Ile kosztuje podróż na Seszele? 5 sztuczek, które pomogą Ci zaoszczędzić.
Seszele – marzy o nich wielu, choć często pragnienie podróży do raju kończy się właśnie na marzeniach. Przeświadczeni o ekskluzywności tego miejsca nie pytamy ile kosztuje, podświadomie omijamy tą destynację w podświadomym przekonaniu, że po prostu nas na nią nie stać. Nic bardziej mylnego. Owszem, Seszele są jednym z najdroższych turystycznych kierunków na świecie, ale jeśli zaczniesz przygotowywać się do wyjazdu wcześniej i przeczytasz wszystko, co mam Ci do przekazania jestem przekonana, że nie wydasz więcej niż na wakacje w Tajlandii, Meksyku czy na Kubie.
Jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak zorganizować samodzielną podróż na Seszele krok po kroku odsyłam Was do poprzedniego tekstu – SESZELE NA WŁASNĄ RĘKĘ. Poniżej przedstawiam wyłącznie ogólne informacje dotyczące wydatków związanych z wyjazdem. Finansowe podsumowanie naszej podróży możecie przeczytać tutaj.
LOT NA SESZELE
Najtańszym sposobem na dostanie się na Seszele jest lot z Niemiec, (Berlina lub Frankfurtu) z przesiadką w Stambule, Dubaju lub Abu Dhabi. Ceny lotów zaczynają się już od 2100 pln. Z Polski na Seszele można dostać się liniami Qatar Airways z przesiadką w Doha. Ceny zaczynają się od 2400 pln.
TRANSPORT POMIĘDZY WYSPAMI
Seszele to 115 wysepek rozrzuconych na Oceanie Indyjskim. Szczególnie warto zobaczyć trzy z nich – Mahe, na której znajduje się również stolica kraju, Praslin i La Digue. Aby zaoszczędzić warto pomyśleć wcześniej o tym w jaki sposób będziecie się przemieszczać pomiędzy wyspami. Do wyboru macie trzy opcje:
- pobyt w Mahe i organizacja stamtąd jednodniowych wycieczek z beach boysami, lokalnymi agencjami turystycznymi lub na własną rękę. Koszty wycieczek są dość wysokie i rozpoczynają się od 400 pln. W ramach wycieczki „organizatorzy” proponują zatrzymywanie się w najpiękniejszych miejscach na snorkling, lunch na bazie świeżych ryb, napoje i przekąski.
- katamaranem, który kursuje pomiędzy wyspami parę razy dziennie – ceny możecie sprawdzić na stronie przewoźnika CAT COCOS. My zapłaciliśmy kolejno: za odcinek Mahe – Praslin 642,30 SCR, czyli 164 pln za osobę, Praslin – La Digue 15 euro (kupując przez internet raz kupiliśmy rupiach, a raz w euro, stąd różnica w podanej walucie), czyli około 63 pln, kurs z La Digue na Mahe
- 12-osobowym samolotem z Mahe na wyspę Praslin liniami Seychelles Airlines. Ceny różnią się w zależności od dnia i godziny, średnio przelot w jedną stronę kosztuje około 700 rupii, czyli 179 pln, niedużo więcej niż przeprawa rejs katamaranem. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie macie na miejscu wypożyczonego samochodu z lotniska trzeba będzie wziąć taksówkę do hotelu, która może Was kosztować nawet ponad 100 pln.
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: PORÓWNAJ CENY PROMU I SAMOLOTU
Ceny samolotu różnią się w zależności od dnia i godziny i zdarza się, że bilety na przelot są tańsze niż rejs katamaranem. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto monitorować stronę Seychelles Airlines i upolować najlepszą ofertę.
TRANSPORT NA WYSPACH
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: PODRÓŻUJ AUTOBUSEM
Autobusem na Seszelach można dojechać właściwie wszędzie,choć te zwłaszcza w soboty i w niedzielę jeżdżą rzadko, niepunktualne i niektóre nie zabierają turystów z bagażami. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że są bardzo tanie i jeden kurs kosztuje 5 SCR czyli 1,27 pln, niezależnie od tego gdzie i jak długo się jedzie.
- PRASLIN i MAHE Po wyspach Praslin i Mahe można poruszać się wypożyczonym autem, taksówkami lub autobusem. Taksówki zasadniczo są bardzo drogie. Wynajęcie auta to koszt ok. 35-40 euro za dobę. Jeden kurs autobusem kosztuje 5 SCR czyli 1,27 pln, niezależnie od tego gdzie i jak długo się jedzie.
- LA DIGUE. Na wyspie la Digue jest tylko parę samochodów i elektrycznych pojazdów należących do właścicieli dużych hoteli. Turyści i mieszkańcy wyspy mogą poruszać się po niej wyłącznie pieszo lub rowerami. Rowery można wypożyczyć u gospodarzy guesthouse, w hotelach, lub w wypożyczaniach, które znajdują się w najważniejszych punktach na wyspie. Jeden z nich jest tuż obok przystani, po przybiciu do brzegu, wystarczy skierować się w prawo i przejść 50 m., by po swojej prawej stronie zobaczyć punkt z rowerami. Koszt wypożyczenia roweru od 26 do 35 pln za dobę.
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: USTAL CENĘ Z TAKSÓWKARZEM PRZED PODRÓŻĄ
Taksówki na Seszelach nie mają taksometrów tak jak u nas, więc przed każdą trasą należy ustalić wcześniej cenę. Jeśli traficie na taksówkarza, z którego będziecie zadowoleni, poproście o jego numer, aby w razie potrzeby móc skontaktować się z nim podczas kolejnych dni.
ILE KOSZTUJE JEDZENIE NA SESZELACH?
Niezależnie od tego na jakiej jesteś wyspie restauracje są drogie lub bardzo drogie. Średni rachunek w jakiejkolwiek restauracji zarówno na wyspie Praslin i jak i na każdej innej to 250-350 SCR za osobę, czyli 64 – 90 pln, za danie główne i napój. Najtańsza pizza w restauracji to 140 SCR, czyli 36 pln. UWAGA! Czytajcie uważnie bo zazwyczaj do cen podanych w menu, na końcu doliczany jest jeszcze podatek.
Oto ceny z paru przykładowych restauracji: wszystkie pokazywałam Wam na stories:
- Les Rochers Restaurant and Boutique, Praslin – woda gazowana 150 SCR (38 pln), kanapka z tuńczykiem 225 SCR (58 pln), kanapka z serem 200 SCR (50 pln), świeżo wyciskany sok z mango 175 SCR (45 pln).
- Ocean Deck Bar, Mahe – sałatka z mozzarellą i pomidorami 144 SCR (37 pln), nachos&guacamole 84 SCR (22 pln), woda gazowana 1l – 100 SCR (26 pln), świeżo wyciskany sok 80 SCR (21 pln). Ceny bez 15% podatku VAT
- Cafe Creol, Mahe – świeżo wyciskany sok 75 SCR (20 pln), sałatka z ośmiornicy 180 SCR 946 pln), deser z musem kokosowym 130 SCR (33 pln), cappuccino 65 SCR (17 pln), woda gazowana 50 cl 50 SCR (13 pln), espresso 45 SCR (12 pln).
Niestety na Seszelach nawet kokosy są droższe niż w każdym innym miejscu na świecie i nie można kupić ich taniej niż 50 SCR, czyli 13 pln. Mieszkańcy Seszeli są dość stanowczymi istotami i nie łatwo jest tutaj negocjować. Przykładowe ceny produktów w supermarkecie: Gałka lodów 20 SCR (5,10 pln), ciastka 13 SCR (3,31 pln), puszka tuńczyka 38 SCR (9,69 pln), chleb 15 SCR (3,82 pln), woda niegazowana 750 ML – 11 SCR (2,80 pln), pomidory w puszce (nie śmiejcie się proszę, jak na żonę Włocha przystało trzeba raz w tygodniu ugotować pastę al pomodoro!!) 11,47 SCR (2,91 PLN), dżem 18,98 SCR (4,91 PLN), woda gazowana Pellegrino 32 SCR (8,11 PLN).
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: ZAMIAST RESTAURACJI WYBIERAJ TAKE AWAY
Alternatywą i świetnym rozwiązaniem, aby trochę zaoszczędzić, a przy okazji poznać lokalne, autentyczne kreolskie smaki jest jedzenie w tzw. Take away, które oferują szeroki wybór potraw: kanapki, sałatki, mięsa, ryby, desery i świeże soki owocowe. Moim ulubionym take awey była jadłodajnie GALA, na wyspie La Digue, znajdująca się przy plaży Anse Reunion. Poniżej ceny z take away.
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: ZAMIAST DRINKÓW PIJ LOKALNE PIWO
Ceny produktów spożywczych jak i napojów są na Seszelach drogie, gdyż większości muszą być importowane zza granicy. Warto próbować więc lokalnych produktów wytwarzanych na miejscu, jak np. piwo Seybrew i Eku, za które zapłacicie dużo mniej niż za za koktajle lub piwo z importu.
ILE KOSZTUJĄ NOCLEGI NA SESZELACH?
Seszele pełne są guesthousów , w których można spać nawet za 200 pln! My spaliśmy zarówno w hotelu jak i w guesthousach i bez wahania wybieram to drugie. Zazwyczaj znajdują się one w świetnych lokalizacjach, pozwalają na zaprzyjaźnienie się z gospodarzami, poznanie ich obyczajów i zobaczenie jak mieszkają.
ABY ZAOSZCZĘDZIĆ: SZUKAJ GUESTHOUSÓW SELFCATERING
Wśród ofert warto szukać guesthousów selfactering, czyli takich, które oferują gościom do dyspozycji kuchnię. Mogą to być zarówno małe mieszkanka, lub pokoje z dostępem do wspólnej kuchni. W jednym i drugim przypadku jest to świetna możliwość, aby trochę zaoszczędzić na jedzeniu.
WSTĘPY I DODATKOWE OPŁATY – ILE KOSZTUJE PODRÓŻ NA SESZELE?
Jeśli coś pominęłam koniecznie dacie znać w komentarzach. Pozdrawiam Was serdecznie ze słonecznego Baku! Powroty do rzeczywistości są trudne, ale jeśli kochacie to co robicie, to chyba nie ma znaczenia w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Mnie uszczęśliwia komputer, możliwość pisania i to, że moi najbliżsi są zawsze ze mną! Zdradzę Wam, że już na początku lutego wybieram się do Polski. Odwiedzę przepiękne miejsce w naszym kraju, które świetnie nadaje się na… cudowny wyjazd Walentynkowy. Same Walentynki spędzam w Wenecji. Bądźcie ze mną stories – moje podróże obserwuje już ponad 30 000 osób 🙂
Udanych podróży!
Agnieszka
Więcej o Seszelach możecie przeczytać też tutaj:
Seszele na własną rękę – plan podróży, ceny i informacje praktyczne + FILM
Seszele w styczniu mogą Cię zaskoczyć! – nie taka gorąca relacja z rajskich wysp
Super pomocny wpis! A powiedz jak wyglądają ceny w sklepach ogólnie? Bo może warto samemu śniadanie zorganizować zamiast chodzić po barach? Jest tam dużo spozywczakow?
Po przeczytaniu tekstu natychmiast zapragnelam tam byc i szukam jakis sensownych lotow 🙂 na koniec kwietnia/poczatek maja .
Swietnie opisane , zamierzam zrobic kopiuj wklej 🙂
Pytanie czysto techniczne , poniewaz pierwszy raz chcialabym zorganizowac wyjazd na wlasna reke 🙂 walizki czy plecaki ?
Chcielibysmy pobyc po kilka dni na trzech wyspach i raczej bez wypozyczania samochodu , dlatego obawiam sie ze walizki moga byc problematyczne w transporcie miejskim .
pozdrawiam
Świetne radym na pewno skorzystamy w 2019 kiedy będziemy się tam wybierać 🙂
Pozdrawiam
Już Wam zazdroszczę! Sama najchętniej wróciłabym na Seszele jeszcze dzisiaj!
Jak zwykle świetne porady! Agnieszko, przez Ciebie nie mogę się już od godziny oderwać od szukania lotu! Oczywiście na Seszele!
Bardzo rzetelny i pomocny tekst, konkretne informacje dla tych, którzy nie chca wydać miliona monet 🙂 I fajne rady jak zmniejszyć koszt, szczególnie ta z piwem może wielu przypaść do gustu :))))
Przeczytane od deski do deski! Bedzie jak znalazl na nasza podroz w pazdzierniku 🙂