Wenecja co warto zobaczyć. Wenecja w jeden dzień – przewodnik turystyczny.
Dzisiaj zabieram Was w podróż po magicznej Wenecji. To jedno z najpiękniejszych miast na świecie, choć nie jest tajemnicą, że od lat wzbudza kontrowersje. Jedni zachwycają się nieliczonymi mostkami, unikalną architekturą i klimatem miasta, inni narzekają na zapach kanałów, tłumy i wysokie ceny. Ciekawa jestem jaki Ty wydarz werdykt po wizycie w mieście gondoli?
Na początek parę praktycznych informacji, które pomogą zrozumieć jak powstała Wenecja. Stolica Wenecji Euganejskiej, została wybudowana na konstrukcji z drewnianych pali, wbitych w muliste podłoże Laguny Weneckiej, znajdującej się na Morzu Śródziemnomorskim. Ponad 500 mostków przecina tutaj 177 kanałów, które łączą ze sobą malutkie wysepki. W tym momencie z oficjalnych danych wynika, że miasto wciąż jest zamieszkiwane przez ponad 50 tysięcy mieszkańców, ale liczba ta stale maleje, bo Włosi, ze względu na bardzo wysokie ceny, tłumy lub też chęć zarobku opuszczają miasto na wodzie. Miasto podzielono na 6 dzielnic (Cannaregio, San Marco i Castello, San Polo, Santa Croce, Dorsoduro) i jeśli będziecie mieli taką możliwość polecam Wam zobaczyć każdą z nich.
JAK PORUSZAĆ SIĘ PO WENECJI
Choć niektórzy narzekają na tłumy, ja w Wenecji odpoczywam. Od dźwięku silników, spalin samochodów, wszelkich odgłosów miasta. Owszem, można przyjechać tu samochodem (trzeba go zostawić na obrzeżach miasta – informacje o kosztach i adresach parkingów znajdziecie tutaj.), autobusem lub pociągiem, ale na tym przygoda z komunikacją lądową się kończy. Po Wenecji można poruszać się wyłącznie na piechotę, wodną taksówką, lub wodnym tramwajem „vaporetto”.
„VAPORETTO”, CZYLI PRZEJAŻDŻKA WODNYM TRAMWAJEM
Najtańszym i najpopularniejszym środkiem transportu są wspomniane wyżej wodne tramwaje, nazywane tutaj „vaporetto”. Można nimi dotrzeć w każdy zakątek miasta, a także na pobliskie wyspy. Pojedynczy bilet dla osoby dorosłej upoważniający do przepłynięcia 90-minutowej trasy kosztuje 7 euro. Bilet całodniowy (24 h), bez jakichkolwiek ograniczeń to koszt 20 euro.
ZWIEDZANIE PIESZO
Mówi się, że aby poznać prawdziwą Wenecję trzeba się w niej zgubić. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, bo w mieście wszędzie porozwieszano żółte drogowskazy, które kierują turystów do placu św. Marka, mostu Rialto oraz na dworzec główny.
REJS GONDOLĄ
Przejażdżka gondolą to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wenecji. 40-minutowy rejs kosztuje 80 euro i cena ta jest nienegocjowalna. Jedyny sposób w jaki można zaoszczędzić to zaproszenie do swojej gondoli innych turystów. Łącznie może się w niej zmieścić 6 osób.
CO WARTO ZOBACZYĆ W WENECJI?
Już na początku wycieczki warto ustalić na czym chcecie się skoncentrować. Czy ma być to zwiedzanie kościołów, zamków i pałaców, czy może wolicie się skupić na muzeach. A może chcecie po prostu poczuć klimat Wenecji, usiąść w restauracji i rozkoszować się lokalnymi przysmakami z widokiem na wolno snujące się gondole i łódki przemykające wzdłuż kanałów? Poniżej przedstawiam Wam najważniejsze atrakcje w Wenecji, sami ocenicie co jest dla Was najciekawsze.
WENECJA CO WARTO ZOBACZYĆ
-
Bazylika św. Marka – Wenecja co warto zobaczyć
Wybudowana w XI w., aby złożyć w niej ciało patrona Wenecji, św. Marka. Jedna z najpiękniejszych bizantyjskich budowli na świecie, ozdobiona pięcioma kopułami, licznymi freskami i ręcznymi malowidłami. Zarówno wewnątrz jak i środku zachwyca bogactwem i elegancją. kolorowego marmuru.
Ciekawostką jest, że aby sprowadzić do Wenecji ciało św. Marka wykradziono je z Aleksandrii, a na granicy, by zmylić muzułmańskich celników przywieziono przykryto je wieprzowym mięsem.
Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, ale trzeba przygotować się na długie kolejki. Jeśli uda Wam się być na placu w okolicach godz. 8.30 możecie wejść do wnętrza jako jedni z pierwszych.
-
Plac św. Marka (Piazza San Marco) – Wenecja co warto zobaczyć
Elegancki plac św. Marka to tętniące życiem serce Wenecji, nazwane przez Napoleona najpiękniejszym salonem Europy. Jego przepych i dostojność do dziś są świadectwem świetności tamtych czasów. Znajduje się tutaj wiele najważniejszych budowli – Bazylika św. Marka, Pałac Dożów, Kampanila, Wieża Zegarowa, Kolumny św. Marka i św. Teodora, a także Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove, eleganckie budynki z XV w., w których urzędował prokurator, druga, po doży, najważniejsza postać w Republice Weneckiej. Zdarza się, że plac jest całkowicie zalany wodą i aby dostać się do zabytków trzeba przemieszczać się po niskiej konstrukcji rozstawianej do czasu odpływu. Przedłużeniem placu jest piazzetta przy której znajdują się najdroższe kawiarnie w mieście.
P.S. W związku z tym, że na placu w ciągu dnia zawsze są ogromne tłumy zrobienie sobie dobrego zdjęcia w tym miejscu graniczy z cudem. Jeśli pojawicie się przed katedrą w godzinach od 6.30 do 08.00 rano jest duża szansa, że cały plac będzie wasz! Pierwsze grupy turystów docierają tutaj dopiero w okolicach 8.30.
-
Pałac Dodżów (Palazzo Ducale) – Wenecja co warto zobaczyć
Budowę Pałacu Dożów, siedzibę władców Wenecji, rozpoczęto w XI w. Prace, po wielu rozbudowach i przebudowach ukończono dopiero na w XV w., choć niektóre elementy wykończono dopiero w XVI w. (jak np. posągi Marsa i Neptuna zdobiące schody Gigantów). Dziś pełen przepychu Pałac Dożów wraz z Bazyliką św. Marka stanowią dwa najważniejsze budowle w Wenecji.
Dożą nazywano najwyższego urzędnika Wenecji, wybieranego wyłącznie wśród arystokratycznych rodzin, który pełnił swoją funkcję dożywotnie. Na zwiedzanie gotyckiego pałacu warto poświęcić 2-3 godziny. Bogactwo wnętrza trzykondygnacyjnego Pałacu przyprawia o zawrót głowy. Wchodząc się do Pałacu Dożów warto zwrócić uwagę na okazały renesansowy dziedziniec, piękne, monumentalne schody Scala d’Oro i stojące u ich szczytu rzeźby wykonane przez weneckiego architekta i rzeźbiarza Jakuba Sansovina.
Obszerne, wytworne sale obrad z łatwością przenoszą nas do minionej epoki. Pałac przytłacza mnogością arcydzieł godnych stania dwie godziny godziny w kolejce do wejścia, upaja dostojną kolorystyką skąpaną w złocie i czerwieni. Najpiękniejsze pomieszczenia to Sala Senatu Sala del Senato oraz Sala Wielkiej Rady Sala del Maggior Consiglio, w której znajduje się słynne dzieło Tintoretto przedstawiające sylwetki 76 dożów. Nie zdziwcie się jeśli zauważycie, że jeden z portretów jest przykryty czarnym płótnem. W ten sposób karze się po śmierci Marino Faliera, dożę- zdrajcę, który spiskował przeciwko Republice. Ściany oraz sufit sali, zdobią obrazy w masywnych, złotych ramach, wykonane na płótnie.
Po obejrzeniu pełnych przepychu komnat i zbrojowni czas na spacer po więziennym labiryncie, do którego prowadzi Most Westchnień.
Nie wszyscy wiedzą, że oprócz miejsc udostępnianych turystom na co dzień istnieje także godzinna sekretna trasa Itinerari Segreti, podczas której wraz z przewodnikiem można zobaczyć o wiele mniej znane komnaty i część podziemi. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać na stronie http://venice-museum.com/sectrets1/html
Bilet można zakupić w internecie lub na miejscu w kasie, kosztuje 20 euro, jest ważny 3 miesiące i upoważnia do wejścia do Biblioteki Marciana oraz do Muzeum Correr.
-
Most Westchnień (Ponte dei sospiri) – Wenecja co warto zobaczyć
Nie będzie to pewnie dla wielu z Was niespodzianką, jeśli powiem, że XVII-wieczny Most Westchnień mało ma wspólnego z romantyzmem i wzdychaniem zakochanych. Był on krótkim przejściem dla skazańców, łączącym salę Trybunału Kryminalnego, w której wydawano ostateczne wyroki z więzieniem i salą tortur. Most był ostatnim miejscem, w którym więźniowie przez maleńkie, ażurowe okienko żegnali się ze światem. W więzieniu czekały na nich pełne szczurów i wilgoci, podziemne lochy, znajdujące się poniżej poziomu morza oraz ciasne, bardzo niskie klitki znajdujące się na najwyższych piętrach. Pod ołowianym dachem, zwłaszcza w lecie, skazańcy szybko umierali z braku tlenu i niemożliwie wysokich temperatur.
Most Westchnień można zobaczyć z mostu znajdującego po prawej stronie od wejścia do Pałacu Dożów. Można nim przejść podczas zwiedzania samego pałacu i zmierzając w kierunku więzień, jak niegdyś robili to skazańcy, wyjrzeć przez malutkie okienko. Oczom ukazuje się cudowny widok na tętniącą życiem miasto. Dla mnie było to najbardziej emocjonujące przeżycie w Wenecji.
-
Dzwonnica Św. Marka w Wenecji, Kampanila (Campanile)
Najlepszy punkt widokowy i najwyższa wieża w Wenecji licząca 98,6 m. Znajduje się na pl. św. Marka. Bilety na dzwonnicę kosztuje 7 euro od osoby.
-
Wieża zegarowa (Torre dell’Orologio) – Wenecja co warto zobaczyć
Zbudowana na przełomie XV i XVI w. renesansowa wieża przykuwa uwagę złoto-niebieską tarczą z wygrawerowanymi, złotymi znakami Zodiaku. Legenda głosi, że po wykonaniu kunsztownego zegara, który powieszono na centralnej wieży na pl. św. Marka, zegarmistrza, który był pomysłodawcą i wykonawcą projektu oślepiono, by już nigdy nie mógł stworzyć podobnego dzieła w żadnym innym mieście.
-
Most Rialto i Canale Grande – Wenecja co warto zobaczyć
TARG RIALTO
W pobliżu mostu od zawsze toczyło się życie handlowe Wenecji. Na samym moście, podobnie jak we Florencji znajdują się malutkie sklepiki, głównie z biżuterią, a w pobliżu targ rybny oraz targ z warzywami i owocami.
-
Bazylika Santa Maria della Salute
Barokowa Bazylika, z wielką, charakterystyczną kopułą, wznosząca się nad Kanałem Grande, wybudowana ku czci Marii Panny na cześć zakończenia dżumy, wskutek której na początku XVII w. w Wenecji zmarło ok. 1/3 mieszkańców miasta.
-
Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari – Wenecja co warto zobaczyć
Imponujący i masywny, a zarazem prosty i surowy, największy gotycki kościół w Wenecji położony przy Calle del Magazzen, został założony przez braci franciszkanów w XIII w., a następnie rozbudowywany w XIV i XV w. W bocznych kaplicach znajdują się grobowce dożów, w tym rzeźbiony nagrobek Canovy w kształcie piramidy, wykonany z białego marmuru przez uczniów rzeźbiarza. Zatrzymajcie się przy ołtarzu głównym – wisi tam obraz Tycjana przedstawiający „Wniebowzięcie”, a po prawej stronie, w południowej nawie kościoła znajduje się grobowiec artysty. W bocznych kaplicach podziwiać można „Madonnę z dzieciątkiem” Giovanniego Belliniego, a także rzeźbę Donatella przedstawiającą Jana Chrzciciela.
-
Kościół San Giorgio Maggiore – Wenecja co warto zobaczyć
-
Kolekcja Peggy Guggenheim – Wenecja co warto zbaczyć
Słynna amerykańska kolekcjonerka sztuki nowoczesnej pokochała Wenecję do tego stopnia, że postanowiła opuścić rodzinny kraj i spędzić tu resztę swojego życia. Została pochowana w ogrodzie otaczającym pałac, w którym zamieszkała.
-
Weneckie pałace
Podczas podróży wodnym tramwajem vaporetto można podziwiać różnorodną architekturę:barokowe, renesansowe i gotyckie pałace należące do najbogatszych, weneckich rodzin. Najsłynniejsze to
- Palazzo Venier dei Leoni stworzony według projektu Lorenzo Boschetti – dziś mieści się w nim galeria Peggy Guggenheim, słynnej amerykańskiej kolekcjonerki sztuki nowoczesnej,
- Ca d’Oro położony nad Kanałem Grande, w którym znajduje się kolekcja średniowiecznych zbiorów,
- barokowy Ca’ Rezzonico,
- Ca’ Pesaro – w pięknym, barokowym pałacu zaprojektowany przez architekta Baltassara Longhenę znajduje się miejskie muzeum sztuki nowoczesnej
- Palazzo Grassi
- Ca’ Dario – lekko przechylony pałac w stylu renesansowym stał się legendą, ze względu na tragedie, które na przestrzeni wieków spotykały jego właścicieli.
-
Campo Santa Margherita
Ciekawy plac charakteryzujący się architekturą różnych epok, to jedno z nielicznych miejsc w Wenecji w którym życie toczy się nie tylko za dnia, ale również w nocy. Jest to miejsce bardzo lubiane przez lokalnych mieszkańców, pełne uroczych kawiarni i barów, w których chętnie gromadzą się studenci.
-
Ponte delle Tette
Most, mniej znany wśród zagranicznych turystów, ale za to chętnie odwiedzany przez Włochów, ze względu na potoczną nazwę oznaczają w jęz. polskim „most cycków”. Nazwę tą most zawdzięcza prostytutkom, które w XVII w. przesiadywały półnago w oknach pobliskich kamienic, kusząc i namawiając mężczyzn do skorzystania z ich usług.
LAGUNA WENECKA – WYSPY. Wenecja co warto zobaczyć?
Laguna Wenecka to także piękne wyspy, o których nie należy zapominać. Uwielbiane przez gwiazdy i zagranicznych turystów szerokie plaże w Lido di Venezia, ciche i spokojne Torcello, słynne z produkcji szkła Murano, oraz najbardziej kolorowa wyspa we Włoszech – Burano, znana również z produkcji koronek.
MURANO
Miniatura Wenecji, uformowana na pięciu bagnistych wysepkach poprzecinanych wodnymi kanałami. Oprócz spaceru urokliwymi uliczkami o charakterystycznej, niskiej zabudowie, warto odwiedzić Muzeum Szkła, oraz pobuszować w sklepikach oferujących najróżniejsze przedmioty i figurki zrobione z tego wielobarwnego tworzywa – od ptaszków i krokodyli, po lampy, kieliszki, kolczyki i bransoletki.
BURANO
IMPREZY I WYDARZENIA W WENECJI
- Najbardziej znanym wydarzeniem w Wenecji jest karnawał, najstarsza uliczna zabawa w Europie, licząca już setki lat. Odbywa się lutym lub w marcu, przyciągając miliony turystów z całego świata, którzy chętnie uczestniczą w paradach, koncertach i przedstawieniach organizowanych przez władze miasta. Zabawa trwa od rana do późnych godzin nocnych, a ulice wypełniają się postaciami w fantazyjnych przebraniach z poprzedniej epoki oraz turystami w kolorowych maskach, które można nabyć w na każdym kroku. Koniec karnawału wieńczy pokaz sztucznych ogni, który najpiękniej wygląda z gondoli ozdobionych na tą okazję kolorowymi lampionami.
- Biennale sztuki współczesnej
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy – najstarsza impreza filmowa na świecie odbywa się co roku pod koniec sierpnia lub na początku września. Festiwal organizowany jest na wyspie Lido di Venezia, na którą przyjeżdżają gwiazdy filmowe z całego świata.
KUCHNIA WENECJI
Wbrew pozorom tradycyjna kuchnia Wenecji mało ma wspólnego z pizzą i z makaronem, ale bazuje na rybach i owocach morza, a jednym z głównym składników potraw jest polenta przyrządzana z mąki kukurydzianej. Najbardziej znane potrawy to sarde in saor – średniej wielkości sardynki marynowane w podsmażonej wcześniej cebuli z dodatkiem rodzynek, antipasto mare – półmisek owoców morza podawanych na zimno (krewetki, mątwy, kalmary, przegrzebki) lub baccalà’ alla vicentina – czyli sztokfisz, suszony dorsz z gęstym mleczno-serowym sosie. Wenecja słynie także z pysznych kanapek tramezzini, do których najlepiej smakuje Spritz, pomarańczowy koktajl na bazie aperolu i prosecco.
GDZIE ZJEŚĆ W WENECJI
Jeśli w Wenecji chcecie zjeść coś lokalnego, regionalnego, czy nawet włoskiego trzeba się do tego przygotować i jeszcze przed wyjazdem wybrać miejsce n posiłek. A to z uwagi, na dziesiątki restauracji prowadzonych przez obcokrajowców, ale także Włochów, którzy gastronomiczny biznes opierają na cateringu, niskiej jakości produktach, odgrzewaniu i mikrofalówce zakładając, że jednodniowi, naiwni turyści zbyt wiele nie potrzebują. Jest jednak drugie tyle świetnych miejsc i lokali, w których podawane dania przyprawią Was o zawrót głowy.
CENY
W barach i kawiarniach ceny zależą od tego czy skonsumujemy swoje zamówienie na stojąco, czy też rozgościmy się przy stoliku. Za kawę przy barze zapłacimy 1,5 euro, przy stoliku 2,5 euro.
WARTO ODWIEDZIĆ
Caffé Florian – jedna z najstarszych kawiarni we Włoszech, która podaje cappuccino już od 1720 r. !
Lodziarnie: Gelateria Alaska oraz Gelateria Suso – pierwsza z nich to najlepsze naturalne lody w Wenecji (spotkacie tutaj takie oryginalne smaki jak pietruszka czy seler niciowy), druga to chyba najczęściej fotografowane lody na instagramie 🙂
WENECJA W NOCY – Wenecja, co warto zobaczyć
Legendy głoszą, że gdy turyści opuszczają miasto wnętrza pałaców rozświetlają złote żyrandole, rozbrzmiewa muzyka, a śmietanka towarzyska rozpoczyna całonocne bale. W rzeczywistości Wenecja po zmroku jest bardzo cicha i tajemnicza. Jeśli macie taką możliwość zostańcie w mieście na kolację. Nie ma nic bardziej romantycznego niż stolik ze świecą nad brzegiem pięknie rozświetlonego kanału, po którym wciąż pływają gondole.
Ostatnie pociągi odjeżdżają ok. 23.00, więc o północy miasto zupełnie milknie i zapada w sen. Po północy większość barów i lodziarni zamyka się, małe placyki i mostki są bardzo słabo oświetlone, a tętniące za dnia okolice dworca głównego stają się miejscem, którego lepiej unikać. Jedyna część miasta, w której toczy się jeszcze życie to okolice mostu Rialto oraz na placu Campo Santa Margherita.
CZY WENECJA ZATONIE?
Będąc w Wenecji, dech zapiera myśl, że miasto zostało zbudowane na konstrukcji opierającej się na drewnianych palach wbitych w bagnistą lagunę. Niestety, coraz częściej słyszy się, że Wenecji grozi zatonięcie. Pierwsze dyskusje na skalę światową pojawiły sie po największej powodzi w historii miasta, która miała miejsce w 1966 r., dotkliwie uszkadzając fasady i posadzki antycznych budynków. Dzięki natychmiastowej interwencji i pomocy UNESCO miasto udało się wtedy uratować. Naukowcy alarmują jednak, że z roku na rok poziom wody podnosi się, a bagniste podłoże, na którym zbudowana jest Wenecja opada.
Szkody wyrządzane przez wodę zaczęły rosnąć również wraz z pojawieniem motorówek, wywołujących wysokie fale i przysparzających wiele problemów gondolierom. Specjalnie dla nich wprowadzono ograniczenia prędkości: do 7 km/h w Kanale Grande i 5hm/h w najmniejszych kanałach. Nic to jednak w porównaniu z złem wyrządzanym przez olbrzymie statki pasażerskie i promy, które zakłócają równowagę biologiczną laguny. Od 01.2017 r. wprowadzono zakaz zbliżania się największych wycieczkowców do centrum miasta.
Mimo ciągłych starań, Wenecja jest zalewana kilkadziesiąt razy w roku, wystarczy bowiem, że poziom wody podniesie się o niecały metr, a w zatoczkach i na głównym placu stoi się po kostki w wodzie. Przy każdym większym przypływie lub deszczu stare budynki są podtapiane i wymagają ciągłych renowacji. Niestety najbardziej cierpi na tym plac św. Marka, położony bezpośrednio przy wodzie. Miasto jest w trakcie wdrażania systemu MOSE, który zakłada uruchomienie 78 wielkich zapór hydraulicznych i śluz wodnych, które mają tamować wysokie przypływy i chronić Wenecję przed powodziami.
CIEKAWOSTKI: JAK WENECJA ZMIENIŁA SIĘ Z UPŁYWEM CZASU?
GDZIE SPAĆ W WENECJI?
Wstać, otworzyć okno i ujrzeć gondole pływające po budzącej się do życia Wenecji to przeżycie jedyne w swoim rodzaju! Niestety ma ono swoją cenę i trzeba się przygotować na to, że hotele w Wenecji nie należą do najtańszych. Przed rezerwacją warto zajrzeć też na stronę airbnb, bo wielu właścicieli wynajmuje swoje mieszkania przez ten serwis. Pełną listę moich propozycji poznacie już wkrótce. Na razie wspomnę tylko o hotelu, w którym miałam okazję spać dwa tygodnie temu. Jednogwiazdkowy hotel Marte, to świetne miejsce, dla tych, którzy do Wenecji przyjeżdżają z dość dużym bagażem. Wprawdzie trzeba go będzie wnieść po schodach na pierwsze piętro (mało, które hotele w Wenecji posiadają windę), za to znajduje się 10 minut drogi na piechotę od dworca i aby do niego trafić nie trzeba przechodzić przez żaden mostek. Koszt noclegu od 70 euro za pokój dwuosobowy.
CO WARTO KUPIĆ W WENECJI?
Choć kolorowe sklepiki pełne pamiątek będziecie mijać co parę kroków, większość z nich proponuje chińskie wyroby, którym nie wróżę długiego życia. Warto zastanowić się nad zakupem maski, która stanie się oryginalną dekoracją mieszkania i pięknym wspomnieniem z Wenecji, lub figurki zrobioną z kolorowego szkła z wyspy Murano. Turyści je uwielbiają! Za te same przedmioty w okolicach pl. św. Marka można zapłacić nawet podwójną cenę, więc zakupów lepiej dokonywać rozważnie, w najmniej zatłoczonych miejscach.
FILMY, KTÓRYCH AKCJA TOCZY SIĘ W WENECJI
„Śmierć w Wenecji” (1971), reż. Luchino Visconti
„Casanova” (1976), reż. Federico Fellini
„Ogród rozkoszy ziemskich” (2003), reż. Lech Majewski
„Pozdrowienia z Rosji” (1963), reż. Terence Young
„Turysta” (2010), reż. Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck
Więcej o Wenecji znajdziecie tutaj:
Najbardziej instagramowe miejsca w Wenecji, czyli w pogoni za widokiem! TRAVEL BLOGER w akcji!
Wenecja co warto zobaczyć, gdy masz do dyspozycji tylko jeden dzień.
Wenecja w 1 dzień – przewodnik po najpiękniejszych zabytkach Wenecji/Wenecja Euganejska, Włochy
Pozdrawiam Was serdecznie,
Agnieszka
I na koniec coś dla gastronomicznych niekonformistów 🙂 Wenecja co warto zobaczyć , gdzie zjeść i gdzie wypić najlepsze bellini w mieście.
Wkrótce ukażą się kolejne części przewodnika:
WENECJA CO WARTO ZOBACZYĆ – Pałac Dożów
WENECJA CO WARTO ZOBACZYĆ – Wyspy na Lagunie Weneckiej
WENECJA CO WARTO ZOBACZYĆ – Plac św. Marka
WENECJA CO WARTO ZOBACZYĆ – Muzea i Galerie Sztuki
Świetny przewodnik! Byłam w Wenecji jeden dzień, przejazdem, muszę koniecznie wrócić. Przypomniałaś mi o tym:)
Wenecja jest piękna. Miałam okazję podziwiać ją po raz drugi w swoim życiu. Polecam z całego serca to włoskie miasto – wodne.
Nie trzeba już poradnika kupować. 🙂
Wszystkie informacje w jednym miejscu. Na pewno się przydadzą ! 🙂
O Wenecji wiesz chyba wszystko! ? super mini przewodnik w jednym miejscu!
Marzę od dawna o podróży do Wenecji! I patrząc na twoje zdjęcia z tego miasta, widzę, że to wspaniałe i romantyczne miasto!
Wow, wow, wow! Widzę potężna liczbę świetnych zdjęć, Niesamowicie – aż chce się tam jechać! 🙂 Gratuluję!
Super zebrany w jednym miejscu przewodnik po Wenecji! Na pewno dużo lepszy niż niejeden przewodnik! W przyszłym roku mamy zamiar wybrać się do Wenecji, chętnie skorzystam z Twoich rad i miejsc, które warto zobaczyć 🙂
Idealny post dla mnie <3 Wybieram się tam na wiosnę, więc wszelkie informacje są przydatne 😀
A kiedy najlepiej zwiedzić Wenecję? Nie chodzi mi o tłumy ale o w miarę dobrą pogodę na zwiedzanie. Czytałam już różne opinie, a z chęcią bym się tam zapuściła ?
Zawsze chciałem odwiedzić to miejsce.
Świetny poradnik! Jest tu tyle informacji, że śmiało można by rozbić tekst na 4-5 innych wpisów. Wenecję miałem okazję już odwiedzić, ale dla osób, które wybierają się tam po raz pierwszy będzie to przydatna lektura.
Dzięki bardzo! Chciałam, aby było wyczerpująco 🙂
A ja jednak jestem zwolennikiem troszkę innego zwiedzania, kiedy ktoś do takiego miejsca jak Wenecja wybiera się po raz pierwszy:) Po prostu zapuścić się w wąskie uliczki i snuć ot tak przed siebie, skręcać na chybił trafił. Wg mnie o wiele łatwiej zakochać się w Wenecji niż przechodząc z jednego zatłoczonego miejsca do drugiego:) Wenecję uwielbiam, ale z doświadczenia wiem, że takie miasta albo się kocha albo nienawidzi:)
Ja również uwielbiam się gubić w Wenecji, ale wiem, że bardzo wiele podróżników jeździ tam, aby zobaczyć i zwiedzić jak najwięcej zabytków. I przyznam, że wnętrza wielu pałaców są warte stania w kolejkach 🙂
Mam to samo. Bardzo lubię się gubić i łazić bez celu. Jestem ciekawa czy w Wenecji możliwe jest zgubienie się i ucieczka przed tłumami 🙂
Chyba tak, zwłaszcza w tych dwóch dzielnicach, najbardziej oddalonych od centrum Dorsoduro i Castello. Wieczorami jest zdecydowanie luźniej 🙂
Generalnie Wenecję bardzo chciałabym zobaczyć, ale wciąż odstraszają mnie tłumy ludzi i ceny.
Warto pojechać, szczególnie teraz gdy ludzi zaczyna być coraz mniej , a ceny troszkę maleją. We wrześniu w Wenecji wciąż jest pięknie. Byłam wczoraj i zastałam tak piękną pogodę i światło, że udało mi się zrobić dużo lepsze zdjęcia niż podczas wszystkich wakacyjnych wyjazdów.
Lodowce się topią, poziom wody się podwyższa. Trzeba będzie chyba zamurować okna na parterze i wskrzesić zawód gondoliera. (-:,
…także topnieją. (-;
Miejmy jednak nadzieję, że nie 🙂
Nigdy w Wenecji nie byłam 🙂 chyb mnie przekonał ten artykuł 🙂
Ostatnio czytam coraz więcej o tym jak to mieszkańcy starają się odstraszyć turystów i już sama nie wiem czy dobrze jest namawiać do odwiedzania tego pięknego, jedynego w swoim rodzaju miasta. Powiem tak: przyjedź koniecznie, ale wybierz spokojniejszy miesiąc: październik, kwiecień lub nawet maj będą idealne!
Byłam w Wenecji 3 razy, ale na te fajne ciastka nie trafiłam. Będę się rozglądać, bo pistacjowych chętnie bym spróbowała.
Są przepyszne! Ja w ogóle uwielbiam wszystko co pistacjowe! W Wenecji znalazłam też parę miejsc gdzie można spróbować wyśmienitych lodów o tym smaku!
W Wenecji byłam tylko z rodzicami jako mała dziewczynka, ale widzę, że wypadałoby się tam jeszcze kiedyś wybrać 😉
Ciekawe czy zobaczysz duże różnice? Ja pierwszy raz byłam w 2004 r. , a kolejny w 2012 r. i miałam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony ogromna ilość ludzi, której wcześniej jakoś nie zauważyłam ( chyba te paręnaście lat temu turystów było zdecydowanie mniej), z drugiej zaś odkryłam wiele pięknych miejsc i na nowo odkrywałam miasto. Ciekawe przeżycie!
Włoskie lody są niesamowite, a lodziarnia przez Ciebie wspomniana wydaje się perełką. Doceniam zdradzenie kilku fajnych adresów. Na razie nie planuję wyjazdu do Wenecji, ale myślę, że w ciut dalszej perspektywie owszem. Oj przyda się ta „ściąga” od Ciebie. ?
Bardzo się cieszę! Taki był zamysł, aby każdy mógł j sobie wydrukować, zapisać na telefonie czy tablecie i ruszyć w swoją podróż po mieście miłości!
Swietny, oryginalny tekst! Ciekawe czy teraz tlumy zwala sie i do bacari?
Hahaha dziękuję pięknie! Lubię odkrywać nowe miejsca, zwłaszcza te, w których można zjeść coś dobrego i niespotykanego w naszym kraju. No i jakże bym mogła tą wiedzą się z Wami nie podzielić.