Gdy dowiedziałam się, że znalazłam się w finale Mistrzostw Blogerów nie mogłam uwierzyć własnym oczom! W ramach konkursu napisałam już dwa teksty o woj. lubuskim CUDOWNY WEEKEND – SZLAKIEM WINA I MIODU ORAZ NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE W LUBUSKIM, ale nawet gdybym nie przeszła do kolejnego etapu obiecałam sobie, że opowiem Wam o jeszcze jednym, magicznym miejscu, które skrywa w sobie romantyzm, i w którym za każdym razem czuję, że czas się zatrzymał. Mowa tutaj oczywiście o Łagowie, malutkiej turystycznej miejscowości w powiecie świebodzińskim, znajdującym się w centralnej części woj. lubuskiego, liczącej niespełna 2000 mieszkańców.
ŁAGÓW – PERŁA ZIEMI LUBUSKIEJ
Łagów, któremu nadano tytuł Perły Ziemi Lubuskiej, leży w zachwycającym Łagowskim Parku Krajobrazowym nad dwoma malowniczymi jeziorami: Trześniowskim i Łagowskim. Według wielu badań Łagów należy do miejsc o najłagodniejszym klimacie, co z pewnością przyczyniło się do tego, że uznano go za ośrodek uzdrowiskowy.
Najstarszym zabytkiem na terenie Łagowa jest zamek Joannitów, którego budowę rozpoczęto w XIV w., ale na uwagę zasługują także tematyczne festiwale, które co roku przyciągają setki turystów z całego kraju, a także gości zza granicy. Jeśli nie byliście jeszcze nigdy w Łagowie, zapraszam Was w piękną, wirtualną podróż!
ZAMEK JOANNITÓW
Zamek Joannitów to najstarszy obiekt w gminie Łagów. Pierwsze wzmianki na temat Łagowa pochodzą z XIII w. , ale wiadomo, że swój największy rozkwit osada zawdzięcza zakonowi joannitów, który w XIV wieku władał wieloma wsiami w okolicy.
Wewnątrz zabytkowych murów znajduje się przepiękny hotel, urządzony w eleganckim, klasycznym stylu oraz restauracja, w której oprócz dań w stylu fusion można spróbować także regionalnych potraw na bazie lokalnych produktów.
Zwiedzanie zamku rozpoczynamy od szerokich, pięknych schodów, które prowadzą do obszernego dziedzińca, w którym dziś znajduje się restauracja. Barokowy dziedziniec z panoramicznym dachem, udekorowany fantazyjnie spadającym z sufitu bluszczem, już za pierwszym razem zrobił na mnie wielkie wrażenie. Nie dziwię się, że wiele osób chce tutaj uczcić najważniejsze momenty w swoim życiu – odbywają się tu śluby, komunie i chrzciny.
W sezonie zamek można zwiedzać codziennie, w godzinach od 10.00 do 18.00 wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 5 pln. Ja wspięłam się na samą górę, po wąziutkich schodkach i szczerze polecam Wam widok ze szczytu 35-metrowej wieży zamkowej. To idealny punkt widokowy i miejsce, z którego można podziwiać Łagów i oblewające go jeziora.
JEZIORA ŁAGOWSKIE I TRZEŚNIOWSKIE
Obydwa, polodowcowe jeziora zachwyciły mnie od pierwszego wejrzenia. Nie tylko dlatego, że są czyste i mają przepiękny kolor wody, który mieni się w blasku zachodzącego słońca, ale także z powodu braku komarów, które zawsze są moją największą zmorą podczas wszelkich wyjazdów. Nie wiem, czemu ale zawsze zaliczam największą ilość ukąszeń. W Łagowie w ogóle nie miałam z tym problemu 🙂 Oprócz wspaniałych widoków kolejną zaletą są też ceny, które na szczęście nie należą do bardzo wygórowanych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: na terenie Łagowa, oraz w okolicach są dobrze wyposażone kempingi, prywatne kwatery oraz ośrodki turystyczne na wysokim poziome. Część z nich otarta jest również poza sezonem, w zimie oferując gościom przytulne wnętrza z kominkiem.
Nad jeziorami można uprawiać różne sporty wodne. W pobliżu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, a do dyspozycji turystów są żaglówki, rowery wodne, można spróbować tu także windsurfingu. Mi spodobała się wycieczka statkiem, z której mogą korzystać całe rodziny. W okresie wakacyjnym rejsy po jeziorach organizowane są każdego dnia.
Oprócz spacerów i rejsów po Jeziorze Łagowskim i Krześniowskim oraz zwiedzaniu Zamku Joannitów warto zobaczyć także mniej popularne, ale równie ciekawe miejsca w Łagowie. Jednym z nich jest kościół Jana Chrzciciela wybudowany w XIX w. oraz brama obronna, chroniąca mieszkańców przed najazdem nieprzyjaciela w XVI w.
KUCHNIA W ŁAGOWIE
Kolacja ze świeżą rybką w roli głównej? Chyba nigdzie grillowane i pieczone ryby nie smakują tak dobrze jak nad polskim morzem lub jeziorami. Jeśli wybierzecie się do Łagowa na kemping, możecie rybę sami złowić i przyrządzić rybkę na grillu! Jeśli łowienie to nie Wasza bajka, w każdej restauracji znajdziecie przepyszne dania i meni na bazie ryb.
ŁAGOWSKIE FESTIWALE
Na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego odbywa się wiele ciekawych festiwali. Te najbardziej popularne to Jarmark Joannitów, który przyciąga turystów rycerskimi walkami i pokazem średniowiecznych strojów oraz Lubuskie Lato Filmowe – niegdyś jedyny w Polsce festiwal filmowy, dziś kameralne spotkania i dyskusje pomiędzy twórcami i odbiorcami polskich filmów o kontrowersyjnej tematyce. Warto wspomnieć także o zlocie Rock&Blues&motocykle, który w tym roku odbył się już po raz 23, a także licznych koncertach bluesowych i festiwalu Muzyka u Joannitów, podczas którego polscy artyści przedstawiają swoje interpretacje utworów muzyki barokowej i sakralnej. Choć Łagów jest malutki to wcale nie koniec atrakcji. Na turystów czekają takie wydarzenia jak Przygoda z Operetką, Festiwal Abyśmy byli Jedno, Wyścig MTB i Bieg Łagowskiego Lata.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca, które w jakiś magiczny sposób pozostało w moim sercu. Do Łagowa warto wybrać się latem, by móc zażyć kąpieli w czystych jeziorach, jak i teraz jesienią, gdy jest trochę mniej turystów i można spokojnie odpocząć i pospacerować wzdłuż brzegu w promieniach zachodzącego słońca. A prop tych ostatnich – jeśli jesteście miłośnikami fotografii zachody słońca nad jeziorem Łagowskim uważam za jedne z najpiękniejszych w Polsce!
SZLAK NORDIC WALKING
Wokół jeziora wyznaczono szlak turystyczny NORDIC WALKING – wspaniały pomysł na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Ścieżka, którą można przemierzać pieszo lub rowerem liczy około 9 km. Większość trasy prowadzi wzdłuż jeziora, więc nie zabraknie wspaniałych widoków!
Atrakcje w pobliżu Łagowa
Na koniec zapraszam Was do zobaczenia króciutkiego vloga, który nagrałam podczas mojej wizyty w regionie lubuskim.
Udanej podróży,
Agnieszka
Tekst, który był dla mnie powrotem do moich rodzinnych stron został zrealizowany na potrzeby Akcji Mistrzostwa Blogerów organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną, a moim partnerem w tym niesamowitym projekcie była Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Niesamowite i romantyczne miejsce. Ma to cos w sobie, dlatego już kilkukrotnie zabrałem tam moje pary ślubne na sesje plenerowe. Polecam serdecznie.
Zawsze powtarzam, ze człowiek jezdzi na drugi koniec świata, a nie widzi tego,co ma pod nosem. Dziękuje za pokazanie kolejnych świetnych zakątków!
takie miejsca to niespecjalnie mój klimat [bo jest za nisko 😀 ], ale jeziora bardzo lubię! i nordic walking też. w ogóle w PL jest sporo miejsc, które są ciekawe, a w ogóle ludzie o nich nie wiedzą – najciemniej pod latarnią 😀
Uwielbiam miejscowości nad wodą, dlatego jestem pewna, że spodobałoby mi się w Łagowie. Zamek i świeża rybka też brzmią kusząco 😉
PS. Powodzenia w Mistrzostwach! Kiedy będą wyniki?
„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie” 🙂 Polska jest przepiękna i jak widać wcale nie trzeba jechać za morza i rzeki, aby spędzić cudownie czas 🙂
Przepiekne krajobarazy i wspaniałe zdjęcia. A to wszystko Polska! Zapominamy o tym jak pieknie może być tak blisko.
O, chętnie bym się tam wybrała i czas spędziła głównie nad wodą – kusi mnie windsurfing oraz rowery wodne. A jak niedługo otworzą drogę S3 do Zielonej to będę mieć z Lubina super dojazd 🙂
Oj tak, ja obiecałam sobie, że w przyszłym roku znów się tam wybiorę 🙂
Pięknie wyglądają te jeziorka! Idealne na wypoczynek! I w sumie po drodze na PolAndRock Festival! A tak w ogóle to uzdrowisko zalecane jest dla osób z jakimi schorzeniami?
Od kilku lat podróżuję, mieszkam i pracuję po za Polską, gdzieś na końcu świata. Czytam takie posty i oglądam zdjęcia i mi tęskno za krajem. Następnym razem podczas odwiedzin Polski będę miała obszerną listę miejsc do odwiedzenia. Dzięki Twojemu postowi wzbogaciła się ona o kolejne 🙂