AZERBEJDŻAN w liczbach, czyli garść informacji o „Ziemi Ognia”.
AZERBEJDŻAN – CO O NIM WIEMY?
Azerbejdżan, Południowy Kaukaz, Azja, ale natychmiast dodaję i Eurazja, bo geopolityczne skrzyżowanie Azerbejdżanu sprawia, że kraj czerpie korzyści wynikające z przynależności do oby kontynentów. Gdy raz pierwszy informowałam znajomych, że to właśnie tam lecę, widziałam konsternację na ich twarzach. Nie wszyscy wiedzieli dokładnie gdzie to właściwie jest. Nic w tym dziwnego, Azerbejdżan to mało popularny kierunek turystyczny, o którym niewiele się pisze i jeszcze mniej czyta, co więcej miasto rozwija się tak szybko, że przewodniki wydane parę lat temu wymagają poważnych aktualizacji. Dzisiaj więc oddaję w Wasze ręce garść informacji, które mogą się przydać jeśli zdecydujcie się wkrótce na podróż w kaukaskie strony.
JAK DOLECIEĆ DO AZERBEJDŻANU
Niestety z Polski nie ma bezpośrednich połączeń z Azerbejdżanem. Można skorzystać z jednej z poniższych połączeń:
Najtańszy sposób ucieszy mieszkańców Krakowa, bo to właśnie stamtąd odjeżdża Polski Bus, który kończy swoją trasę w Budapeszcie. W Budapeszcie przesiadamy się do samolotu linii Wizzair i lecimy bezpośrednio do Baku, stolicy Azerbejdżanu. Koszt biletu lotniczego to kwota rzędu 350-450 pln w jedną stronę.
Z Warszawy liniami Ucraine Airlines lecimy do Kijowa, tam czekamy na lotnisku 7 h i wsiadamy do kolejnego samolotu tych samych linii lotniczych, bezpośrednio do Baku. Koszt biletu w obie strony ok.1400 pln
Z Warszawy możemy również udać się do Azerbejdżanu rosyjskimi liniami lotniczymi Aeroflot, z przesiadką w Moskwie. Koszt jest podobny, ok.1400-1600 pln w obie strony.
WIZA DO AZERBEJDŻANU
Aby móc podróżować do Azerbejdżanu należy mieć wizę. Wniosek o wizę można złożyć i opłacić on-line na stronie Azan Visa. Wiza, którą pobieramy na komputer i następnie drukujemy upoważnia do przebywania na terytorium kraju do 30 dni.
PODSTAWOWE INFORMACJE O KRAJU
Powierzchnia Azerbejdżanu wynosi 86 600 km² (3,5 raza mniejsza niż Polska). Kraj graniczy z Rosją, Gruzją, Armenią i Turcją
W Azerbejdżanie mieszka ponad 9 762 000 mieszkańców, w samej stolicy, Baku – prawie 2 250 000 (dane z 04.2017 r.)
Oprócz stolicy państwa, Baku, o którym więcej możecie przeczytać w tekście CO WARTO ZOBACZYĆ W BAKU, najważniejsze miasta to: Giandża, Nachczywan, Mingiaczewir i Sumgajyt.
Językiem urzędowym jest azerski (azerbejdżański), ale większość ludzi mówi również po rosyjsku. Niestety nadal trudno porozumieć się w jęz. angielskim.
Waluta narodowa to manat (AZN), kurs na dzień 22.11.2017 r. wynosi 2,11 PLN.
RELIGIA
96,9% mieszkańców wyznaje islam, nie jest to jednak utrudnieniem dla turystów przyjeżdżających do kraju. W sklepach i w restauracjach bez problemu można kupić i pić alkohol, nie ma również żadnych przepisów i zakazów związanych z ubiorem kobiet, a wręcz przeciwnie: od muzułmanek pracujących w miejscach publicznych wymaga się ściągania tradycyjnych strojów i nakryć głowy.
GOSPODARKA
PKB – 37,56 mld USD
Podstawą gospodarki są surowce naturalne: gaz ziemny oraz ropa naftowa, a gospodarka uzależniona jest od koniunktury na światowych rynkach. Jako, że eksport Azerbejdżanu oparty jest całkowicie o sprzedaż surowców energetycznych rynek naftowy stanowi 40% PKB oraz 70% wpływów do budżetu państwa.
SYSTEM POLITYCZNY w AZERBEJDŻANIE
Azerbejdżan jest republiką prezydencką, na jego czele stoi llham Alijew, który swój urząd sprawuje nieprzerwanie od 2003 r.
AZERBEJDŻAN BEZPIECZEŃSTWO
Azerbejdżan to bardzo bezpieczne państwo, za wyjątkiem obszaru przy granicy z Armenią, w górach, gdzie do dziś toczą się walki. Baku jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Azji, na każdym kroku możecie zobaczyć policję patrolującą ulice, a procent przestępczości jest prawie równy zeru.
AZERBEJDŻAN KLIMAT
W Azerbejdżanie występuje aż 9 z 11 stref klimatycznych, ale największa część kraju jest położona w strefie subtropikalnej. Najzimniej jest w górach, tam roczna średnia temperatur wynosi 0°, najcieplej na nizinach, gdzie roczna średnia temperatur to ok. 15°. W lipcu temperatury w Baku wzrastają nawet do 42°.
AZERBEJDŻAN SZCZEPIENIA
Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, które trzeba wykonać przed przyjazdem do Azerbejdżanu, ale jak w każdej dalekiej podróży lepiej być przezornym i wykonać szczepienia profilaktyczne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i poliomyelitis.
NAJWYŻSZA FLAGA NA ŚWIECIE
Wyczytałam, że w Baku jest najwyższa flaga na świecie, licząca 134 m² co potwierdziło zdobycie rekordu Guinnessa w 2010 r. Wybrałam się tam dzisiaj z samego rana, aby sfotografować dumę miasta, którą znajdziecie w każdym przewodniku. Niestety muszę Was poinformować, że na Placu Flagi, flagi owej nie ma. Nie zrozumiałam niestety (o moich problemach z komunikacją pisałam tutaj) z jakiego powodu domyślam się tylko, że jest odnawiana, wydłużana, lub czyszczona, ale w internecie doszukałam sie innych rozżalonych podróżników, którzy o zniknięciu flagi informowali już pod koniec października. Sprawę będę monitorować i jak tylko flaga wróci na swoje miejsce przybędę do Was ze zdjęciami 🙂
Gdy wsiadam do samolotu czuję, że żyję. W podróż zawsze wyjeżdżam ze swoim notesikiem. Robię tam dla Was notatki, ale uwielbiam do niego zaglądać po paru miesiącach, zawsze znajdę w nim coś co wywoła uśmiech na mojej twarzy - stary papierek po cukierku z Kenii, biletu do muzeum w Wenecji, szybko nabazgrany szkic, który narysował mi Kubańczyk, by wyjaśnić jak trafić do fabryki cygar w Hawanie. Świat czeka na Ciebie! Mam na imię Agnieszka, a Ty?