Konta bankowe, które najlepiej sprawdzają się w podróży – wypłata z bankomatu za granicą, przewalutowania, prowizje. #artykułniesponsorowany#
Wyjeżdżając na urlop za granicę często zadajemy sobie pytanie: ile pieniędzy zabrać na wyjazd? Nie zawsze udaje się precyzyjnie obliczyć ile wydamy podczas podróży lub nie chcemy ryzykować wożąc ze sobą gotówkę wymienioną w kantorze, dlatego większość z nas za granicą korzysta z kart bankomatowych i kredytowych. Wybierając pieniądze w bankomacie lub płacąc za hotel czy zakupy za granicą musimy jednak liczyć się z dwoma dodatkowymi kosztami: opłatą za przewalutowanie i prowizją nałożoną przy każdej wypłacie z rachunku osobistego. Chcesz się dowiedzieć jak najkorzystniej wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą i jak uniknąć dodatkowych opłat? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Istnieją dwie opcje – możemy założyć rachunek bankowy w PLN lub w walucie. O plusach i minusach posiadania każdego z nich przeczytacie poniżej.
RACHUNEK BANKOWY W PLN
Wybierając złotówkowe konto bankowe, które najlepiej sprawdzi się w podróży warto wziąć pod uwagę te oto kwestie:
- czy bank pobiera opłatę za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie i jeśli tak to ile wynosi prowizja (zazwyczaj jest to 3-5% od wartości transakcji)
- czy bank pobiera opłatę za przewalutowanie
- czy bank oferuje ubezpieczenie w podróży
ILE ZAPŁACĘ ZA WYPŁATĘ Z BANKOMATU ZA GRANICĄ?
Przygotowując się do podróży warto sprawdzić jakie warunki oferuje nasz bank i czy w posiada w ofercie darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Często mimo obietnic w reklamach okazuje się, że opcja ta przysługuje np. tylko właścicielom kont premium, tym, którzy otworzyli konto na specjalnych warunkach lub klientom, którzy dokonali w danym miesiącu odpowiedniej liczby transakcji kartą. Czasami sprawę rozwiązuje jedna wizyta w banku, innym razem okazuje się, że aby bezpłatnie wypłacać gotówkę podczas zagranicznych urlopów trzeba będzie zmienić bank.
Prowizje przy wypłacie z bankomatu mogą wynieść do 4,5% wartości wybranej kwoty. Czasami oprócz lub zamiast prowizji pobierana jest także stała opłata za wypłatę środków w zagranicznym bankomacie, która może ulegać zmianie w zależności od tego jaką kartę posiadamy (Visa, Mastercard, American Express).
Z informacji uzyskanych przez portal Bankier.pl wynika, że 12 banków oferuje bezpłatne wypłaty z bankomatu za granicą, niektóre z nich niestety tylko przy określonych rodzajach rachunków osobistych, lub przy użyciu karty MasterCard. Oto lista:
DARMOWA WYPŁATA Z BANKOMATU ZA GRANICĄ
- ALIOR BANK – wypłaty dokonane kartą Mastercard – prowizja 0% wypłaty dokonane kartą Visa – prowizja 2%
Alior Bank posiada w swojej ofercie „konto dla podróżujących, w ramach którego oprócz bezpłatnych wypłat z bankomatu w Polsce i za granicą oferuje ubezpieczenie w podróży oraz assistance.
- BANK ZACHODNI WBK – Konto <20 – prowizja 0% wszystkie pozostałe konta – prowizja 2,80%
- BANK BGŻ BNP PARIBAS – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
- BANK PEKAO – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
- BANK POCZTOWY – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
- BANK ZACHODNI WBK – konto VIP – prowizja 0%
- CITI HANDLOWY – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
- EUROBANK – wypłaty dokonane kartą Mastercard – prowizja 0% wypłaty dokonane kartą Visa – prowizja 1-3%
- GETTIN BANK – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
- ING BANK ŚLĄSKI – wypłaty dokonane kartą Mastercard – prowizja 0% wypłaty dokonane kartą Visa – prowizja 3%
- INTELIGO – tylko przy wypłacaniu waluty euro – prowizja 0%
- MBANK – konta eKonto plus, mKonto Aquarius i Aquarius Intensive – prowizja 0% pozostałe konta – prowizja 10 pln
- PLUS BANK – wypłaty dokonane kartą Mastercard – prowizja 0% wypłaty dokonane kartą Visa – prowizja 5%
- T-MOBILE BANK – wszystkie rodzaje kont – prowizja 0%
Jeśli nie znalazłaś/eś tutaj swojego banku oznacza to, że nie posiada on oferty z darmową wypłatą środków w zagranicznym bankomacie.
Powyższe informacje dotyczą rachunków osobistych. Pamiętajmy, że wypłacając pieniądze z KARTY KREDYTOWEJ zawsze naliczana jest prowizja.
OPŁATA ZA PRZEWALUTOWANIE
To jeszcze nie koniec. Oprócz prowizji bank dokona przewalutowania Twoich środków po własnym kursie walutowym – o wiele mniej korzystnym, niż ten w kantorze. Przykładowo jeśli jesteśmy we Włoszech, zanim bankomat wypłaci nam euro musi przeliczyć polskie złotówki po kursie naszego lub włoskiego banku (w zależności jaką wybierzemy opcję) i dopiero wtedy wypłaca wybraną przez nas kwotę. Kurs po jakim przeliczono transakcję możemy odnaleźć zazwyczaj na potwierdzeniu z bankomatu. Za całą czynność bank dodatkowo może naliczyć jeszcze prowizję za przewalutowanie, nawet od 3% do 5% wartości wypłaconej przez nas kwoty.
ŻEBY BYŁO TANIEJ – KONTO WALUTOWE
Jednym z rozwiązań może być konto walutowe, dzięki któremu unikniemy opłaty za przewalutowanie środków. Trzeba jednak uważnie przejrzeć oferty banków i rozważyć, czy opłaca się nam ponieść koszty założenia i prowadzenia rachunku walutowego oraz wydania karty do niego. Jeśli zdecydujemy się na takie wyjście w podróż zabieramy kartę płatniczą, na którą wpłacamy walutę przed wyjazdem – gotówką, lub wszędzie tam gdzie mamy dostęp do sieci – poprzez kantor internetowy.
Opcja ta najlepiej sprawdzi się jeśli podróżujemy do państw, w których obowiązuje ta sama waluta, w której posiadamy rachunek w banku. Niestety w Polsce konta walutowe dostępne są tylko w podstawowych walutach – EUR, USD i GBP i w żadnej ofercie nie znajdziemy konta w tajskich bhatach lub indyjskich rupiach. Nie oznacza to jednak, że wyjeżdżając do egzotycznych krajów konto walutowe nie ma sensu. Możesz zasilać je przez internet (wybierając najlepszy kurs w internetowym kantorze) , a płacąc w sklepie lub wypłacając pieniądze w bankomacie i tak będziemy w lepszej sytuacji niż posiadacze karty do rachunku w złotówkach i unikniemy podwójnego przewalutowania.
UWAGA: Przy wypłatach z karty walutowej zagraniczny bankomat często rozpoznaje wyłącznie pochodzenie karty, a nie jej walutę i może zaproponować przewalutowanie naszych środków na złotówki. Nigdy nie wybierajmy takiej opcji, bo nasze konto może zostać obciążone kwotą wyższą nawet o 10%.
Udanej podróży,
Agnieszka
*zdjęcie tytułowe fotolia.com
Bardzo przydatne informacje. Nawet nie wiedziałam, że mając dwa konta zwykle używam karty banku, który pobiera prowizję, a to drugi mam darmowy. Dzięki!
Tak jak napisałaś, polskie konta walutowe dostępne są twych trzech walutach. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić jeszcze przez jakie waluty banki polskie przeliczają konkretną walutę, bo ba przykład mając konto w funtach, w przypadku jedna i tak nie uniknęlibyśmy podwójnego przewalutowania, a w przypadku dolarów już tak 🙂
Dobre wskazówki! Warto dobrze się przyjrzeć wybierając bank też pod tym kątem, jeśli często się wyjeżdża ☺ przed 30-tką z kontem PEKAO SA darmowe jest ubezpieczenie w podróży, w Europie
Brakuje mi w tym zestawieniu banku Millennium. Ich konto 360 oferuje darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Korzystamy z płatności kartą i wypłat z bankomatów wszędzie, gdzie się udamy i mimo nieposiadania konta walutowego, na przewalutowaniu nie tracimy zbyt wiele (często są to grosze lub kilka złotych, ale kwoty te są zdecydowanie niskie).
Tak, nie pisałam o nim, bo brak prowizji od wypłat jest w Millenium uzależniony od transakcji na koncie. Darmowe wypłaty są tylko wtedy jeśli na konto wpływa miesięcznie min. 1000 pln. Dopiszę też tą informację.
O wow! Ile praktycznych, konkretnych informacji! Już wiem, gdzie wrócę gdy będę wybierała się w kolejną podróż! Zawsze przerażały mnie te wszystkie transakcje, więc starałam się brać ze sobą odpowiednio więcej pieniędzy. A co za tym idzie – sporo na tym traciłam, bo najczęściej trzeba było je wymieniać z powrotem. Świetny wpis!
PrzyZnam Ci się, że zrobiłam ostatnio podobne zestawienie, tylko jeszcze go nieopublikowałam. Czytamy sobie w myślach. Pozdrowienia!
Na szczęście tego nie musiałam robić, ale bardzo przydatne informacje… Nigdy nie wiadomo , kiedy się przydadzą 😉
Oooo takie mądrości ! Super 🙂 Wszystko w jednym miejscu 🙂
Bardzo przydatny post. Uwielbiam Twój blog !
Wpis bardzo praktyczny i przydatny, dzięki 🙂
Bardzo przydatny wpis szczególnie dla osób takich jak ja, które nie bardzo ogarniaja finanse ☺
Możnaby dodać jeszcze informację o różnicach między konkretnymi kartami – o walucie rozliczeniowej konkretnej karty i którą z kart (visa/mastercard) opłaca się bardziej płacić w zależności od waluty obowiązującej w danym kraju. Wówczas fajna pigułka wiedzy by powstała 😉
Szczerze przyznam że nie wiedziałem, że tak to działa. Teraz jestem dużo mądrzejszy i będę bogatszy o nową wiedzę podczas kolejne podróży 🙂
fajny zbiór praktycznych porad!