Podróż do Indii – 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz. Indie podróż.
Indie to jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie – jak żadne inne miejsce na Ziemi zmusza do podróży wgłąb siebie, składnia do refleksji, zmienia punkt widzenia. Łatwiej je kochać lub nienawidzić, niż zrozumieć. Ale warto próbować – zanurzyć się w kolorowej, orientalnej rzeczywistości pełnej egzotycznych zapachów i smaków, ciemnych oczu wyglądających zza kolorowych chust, mistycznych świątyń i wielkich królewskich pałaców. Kraj sprzeczności i kontrowersji, biedy i brudu, kast, niesprawiedliwości, która właśnie tutaj pokazuje najstraszniejsze oblicze – w postaci setek tysięcy ludzi żyjących na ulicach w skrajnej biedzie, bez szansy na edukację, pracę i przyszłość.
Miałam to szczęście mieszkać i podróżować po Indiach przez półtora roku, dlatego dziś z wielką radością przekazuję Wam część mojej wiedzy o tym niesamowitym kraju.
1. INDIE – JEDEN KRAJ, WIELE ŚWIATÓW
Indie zamieszkuje 1,3 mld osób, czyli 1/6 mieszkańców Ziemi, a powierzchnia kraju wynosi prawie 3,3 mln km 2, czyli jest 10 razy większa niż Polska. Pod względem liczby ludności na świecie Indie zajmują drugie miejsce, zaraz po Chinach. Kraj podzielony jest na 29 stanów, w każdym z nich mogą obowiązywać inne przepisy, inny język, inne warunki atmosferyczne, a nawet inne pory roku.
2. WIZA DO INDII
Najprostszy sposób na uzyskanie wizy to złożenie wniosku przez internet. Wniosek o elektroniczną wizę turystyczną (e-visa) do Indii upoważniającą do wyjazdu na okres 30 dni – wypełnia się, opłaca i wysyła przez stronę INDIAN VISA ONLINE klikając na zakładkę w lewym dolnym roku appy online. Po wypełnieniu wszystkich pól, system prosi o opłatę kartą kredytową, a następnie generuje in przysyła e-mailem wizę, którą można ściągnąć w formacie pdf i wydrukować.
Więcej informacji na temat WIZY znajdziesz tutaj INDIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE
3. SZCZEPIENIA
Wybierając się do egzotycznych krajów o szczepieniach warto pomyśleć jak najwcześniej. Wiele szczepionek przyjmuje się w dwóch lub trzech dawkach, a niektóre zaczynają działać dopiero po jakimś czasie. Poza tym nigdy nie wiadomo jak zareagujesz na szczepienie i czy nie będzie skutków ubocznych, nie jest więc najlepszym pomysłem szczepienie na dzień przed planowanym lotem. W Polsce szczepienia można dokonać w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Jeśli masz dużo wątpliwości i pytań można wybrać się na konsultację do lekarza medycyny podróżnej, ale trzeba liczyć się tym, że nie uzyskamy tam więcej informacji niż w internecie. Zaleca się zaszczepić na
- błonicę,
- tężec,
- poliomielitis,
- odrę,
- dur brzuszny,
- WZW A, B,
- japońskie zapalenie mózgu.
4. SAVOIR VIVRE
Warto pamiętać, że Indie to kraj wielokulturowy i wielowyznaniowy, dlatego obyczaje mogą się zmieniać w różnych częściach kraju. Tutaj przedstawiam te, które są najbardziej „uniwersalne” i obowiązują niezależnie od tego czy rozmawiacie z hinduistą, buddystą czy muzułmanizmem.
- odbijanie się po jedzeniu – jest w bardzo dobrym tonie i jeśli będziecie mieli okazję zjeść wspólny posiłek z Hindusami, na pewno po jedzeniu nie zabraknie takich atrakcji
- prawa ręka – to nią należy się witać, jeść, podawać pieniądze. Lewa ręka uznawana jest za nieczystą i służy do podmywania się po toalecie.
- Za nieczyste uważane są również stopy, dlatego należy uważać, aby w miejscach publicznych nie nadepnąć nikogo, ani nie dotknąć przez przypadek stopą. Nie należy także w rozmowie z Hindusem wyciągać w jego kierunku stopy, ani pokazywać jej spodu, zakładając np. nogę na nogę.
- witamy się podaniem dłoni lub złożeniem rąk jak do modlitwy. Słowo witam to po hindusku namaste.
- przed wejściem do świątyni, szpitala, niektórych sklepów i mieszkań należy ściągnąć buty. Jeśli na drzwiach nie zobaczycie żadnej informacji rozpoznacie te miejsca po stosie butów rozrzuconych przed drzwiami.
5. W INDIACH ŻYJE NAJLICZNIEJSZA RODZINA NA ŚWIECIE
Największa rodzina na świecie żyje w Indiach, w stanie Mizoram, znajdującej się w północno-wschodniej części kraju. W 2011 r. ojciec rodziny – Ziona Chana posiadał 39 żon i 94 dzieci. Cała „rodzinka” zjada na obiad ponad 50 kg ryżu! Wraz z 14 teściowymi i paroma wnuczętami żyją w czteropiętrowym budynku, w którym mieści się 100 pokojów.
6. BEZPIECZEŃSTWO
Doniesienia o gwałtach na kobietach, odbywających się nawet w środkach transportu publicznego, jak np. autobusy i pociągi nie czynią z Indii bezpiecznego kraju, zwłaszcza dla samotnie podróżujących kobiet. Wystarczy znaleźć się przez dłuższą chwilę w miejscu oddalonym od głównej drogi, by poczuć się nieswojo. Samotnie podróżującym kobietom zdecydowanie zwiedzania miast po zmroku oraz zachęcam do przestrzegania zasad indyjskiego ubioru (zakrywanie ramion, dekoltu i nóg), a także unikania nietypowych i mniej turystycznych szlaków.
Podczas swoich podróży próbowałam samotnie odwiedzić slamsy, ale dwukrotnie skończyło się to moją ucieczką – nikt nie chciał mnie napaść, ale liczba osób, która zaczęła gromadzić się wokół mnie, by mnie dotknąć, poprosić o pieniądze i jedzenie, do tego stopnia, że nie widziałam nic oprócz sczerstwiałych wygłodniałych twarzy i zapadniętych, wręcz obłąkanych oczów wywoływała we mnie nieopisany wręcz strach. Co ciekawe gdy wróciłam do tych samych miejsc z zaprzyjaźnionym Hindusem oprócz paru uśmiechów i zaciekawionych spojrzeń, nikt nie zwracał na nas uwagi i nikt się do nas nie zbliżył.
7. MĘŻCZYŹNI TRZYMAJĄ SIĘ ZA RĘCE
Choć hindusi nigdy nie okazują publicznie sympatii swoim żonom, mężczyźni, którzy się przyjaźnią chodzą ze sobą za ręce. Nie ma w tym żadnego podtekstu, a widok taki często spotkacie na indyjskich ulicach.
8. NEGOCJACJE
Hindusi uwielbiają negocjować, więc jeśli tylko macie okazję – na targach, straganach, w małych ulicznych sklepikach – proponujcie niższe ceny. Szczególnie warto negocjować na dużych bazarach, gdzie ceny dla turystów są trzykrotnie wyższe niż normalnie. Pamiętajcie, że kiwanie głową od lewego ramienia do prawego (bądź odwrotnie) nie oznacza w Indiach „nie”, lecz „tak”.
9. TADŻ MAHAL – SIÓDMY CUD ŚWIATA
Jeden z siedmiu cudów świata znajduje się w Indiach, w miejscowości Agra. Tadż Mahal, mauzoleum i świątynia miłości zachwyca swą potęgą i blaskiem. Gdy poznaliśmy niezwykłą historię grobowca, zrozumieliśmy również magię tego miejsca. Tadż Mahal został wzniesiony przez cesarza Szahdżahana, aby uczcić pamięć swojej żony, która zmarła w wieku 38 lat, a w ciągu 18 lat małżeństwa wydała na świat czternaścioro niemowląt. Zmarła w trakcie porodu, a jej ostatnią prośbą było stworzenie budowli, upamiętniającej jej żywot. Prace nad obiektem trwały 20 lat i zakończyły się w 1654 roku. Więcej tutaj: CO ZWIEDZIĆ W AGRZE.
10. KOBIETA Z MIESIĄCZKĄ NIE MA WSTĘPU
Kobieta, która jest w trakcie miesiączki uważana jest w Indiach za nieczystą i nie może robić wielu rzeczy jak np. kąpać się , związywać włosów, malować oczów czarną kredką. To co może dotyczyć kobiet podróżujących do Indii to zakaz zwiedzania świątyni, o czym często informują rysunki i napisy przed głównym wejściem.
11. JAK UBIERAĆ SIĘ W INDIACH
Na swój ubiór powinny zwrócić uwagę przede wszystkim kobiety podróżujące do Indii. Oczywiście nic nie jest zakazane i o ile nie zamierzamy wchodzić do świątyni nikt nie zabroni nam paradować w krótkich szortach i podkoszulku warto jednak uszanować indyjskie obyczaje i nie prowokować niechcianych sytuacji. Kobiety w Indiach nie mogą odsłaniać dekoltu, ramion i nóg, dlatego nawet w największe upały pod tunikę z krótkim bądź długim rękawem zakładają leginsy odsłaniające jedynie stopy. Co ciekawe można odsłonić górną część brzucha, zakładając spódnicę lub tradycyjne saari przykrywające pępek. Zasady te nie będą jednak obowiązywać w Nowym Delhi – w stolicy Indii hinduski są o wiele bardziej liberalne niż w jakimkolwiek innym mieście w kraju.
12. TRANSPORT
Najpopularniejszą formą transportu w miastach są trójkołowe riksze i skutery. W Delhi I Mombaju po mieście można poruszać się także metrem, które oferuje kobietom wagony, do których nie mogą wsiadać mężczyźni.
Pociągi w Indiach nie należą do najpunktualniejszych, ale bez wątpienia jest to najtańsza forma transportu. Jeśli musicie pokonać dużą odległość można skorzystać także z krajowych linii lotniczych JetAirways, SpiceJet, AirIndia lub GoAir.
13. NOWE DELHI – STOLICA INDII
Nowe Delhi to fascynujące 25-milionowe miasto (!), uważane za jedno z dwóch najstarszych na świecie (drugie to Damaszek) Choć korki, ogłuszający dźwięk klaksonów i wieczne tłumy mogą przyprawić Was o ból głowy warto je zobaczyć, gdyż świetnie odzwierciedla klimat Indii – ogromną biedę i ostentacyjne bogactwo. Jest to także najbardziej rozwinięta aglomeracja w kraju, w której nie brakuje centrów handlowych i restauracji przywodzących na myśl europejski styl życia. W Nowym Delhi warto zwiedzić:
- Meczet Piątkowy, Jama Masjid
- Czerwony Fort, Red Fort
- Grobowiec Humayuna, Humayun’s Tomb, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
- Bramę Indii, India Gate
- Świątynię Bahai Lotus Temple
Więcej na ten temat znajdziecie w tekście DELHI I AGRA. CO WARTO ZWIEDZIĆ?
14. WYBIEALANIE
Im ciemniejszy kolor skóry tym niższa warstwa społeczna – przekonanie, które ma swoje korzenie w okresie kolonializmu, w którym przyjęła się idea wyższości rasy białej nad czarną. Dołóżmy do tego lansowany przez media ideał zachodnich piękności i nawet fakt, że Hinduska została Miss Świata w 2017 r . nie zmieni tego, że prawie każdy chce uzyskać jaśniejszy kolor skóry twarzy lub całego ciała. W tym celu Hindusi rozjaśniają skórę domowymi sposobami lub preparatami, które są powszechnie dostępne w każdym supermarkecie lub osiedlowym sklepiku. Kupując balsamy do ciała, kremy do twarzy czy jakikolwiek inny kosmetyk warto więc upewnić się czy nie ma on właściwości wybielających.
15. ALKOHOL
Są regiony, jak np. Gudżarat, w których sprzedaż i spożywanie alkoholu jest zabronione, są takie w których wino i piwo można kupić w każdej restauracji lub w sklepie. Wszystko zależy od tego gdzie akurat spędzicie Waszą podróż. W miejscach, w których alkohol jest zabroniony, turyści mogą go kupić w wyznaczonych punktach celnych, po okazaniu paszportu. Dozwolona jest tylko określona ilość – mi w Ahmadabad przysługiwało 6 butelek miesięcznie – trzeba się także liczyć z tym, że wina i alkohole wysokoprocentowe w takich miejscach mają zawrotne ceny.
W samolotach indyjskich linii lotniczych w pociągach sprzedaż alkoholu również jest zabroniona, choć w tych ostatnich turystom czasami proponowane jest „piwo spod lady” w odpowiednio wysokiej cenie.
16. INDYJSKIE JEDZENIE
Indyjska kuchnia jest różnorodna. Przewagę stanowią dania kuchni wegetariańskiej oraz bardzo pikantne potrawy z dodatkiem sosu chili. W wielu regionach przed rozpoczęciem obiadu na stole pojawia się miska z cebulą, którą Hindusi jedzą na surowo. Dania, których warto spróbować to:
- Placki chapati lub roti – miękkie mączne placki, które zastępują chleb i za pomocą których je się wszystkie wodniste sosy i potrawy. Mogą być serowane z masłem lub serem. Ich odmianą są chrupiące papadam, które sa twarde i kruche.
- Aromatyczne sosy – bazie chili, curry, o wyrazistym smaku, mniej lub bardziej pikantnych. Polecam jogurtowy z dodatkiem chili, mięty i kolendry, na pewno każdego zaskoczy intrygujący smak.
- Dumą północnych Indii są pikle przyrządzane z warzyw i owoców, z dodatkiem syropu cukrowego i przypraw, marynowane w oleju arachidowym ( będąc w Indiach koniecznie spróbujcie pikli amla oraz gunda). Nie sądziłam, że mango czy limonkę można przełknąć w połączeniu z czosnkiem i chili. Delikatne, włoskie podniebienie mojego męża wyło z rozpaczy, ale grzecznie próbował wszystkiego.
- Paneer butter masala – aromatyczny, lekko pikantny na końcu, gęsty pomidorowy sos z dodatkiem kawałków sera.
Więcej o jedzeniu i tradycyjnych potrawach znajdziecie tutaj: INDYJSKIE JEDZENIE.
17. WAKACJE POD PALMAMI
Najlepsze miejsca na wypoczynek pod palmami w Indiach to regiony: Goa i Kerala. Na Goa najlepiej wybrać się od listopada do maja, natomiast do Kerali, choć czasami, także w porze monsunowej (od października do czerwca) można zastać bardzo ładną pogodę. Keralę natomiast lepiej omijać od czerwca do sierpnia, bo to właśnie wtedy przypada tam okres deszczowy.
18. BIEDA W INDIACH
Z niewyobrażalną biedą spotykamy się zaraz po wylądowaniu, bo duże skupiska slamsów zazwyczaj znajdują się przy lotniskach (inaczej jest w Nowym Delhi, bo tam są one odgrodzone i turyści nie mogą ich zobaczyć). Na początku pojawia się obezwładniająca niemoc i bezradność w obliczu ubóstwa i warunków w jakich żyją miliony ludzi – widok głodujących niemowląt, ludzi załatwiających swoje potrzeby na ulicach, dzieci bawiących się na wysypiskach śmieci jest powszechny. Liczbę bezdomnych szacuje się na około 80 milionów, czyli dwa razy więcej ludzi niż liczy nasz kraj. Większość z nich to analfabeci, nie posiadają dokumentów, nie chodzą do szkół, nie mają dostępu do przestrzeni publicznej ani do służby zdrowia. Nie istnieją. Rodzą się na ulicy, tam żyją i tam umierają. Więcej na ten temat możecie przeczytać też tutaj: BIEDA W INDIACH.
19. BOLLYWOOD, a może HINDI CINEMA
Indyjski przemysł filmowy prężnie się rozwija produkując tysiące filmów rocznie. Hindusi nie lubią nazwy Bollywood i chętniej nazywają swoją kinematografię hindi cinema.
20. WESELE W INDIACH
Wesele w Indiach to chyba najbardziej roztańczone wesele na świecie. Trwa trzy dni, rozpoczyna się i kończy tańcami, które trwają każdego dnia do północy. W pierwszy dzień rodziny panny młodej i pana młodego bawią się osobno, w drugi dzień odbywa się uroczystość zaślubin, trzeci dzień to ceremonia podczas której gratuluje się parze młodej i zostawia prezenty bądź drobne upominki. Pannę młodą oraz kobiety zaproszone na ślub w każdy dzień wesela obowiązuje inny strój.
21. JEDEN JĘZYK CZY SETKI JĘZYKÓW?
Choć językiem urzędowym jest hindi, każdy Hindus mówi również w dialekcie regionu, miasta, lub obszaru, z którego pochodzi. Coraz więc hindusów posługuje się również jęz. angielskim, więc podczas podróży na pewno nie będziecie mieli problemu z komunikacją.
Według badań przeprowadzonych przez SIL International podała, że na terenie Indii występuje 415 języków. Bardzo trudno jest ustalić dokładną liczbę, gdyż wiele dialektów to języki plemienne, którymi posługują się tylko nieliczni mieszkańcy.
22. KOLORY – KAŻDY MA ZNACZENIE
W indyjskiej kulturze kolory mają istotne znaczenie. Warto wiedzieć o tych podstawowych. Czerwony jest symbolem zmysłowości i czystości dlatego panna młoda ma zawsze czerwoną suknię. Kolor biały z kolei uważany jest za kolor żałoby i tak właśnie ubierają się wdowy lub wdowcy po stracie najbliższych. Będąc w Indiach zauważycie, że kobiety rzadko ubierają się na czarno – kolor ten symbolizuje zło i nieszczęście, ale czasami jest używany w celu obrony przed złymi duchami.
23. UDAIPUR – najromantyczniejsze miasto w Indiach
Udajpur to miasto w Radżasthanie, nazywane miastem jezior i azjatycką Wenecją. Mimo, że Radżasthan uważany jest za jeden z najgorętszych regionów Indii, w Udajpurze temperatura zawsze jest parę stopni niższa (miasto otaczają góry Arawali, oraz oblewa jezioro Pichola) i nie odczujecie tam wilgotności powietrza, na którą często skarżą się turyści. Najlepszy czas na wyjazd to miesiące od października do marca. Od kwietnia do czerwca temperatura znacznie się podnosi i może sięgać 40°, natomiast w miesiącach od lipca do września panuje pora monsunowa, która potrafi skutecznie utrudnić zwiedzanie miasta.
24 MAŁŻEŃŚTWA ARANŻOWANE I ROZWÓD – TEMAT TABU
90% małżeństw w Indiach to małżeństwa aranżowane, a zaledwie 1,1% z nich decyduje się na rozwód. Choć tzw. love marriage, czyli ślub z miłości coraz częściej praktykuje się w bardziej rozwiniętych częściach kraju, są regiony, w których długo jeszcze córki i synowie w wyborze partnera będą zdani na rodziców i dziadków. To oni właśnie, w małżeństwach aranżowanych decydują o tym z kim spędzą życie ich dzieci. Jednym z warunków jest taki, że partner musi pochodzić z tej samej warstwy społecznej.
Indie są jednym z krajów w którym występuje najniższy procent rozwodów na świecie. Mając na uwadze, że jest to drugi najliczniejszy kraj na Ziemi, jest to wynik imponujący.
25. INDIE Z DZIECKIEM
Podróż z dzieckiem do Indii to duże wyzwanie – trzeba przygotować się na brak higieny, zaskakujące warunki, w których będziemy musieli mieszkać ( nawet 3-gwiazdkowe hotele w Indiach potrafią bardzo rozczarować), inną florę bakteryjną, inne jedzenie. Jest to także wspaniałe doświadczenie, bo Hindusi uwielbiają dzieci i na pewno na swojej drodze napotkacie mnóstwo osób, które będą Wam chciały pomóc, czy chociażby.. zrobić sobie zdjęcie z Waszym potomkiem. Więcej o podróżowaniu z dziećmi: PODRÓŻ DO INDII Z DZIECKIEM.
26. KAWA CZY HERBATA?
W Indiach pije się ogromne ilości herbaty i kawy. Porównałabym to do włoskiego espresso, zarówno sposób podania jak i kontekst spożycia jest taki sam. Słodką herbatę lub kawę z dodatkiem mleka można dostać wszędzie, wystarczy zawołać lub zadzwonić po chłopca z brudnym termosem, który za parę groszy naleje nam smacznego trunku. Podają ją tutaj w malutkich plastikowych kubeczkach, herbatę pija się parę razy w ciągu dnia, jest też miłym sposobem na rozpoczęcie lub zakończenie spotkania.
27. JACY SĄ HINDUSI?
Więcej o Hindusach znajdziecie w tekście JACY SĄ HINDUSI? A poniżej fragment , który napisałam po pierwszych paru miesiącach spędzonych w Indiach:
Jestem w stanie zaakceptować włoskie „domani” (mam tutaj na myśli wyrażenie oznaczające nie mniej nie więcej jak „zrobi się jutro”), ale tutaj w Indiach o domani można tylko pomarzyć. Jak zrobimy to będzie, ale na pewno nie domani. Domani odpoczywam, świętuję, idę na wesele i mam pół rodziny w szpitalu. Na pewno nie domani, ani nawet pojutrze. Może w przyszłym tygodniu, a może za dwa. Wbrew pozorom człowiekowi wcale nie jest do śmiechu, a w efekcie takich poczynań łatwo wpaść w furię.
28. ŚWIĘTE KROWY EVERYWHERE
29. CO PRZYWIEŹĆ W PREZENCIE?
Hindusi ucieszą się ze wszystkiego co europejskie, zwłaszcza Ci, którzy nie mieszkają w takich dużych miastach jak Nowe Delhi czy Mumbaj. Mogą to być ubrania, czekoladki, zabawki lub książki.
30. PODZIAŁ NA KOBIETY I MĘŻCZYZN
+ dodatkowo 31. LEKARSTWA JAK NA LEKARSTWO
Jeśli boli Cię głowa w Indiach nikt nie sprzeda Ci całej paczki tabletek przeciwbólowych – ale dwie lub trzy, w zależności od potrzeb. Podobnie jest z lekarstwami przepisywanymi przez lekarzy na receptach – dostajesz dokładnie taką ilość, jaka jest Ci potrzebna, by wyzdrowieć – nie ma chomikowania ani odkładania lekarstw na przyszłość.
Mam nadzieję, że moje obserwacje indyjskiego świata pomogą Wam zaprzyjaźnić się z Indiami. Jeśli macie więcej pytań lub wątpliwości – napiszcie w komentarzach – na wszystkie, jak zawsze, odpowiem!
Udanej podróży!
Podróż do Indii – 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz. Indie podróż.
Więcej na temat INDII:
Jak jest widoczna bieda w tym kraju? Zbieram takie informacje z pierwszej ręki ze wszystkich biednych krajów, aby je przetłumaczyć dla strony http://f-f-a.info/eyewitnesses/. Byłbym wdzięczny za relacje zarówno obszerne, jak jednozdaniowe.
Ooooo taaaakie duże i różnorodne Indie. Co tam się nie wyprawia i czego tam nie można znaleźć? Dziękuję za dawkę ciekawych informacji i inspiracji. 🙂
Ten wpis całkowicie nas pochłonął. Wiele praktycznych informacji, o których koniecznie trzeba wiedzieć przed podróżą. Indie to bez wątpienia kraj kontrastów i musimy być na to przygotowani.
Pozdrawiamy 😉
Niesamowicie ciekawy wpis! Odbijanie po posiłku, podział na kobiety i mężczyzn oraz wszechobecne święte krowy to rzeczy, które najbardziej mnie zaskakują!
Bardzo przydatne informacje. Na pewno wielu się przydadzą. Indie to nie jest łatwy kraj, więc jadąc tam lepiej się dobrze do podróży przygotować 😉 Zapraszamy również do nas na relację z zaskakującego Varanasi 😉
Uwielbiam takie praktyczne posty 🙂 Ale tymi gwałtami to mnie przeraziłaś i ta informacja o kobietach z miesiączką też jest dla mnie totalnym zaskoczeniem – co kraj to obyczaj
Zawsze nas Indie ciekawiły! Jest tam tyle fajnych rzeczy do zobaczenia 🙂 Marzenie to być tam. Buziaki ;*
Marzenia trzeba spełniać, więc trzymam za Was mocno kciuki!