmian czeskich szczepów.
Koniecznie zajrzyj także do wpisu o Brnie! Jeśli natomiast wybierasz się do Pragi zdradzę Ci ciekawostkę. Do końca sierpnia w Pradze działa aplikacja, dzięki której możesz zbierać punkty za rezerwację wybranych hoteli możesz wymienić na darmowe wstępy lub przewodnika. Więcej informacji znajdziesz tutaj:
super pozdr