Gdy ktoś pyta mnie gdzie w Polsce pojechać na ciekawe i oryginalne wakacje moja odpowiedź brzmi: lubuskie. Z ukochanym, z przyjaciółmi, z dziećmi, całą rodziną. Kryją się tutaj wspaniałe parki krajobrazowe, sosnowe lasy, jeziora z bardzo czystą wodą, najlepsze winnice w Polsce i majestatyczne zamki. Wiecie, że tutaj spędziłam swoje dzieciństwo, a później wracałam tu co roku na obozy harcerskie w Lginiu? Oryginalnych atrakcji, szlaków turystycznych i ciekawych miejsc z pewnością nie brakuje. Kraina pięciuset jezior może się poszczycić największym ptasim rezerwatem w Europie (na terenie woj.lubuskiego występuje aż 307 gatunków ptaków), jedynym w Polsce fotosafari oraz jednym z najsłynniejszych dębów „Chrobrym”, który liczy sobie ponad 730 lat! Dziś zabieram Was na wirtualną wycieczkę po lubuskim! W drogę 😉
LASY, LASY, LASY
Pamiętam jak z plastikowym wiaderkiem chodziłam po lubuskich (wtedy były jeszcze zielonogórskie) lasach gdzie zbieraliśmy grzyby i jagody! Zawsze było ich pełno i były przepyszne – myślę, że tak pozostało do dziś. Lasy to znak rozpoznawczy tego regionu – zajmują aż 49% powierzchni woj.lubuskiego. Zachęcają do aktywności fizycznej, wyciszenia, oderwania od zgiełku dużych miast. Wiele szlaków turystycznych prowadzi przez lasy – możecie wybrać się na rower, długi rodzinny spacer lub coraz bardziej popularny nord walking – chodzenie z kijkami.
JEZIORA
Niesamowity krajobraz regionu powstał w wyniku działania lodowców, które miliony lat temu zagościły tu na dłuższy czas. W efekcie powstał charakterystyczny pagórkowaty teren (najwyższy punkt to Bukowiec, liczący 227 m n.p.m.) oraz liczne jeziora. Tych ostatnich w lubuskim nie brakuje, zresztą nie bez powodu województwo nazywane jest krainą pięciuset jezior. Najczęściej odwiedzane przez turystów to Jezioro Sławskie, Trześniowskie, Duże Dąbie (uwielbiane przez wędkarzy), Niesłysz, Głębokie, Wojnowskie (niedaleko Babimostu) oraz Jezioro Łagowskie.
ŁAGÓW – PERŁA ZIEMI LUBUSKIEJ
Doskonale rozumiem pary i rodziny, które wracają tutaj każdego roku. Jezioro w Łagowie ma w sobie niesamowitą magię i to coś co sprawia, że chce się do niego wracać. Jezioro Łagowskie jest częścią Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego – na jego terenie znajduje się aż 10 jezior! Nad samym brzegiem znajduje się camping, świetne miejsce na wakacje na łonie natury. Dzieciaki będą zachwycone!
PARKI KRAJOBRAZOWE
-
PARK NARODOWY „UJŚCIE WARTY”
Miłośnicy natury, ptaków i fotografii wpadają tu w euforię. Nie każdy wie, że w woj.lubuskim znajduje się największy w Europie ptasi rezerwat, gdzie można do woli podglądać i fotografować rzadkie okazy, będące pod ochroną. To właśnie tutaj można wziąć udział w jedynym w tzw. fotosafari i pod okiem przewodnika skradać się aparatem za zwierzętami. Pamiętajcie, by oprócz aparatów fotograficznych zabrać ze sobą lornetki!
TRAVEL TIPS: W okolicy, w miejscowości Świerkocin znajduje się Zoo Safari – jedyny ogród zoologiczny w Polsce. w którym można obserwować ponad 600 zwierząt… z okien samochodu!
Adres: Chyrzyno 1, 69-113 Górzyca
-
REZERWAT BUCZYNA SZPROTAWA
To właśnie tutaj, na terenie Rezerwatu liczącego 152 ha znajduje się jedno z najstarszych drzew w Polsce. Kto wie, co mogłoby nam opowiedzieć i co ujrzało przez 730 długich lat. „Chrobry” w obwodzie ma około 992 cm i z robi niesamowite wrażenie.
-
PARK BARLINECKO-GORZOWSKI
Jeden z najpiękniejszych parków w byłym województwie gorzowskim, zajmuje powierzchnię ponad 23 000 hektarów. Miejscami przypomina lesistą puszczę, bo roślinność jest tu bardzo gęsta i bogata. Nie brakuje tu również jezior. Te najbardziej lubiane przez turystów to jezioro Berlineckie, Nierzym oraz Lubie.
Adres: Lipy 7, Kłodawa 66-415
-
DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY
Nie lada gratka dla miłośników geologii! To właśnie tutaj można podziwiać polodowcowe krajobrazy: ziemie porośnięte bukami i świerkami, malowniczo przeplatane przez rzeki. Jest to kolejne miejsce, w którym można podglądać rzadkie gatunki ptaków, ale także i zwierząt. „Szczęściarze” mogą napotkać na swojej drodze żmije zygzakowate oraz gniewosza plamistego.
TRAVEL TIPS: Polodowcowe krajobrazy można ujrzeć także w Grażyńskim oraz Przemęckim Parku Krajobrazowym.
Adres: ul. Leśników 2, Drawno
-
KRZESIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Lubicie bociany? Kto nie uśmiecha się na ich widok! W Krzesińskim Parku znajduje się bociania wioska Kłopot, do której co rok przylatuje około 30 bocianów i to właśnie tutaj znajduje się Muzeum Bociana Białego. Można tutaj spotkać także wiele innych rodzajów ptaków, w tym bardzo rzadkiego rybołowa – szacuje się, że w Polsce jest ich zaledwie 40 sztuk.
TURYSTYKA KONNA
LUBUSKI SZLAK WINA I MIODU
Szlak Wina i Miodu, wzdłuż którego mieści się ponad 40 winnic i pasiek to jedna z najciekawszych atrakcji regionu. Winnice znajdują się na terenie całego województwa, więc niezależnie od tego gdzie spędzacie swój urlop zawsze w pobliżu znajdziecie ciekawe miejsce, w którym można zobaczyć jak wygląda produkcja wina oraz zdegustować polskie wyroby. Pełna lista winnic oraz relacja z mojej podróży po polskich winnicach znajduje się tutaj: POMYSŁ NA WEEKEND – SZLAKIEM WINA I MIODU.
COŚ DLA NAJMŁODSZYCH
Jedną z najciekawszych atrakcji dla maluchów w woj.lubuskim jest PARK DINOZAURÓW, znajdujący się w Nowinach Wielkich! Na maluchów czeka aż kilkadziesiąt dinozaurów 🙂
Adres: ul. Kolejowa 1 b. Nowiny Wielkie
Udanej podróży!
Agnieszka
Powyższy powstał w wyniku akcji organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną, a moim partnerem w najpiękniejszym projekcie, dzięki któremu na nowo odkrywałam swoje rodzinne strony była Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Bardzo ciekawy wpis i ładne zdjęcia.Szukam informacji, bo za tydzień tam jedziemy!
Chomik
Warto jeszcze dodać, ze Zoo safari w Świerkocinie zostało zamknięte i nie wiadomo, czy zostanie otwarte.
Trudno się z tobą nie zgodzić, bo pochodzę z lubuskiego i kocham to województwo. Dałaś dużo fajnych informacji, no ja bym jeszcze dodała kilka, a przede wszystkim nawiązując do szlaku wina i miodu dodałabym Święto Wina (winobranie) w Zielonej Górze( trwające 9 dni), zresztą w moim rodzinnym mieście :). A ono już tuz tuż, bo na początku września. Także warto przyjechać.
kompletnie nieznane mi rejony….az wstyd , ze tak mało znamy swoj kraj. Pozdrawiam..:)
Po takim opisie na pewno odwiedzamy. A jakieś atrakcje dla dzieci?
swietne jest to zdjecie na słomie <3
Nie miałam jeszcze możliwości odwiedzić woj. lubuskie 🙂 a szkoda bo widzę że tam są same cudowności które warto zobaczyć na własne oczy 🙂
piękne zdjątka 🙂
Przeczytałam z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Bardzo lubię robić wycieczki po Polsce i z pewnością skorzystam z Twoich sugestii przy planowaniu jakiejś następnej podróży. Zdjęcia boskie!