Sycylia pod względem winiarskim przez wiele lat była postrzegana jako region, który produkuje stawiając bardziej na ilość niż na jakość. Sytuacja ta zmienia się z każdym dniem, o czym dobitnie świadczy podniesienie statusu apelacji Cerasuolo di Vittoria do poziomu DOCG, ustanowienia DOC w wielu częściach wyspy (najsłynniejsza sycylijska apelacja DOC to Marsala), a także wzrost jakości win IGT, które nadal stanowią 95% całkowitej produkcji.
Z przedstawicielami Fia Nobile miałam okazję spotkać się podczas Targów na Sycylii w maju 2013 roku. Winnica usytuowana na południowo-wschodnim krańcu Sycylii powstała w 2001 roku z inicjatywy czterech wspólników. Jak to często bywa wspólnicy nie zgadzali się w wielu kwestiach i w 2012 roku całą firmę przejął jeden z nich – Gaetano Corallo, który od lat pracował przy uprawach winorośli, zdobywając doświadczenie również w innych regionach Włoch – w Piemoncie, Emilii Romanii, Abruzji i Marche. Gaetano zainwestował w winnicę, wprowadził nowoczesne metody produkcji zachowując jednak tradycyjne, manualne techniki (jak na przykład ręczne zbiory), których nie zastąpi żadna maszyna.
DEGUSTACJA CERASUOLO DI VITTORIA
Cerasuolo di Vittoria to jedyna apelacja DOCG na wyspie. Mogą ją przyjmować wszystkie wina Frappato produkowane w okolicach miasta Vittoria. Te, które wykraczają poza apelację Cerasuolo obowiązuje apelacja DOC.
Intensywny, rubinowy kolor, eleganckie a zarazem bardzo nowoczesne wino, powstaje z odmian winorośli Nero d’Avola (75%) oraz Frappato di Vittoria (25%). Fermentują osobno, Nero 10 dni, Frappato 7. Po trzech miesiącach wino z kadzi przelewane jest do 60 hektolitrowych beczek, gdzie dojrzewa przez 12 miesięcy. To jednak nie koniec – przed dostaniem się na sklepowe półki Cerasuolo leżakuje kolejne 6 miesięcy w butelce, co zdecydowanie wpływa na harmonię i równowagę smaku. Emanuje zapachem dojrzałej wiśni i kasztanów. Posmak pestkowy, zmiękczony przez słodycz dojrzałych owoców. Dobrze zbalansowane, będzie idealnym towarzyszem mięsnych dań, świetne w akompaniamencie włoskich serów i przystawek.
Winnica produkuje również Frappato, Neero d’Avola, Recucco, Ophyris, Due Punti oraz Punto e virgola.