Kuba na własną rękę Ile kosztuje podróż na Kubę? Plan podróży i koszty: na własną rękę vs z biurem podróży.
Tak jak zapowiedziałam w poprzedniej części, w której analizowaliśmy ceny wakacji all inclusive na Kubie dziś przyjrzymy się bliżej objazdowym wycieczkom po wyspie. Pod lupę biorę ofertę znalezioną przeze mnie na stronie wakacje.pl. … i rozkładam ją na czynniki pierwsze, pokazując jak taki sam wyjazd można zorganizować na własną rękę. Czy będzie to korzystniejsze finansowo? Zaraz wspólnie się przekonamy!
Vamos Compañeros !
Cena wycieczki z biurem podróży 7 414 pln + 140 euro (20 EURO (lunch w Hawanie) + 75 euro (wycieczka do Pinar del Rio i Valle de Vinales) + 15 euro lunch w Santiago + 15 euro lunch w Santa Clara + 15 euro lunch w Cienfuegos ) RAZEM 7996 PLN
Cena wycieczki na własną rękę z zachowaniem tych samych standardów 7310 pln.
Dzień 1 – wycieczka z biurem podróży
Przelot do Varadero. Transfer do hotelu w Hawanie, kolacja, nocleg.
Dzień 1 – Alternatywa na własną rękę – 1311 pln
- Lot do Hawany – 1100 pln (cena ta może być niższa jeśli uda Ci się zarezerwować bilety odpowiednio wcześniej lub jeśli skorzystasz z połączenia z dwoma lub trzema przesiadkami).
Najtańsze połączenie z jedną przesiadką jakie znalazłam z Warszawy wyniosło 2852 pln (dokonując analizy cenowej biletów biorę pod uwagę okres od 11 do 25 lutego, wyszukane dziś, a więc miesiąc przed datą wylotu) liniami Aeroflot (przesiadka w Moskwie). Łączny czas podróży wyniósł 23 h w jedną i 15 h w drugą stronę. Jak wiadomo dla upartego nic trudnego, więc jeśli przesiadki Wam nie straszne można znaleźć jeszcze tańsze połączenia jak np. to za 2381 pln, liniami LOT do Frankfurtu, z Frankfurtu Air Canada do Toronto i z Toronto do Hawany. Powrót również liniami Air Canada do Toronto, a następnie do Monachium, skąd liniami LOT wracamy do Warszawy. Czas podróży 33 h w jedną i 17 h w drugą stronę, ale dzięki temu możemy zaoszczędzić 500 pln. To tylko dwa przykłady. Kombinacji jest wiele – można dostać się do Madrytu liniami Ryanair i stamtąd polecieć bezpośrednio na Kubę, ale w wybranych datach koszt samego lotu liniami Iberia wyniósł około 4 900 pln. Rezerwując dużo wcześniej można znaleźć niższe ceny, więc do dalszych obliczeń przyjmuję średni koszt biletu z Warszawy do Hawany to 2200 pln w dwie strony, za osobę.
- Transfer do hotelu w Hawanie 80 pln (taksówkę, która z lotniska zawiezie nas do wynajętego mieszkania zazwyczaj organizują właściciele. Warto poprosić ich o to mailowo parę dni przed przylotem na Kubę).
- Ewentualny transport w mieście 20 pln – po Hawanie najlepiej jest po prostu spacerować podziwiając widoki i chłonąc atmosferę miasta, można skorzystać także z autobusów (bilety są bardzo tanie, lub taxi colectivo, które jeździ po najważniejszych ulicach w stolicy).
- Kolacja w Hawanie – 40 pln
- Nocleg w casa particulares ze śniadaniem – 20 CUC, czyli 71 pln (kurs na dzień 01.01. 2018 1 CUC – 3,53 pln). Podaję kink do miejsca, w którym sama spałam, mieszkania możesz znaleźć i zarezerwować przez stronę casahavanaparticular.
Dzień 2 – Wycieczka z biurem podróży
W planie jest zwiedzanie najważniejszych zabytków w Hawanie : Placu Rewolucji, Muzeum Rewolucji, cmentarza Kolumba, starego miasta, placu św. Franciszka oraz muzeum/fabryki rumu – Bocoy. Lunch jest dodatkowo płatny, 20 EUR. Po południu Przejazd przez dzielnice Miramar i Cubanacan (przed rewolucją dzielnice bogaczy). Kolacja.
Dzień 2 – Alternatywa na własną rękę – 171 pln
- Zwiedzanie Hawany – o tym co warto zobaczyć w mieście możecie przeczytać tutaj.
- Lunch w Hawanie – 40 pln (za tą kwotę możecie zjeść w większości knajpek w centrum miasta przynajmniej jeden posiłek z napojem i deserem)
- Kolacja w Hawanie – 40 pln. Przykładowe restauracje, w których zjecie w tej cenie: La Vicaria, corner call 13, 5 ta Avenida #18207
- Ewentualne koszty transportu po Hawanie – 20 pln
- Nocleg w casa particulares 71 pln (cena ze śniadaniem dnia następnego, dresy mieszkań w których spałam podczas swojej podróży znajdziecie tutaj). Podaję kink do miejsca, w którym sama spałam, mieszkania możesz znaleźć i zarezerwować przez stronę casahavanaparticular.
Dzień 3 – Wycieczka z biurem podróży
Chętni za dodatkową opłatą (ok. 75 EUR) mogą pojechać do Pinar del Rio i Valle de Vinales: zobaczyć plantację tytoniu oraz odwiedzić park narodowy z gigantycznymi i malowniczymi wapiennymi ostańcami Mogotes, a także Indiańską Grotę, petroglify oraz farmy orchidei. Po powrocie do Hawany na gości czeka kolacja i nocleg. Ci, którzy nie chcą jechać do Vinales mogą samodzielnie zwiedzać miasto.
Dzień 3 – Alternatywa na własną rękę – 258 pln
- Wycieczka do Pinar del Rio i Vinales – dojazd z Hawany taxi colectivo 20 CUC, czyli około 71 pln.
- Zwiedzanie plantacji na koniach i podziwianie pobliskich jaskiń – 20 CUC, 71 pln za 4 h. Każda godzina jest liczona po 5 CUC, jeśli będziecie dłużej trzeba będzie dodatkowo dopłacić.
Viñales, a właściwie otaczająca je dolina to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Kubie! Sama mieścina nie jest jakąś szczególną atrakcją i oprócz paru restauracji, w których można spędzić miły wieczór przy dźwiękach kubańskiej muzyki, nie ma tam zbyt wiele rzeczy do robienia. Ale to właśnie wokół Viñales znajdują się największe uprawy tytoniu oraz fabryka cygar, w której powstają słynne i zawrotnie drogie kubańskie cygara (na pewno słyszeliście o marce Montecristo czy Cohiba). W planie wycieczki warto zawrzeć atrakcje mieszczące się w Parku Narodowym: Cava de José Miguel, Cueva de Santo Tomás – jaskinie ciągnące się przez 46 km, w których można podziwiać indiańskie malowidła oraz stalagmity i stalaktyty. Miłośnicy wspinaczek skałkowych także nie będą się nudzić.
- Lunch w trakcie konnej wycieczki – 1,5 CUC, 5 pln – kanapka – jedyne co oprócz kokosa można dostać do jedzenia
- Kolacja w Hawanie – 40 pln
- Nocleg w casa particulares 71 pln (cena ze śniadaniem dnia następnego, dresy mieszkań w których spałam podczas swojej podróży znajdziecie tutaj)
Dzień 4 – Wycieczka z biurem podróży
Przelot do Santiago de Cuba (zazwyczaj linią lotniczą Cubana de Aviacion) i zwiedzanie miasta. Lunch za dodatkową opłatą ok. 15 EUR. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 4 – Alternatywa na własną rękę – 771 pln
- Transfer na lotnisko w Hawanie – 80 pln
- Przelot z Hawany do Santiago de Cuba liniami Cubana de Aviacion 130 euro, czyli 540 pln
- Zwiedzanie „miasta Che Guevary”
- Lunch w Santiago – 40 pln
- Kolacja w Santiago de Cuba – 40 pln
- Nocleg w casa particulares ze śniadaniem, 20 CUC, czyli 71 pln
Dzień 5 – Wycieczka z biurem podróży
Wyjazd z Santiago de Cuba do Baracoa. Nocleg i kolacja w hotelu w Baracoa.
Dzień 5 -Alternatywa na własną rękę – 181 pln
- Transport z Santiago do Baracoa autobusem Viazul- ok. 70 pln
- Kolacja w Baracoa – 40 pln
- Nocleg ze śniadaniem w casa particulares – 20 CUC czyli 71 pln
Dzień 6 – – Wycieczka z biurem podróży
Zwiedzanie miasteczka Baracoa. Przejazd do Parku Humboldta. Odwiedzenie wioski Biran, w której znajduje się rodzinny dom Fidela Castro. Przyjazd do Guardalavaca. Nocleg w hotelu 4 ****All inclusive.
Dzień 6 -Alternatywa na własną rękę – 748 pln
- Przejazd do parku Humboldta autobusem miejskim – 6,5 pln
- Odwiedzenie wioski Biran
- Przejazd do Guardalavaca – prywatna taksówka (niestety na tej trasie nie ma połączeń transportem publicznym) około 500 pln
- Nocleg w hotelu 4 ****All inclusive – hotel Brisas Guardalavaca – 58 euro, około 241 pln ( średnia cena za noc w lutym dla jednej osoby w pokoju dwuosobowym, źródło: logitravel.it). Wybrałam hotel czterogwiazdkowy, aby zachować ten sam standard podróży, organizując na własną rękę można jednak znaleźć tańsze hotele, niż ten, który wymieniłam.
Dzień 7 – 8 – Wycieczka z biurem podróży
Wypoczynek w hotelu (All Inclusive).
Dzień 7 i 8 -Alternatywa na własną rękę – 482 pln
- 2 noclegi w hotelu 4 ****All inclusive – hotel Brisas Guardalavaca – 116 euro, około 482 pln ( średnia cena za noc w lutym dla jednej osoby w pokoju dwuosobowym, źródło: logitravel.it). Wybrałam hotel czterogwiazdkowy, aby zachować ten sam standard podróży, organizując na własną rękę można jednak znaleźć tańsze hotele, niż ten, który wymieniłam.
Dzień 9 – Wycieczka z biurem podróży
Wyjazd do Holguin i zwiedzanie, a stamtąd przejazd do Camaguey. Zwiedzanie. Nocleg w hotelu w okolicach Camaguey (kolacja za dodatkową opłatą).
Dzień 9 -Alternatywa na własną rękę – 124 pln
- Transport autobusem z Guardalavaca do Holguin – 15 CUC, czyli 53 pln (kurs na dzień 01.01. 2018 1 CUC – 3,53 pln)
- Nocleg w casa particulares w Camaguey – 15 CUC czyli 53 pln, ze śniadaniem 20 CUC, czyli 71 pln
Dzień 10 – Wycieczka z biurem podróży
Przejazd na Cayo Santa Maria. Po drodze zwiedzanie Santi Spiritus i miasteczka Remedios. Przejazd do hotelu na Cayo Santa Maria (All Inclusive).
Dzień 10 -Alternatywa na własną rękę – 313 pln
- Transport autobusem Viazul z Camaguey do Sancti Spiritus – 56 pln
- Zwiedzanie miasteczka
- Transport z Sancti Spiritus do Remedius ( z przesiadką w miejscowości Santa Clara) – 32 pln
- Transport z Remedius na Cayo Santa Maria – 25 pln
- nocleg w hotelu All Inclusive – 200 pln (w ofercie biura podróży nie ma informacji o standardzie hotelu, więc przyjmuję średnią cenę w hotelu 3 lub 4-gwiazdkowym za osobę w pokoju dwuosobowym.
Dzień 11 – Wycieczka z biurem podróży
Wypoczynek na Cayo Santa Maria (All Inclusive). Chętnym proponujemy wycieczką katamaranem na jedną z wysp archipelagu Jardines del Rey (snorkling) – cena zostanie ustalona na miejscu.
Dzień 11 -Alternatywa na własną rękę – 200 pln
- Nocleg w hotelu All Inclusive 200 pln (w ofercie biura podróży nie ma informacji o standardzie hotelu, więc przyjmuję średnią cenę w hotelu 3 lub 4-gwiazdkowym za osobę w pokoju dwuosobowym.
- Wycieczka katamaranem na jedną z wysp archipelagu lub inne dodatkowo płatne atrakcje dostępne na miejscu
Dzień 12 – Wycieczka z biurem podróży
Wyjazd do Santa Clara i zwiedzanie miasta. Lunch za dodatkową opłatą (ok. 15 EUR). Przejazd do Trynidad. Przejazd na kolację i nocleg w okolicach Cienfuegos.
Dzień 12 -Alternatywa na własną rękę – 268 pln
- Transport z Cayo Santa Maria do Santa Clara autobusem, koszt 59 pln
- Zwiedzanie miasta. Warto odwiedzić mauzoleum Che Guevary.
- Lunch w Santa Clara – 40 pln
- Transport z Santa Clara do Trynidad autobusem Viazul, koszt 70 pln
- Transport z Trynidad do Cienfuegos, 28 pln
- Kolacja w Cienfuegos, 40 pln
- Nocleg w Cienfuegos w casa particulares ze śniadaniem, 20 CUC, czyli 71 pln
Dzień 13 – Wycieczka z biurem podróży
Zwiedzanie Cienfuegos. Rejs po zatoce Cienfuegos. Przejazd do Playa Giron i Guama. Zwiedzanie farmy krokodyli, opcjonalnie lunch (dodatkowo płatny ok. 15 EUR). Następnie przejazd do Varadero i zakwaterowanie w hotelu (All Inclusive).
Dzień 13 -Alternatywa na własną rękę – 707 pln
- Zwiedzanie Cienfuegos. Warto zobaczyć starą część miasta oraz José Martí Park. Dodatkowo w Cienfuegos polecam odwiedzić przepiękną plażę Rancho Luna, z której można się wybrać na wycieczkę katamaranem. Można tu także odwiedzić najpiękniejsze na Kubie delfinarium (koszt 10 CUC, jeśli chcesz popływać z delfinami 50 CUC),
- 3 godzinny rejs łódką po zatoce Cienfuegos – 10 CUC, czyli 33 pln. Cenę można negocjować jeśli rejs będzie krótszy.
- Lunch w Cienfuegos – 40 pln
- Transport autobusem do Playa Giron – 8 CUC, czyli 29 pln
- Transport z Playa Giron do Guama – prywatna taksówka 277 pln (proponuję przejazd taksówką, bo będzie dużo szybciej, choć o połowę drożej. Taksówką pokonamy trasę w 2,5 h, autobusem, który kosztuje 97 pln w 4,5 h)
- Zwiedzanie farmy krokodyli
- Transport do Varadero autobusem Viazul (z przesiadką w Santa Clara) – 128 pln (3,5 h)
- Zakwaterowanie w hotelu All Inclusive – 200 pln za osobę w pokoju dwuosobowym (w Varadero można znaleźć także tańsze hotele)
Dzień 14 – Wycieczka z biurem podróży
Wypoczynek w Varadero (All Inclusive).
Dzień 14 -Alternatywa na własną rękę – 200 pln
- Nocleg w hotelu All Inclusive – 200 pln za osobę w pokoju dwuosobowym (w Varadero można znaleźć także tańsze hotele)
Dzień 15 – Wycieczka z biurem podróży
Transfer na lotnisko w Varadero. Wylot do Polski – przelot samolotem czarterowym LOT-u typu Dreamliner lub innym szerokokadłubowym (rejs bezpośredni).
Dzień 15 -Alternatywa na własną rękę – 1176 pln
- Transport z Varadero do Hawany autobusem lini Viazul – 76 pln
- Lot z Hawany do Warszawy do Polski 1100 pln
CENY NOCLEGÓW NA KUBIE
Nocleg na Kubie w pokoju z łazienką w skromnych, ale czystych i typowych kubańskich mieszkaniach można wszędzie bez problemu znaleźć w cenie 15 CUC za osobę, czyli ok. 52 pln (kurs na dzień 28.12.2017 1 CUC = 3,53 PLN). Jeśli chcemy dodatkowo zjeść śniadanie przygotowane przez właścicieli trzeba dodatkowo zapłacić za nie 5 CUC, wtedy łączny koszt to 71 pln.
PODSUMOWANIE
Cena wycieczki z biurem podróży 7 414 pln + 140 euro (20 EURO (lunch w Hawanie) + 75 euro (wycieczka do Pinar del Rio i Valle de Vinales) + 15 euro lunch w Santiago + 15 euro lunch w Santa Clara + 15 euro lunch w Cienfuegos )
RAZEM 7996 PLN
Cena wycieczki na własną rękę z zachowaniem tych samych standardów
RAZEM 6910 PLN
Według przyjętych przeze mnie cen organizując wycieczkę objazdową na Kubę na własną rękę możesz zaoszczędzić 1086 pln. Minusem są tutaj transporty – jeśli zdecydujemy się na publiczny transport autobusami Viazul spędzimy wiele godzin więcej w podróży, bo autobus jedzie dużo wolniej, często innymi, dłuższymi trasami. Alternatywą dla autobusów jest taxi colectivo, które jest trochę droższe, ale szybsze. Jeśli wybierzecie transport prywatnymi taksówkami lub wypożyczenie auta koszt wycieczki na własną rękę bardzo się bliży do ceny wycieczki z biurem podróży.
Aby obniżyć koszty można znaleźć tańsze połączenia lotnicze (choć przyjęta cena i tak jest dość niska), Można jeszcze zastanowić się nad wyborem innego hotelu, zarówno w Varadero, Cayo Santa Maria i Guardalavaca lub zrezygnować z pobytu w tych miejscowościach. Na potrzeby tego wpisu przyjęłam opcję tego samego standardu, który oferuje biuro podróży, interesowało mnie tego typu porównanie. Jeśli chcecie wybrać się na Kubę najtaniej jak to możliwe w przyszłym tygodniu zapraszam Was ponownie na bloga – tym razem przedstawię najtańsze opcje zwiedzania wyspy i noclegów na własną rękę.
Udanej podróży,
Agnieszka
Więcej na temat KUBY? Zajrzyj tutaj:
Ile kosztuje podróż na Kubę? Wakacje all inclusive – na własną rękę vs. z biurem podróży – część I
Kuba – 30 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą
Kuba – 2 waluty, średnia krajowa wartości 100 pln i operacje za free.
Wyjazd na Kubę – informacje praktyczne, prawda i mity, czyli wszystko co musisz wiedzieć zanim spakujesz walizkę
KUBA plan podróży Hawana – Viñales
I jeszcze pytanie o hotel all in w Varadero w takiej cenie. Jaki to hotel?
Intersuje mnie powrot z Vinales tego samego dnia, bo mie ma tej informacji. Jak wracalas do Hawany?
Wow Brawo za mega rzetelny wpis. Mówiąc szczerze myślałam, że ta Kuba jest trochę tańsza tak ogólnie. 🙂 ale I tak to będzie moja następna wycieczka. Zastanawiałem się tylko czy warunki są ok dla małych dzieci? Takich 3 latków.
Porównywać należy dwa substytucyjne produkty. A wycieczka na własną rękę i z biurem podróży takie nie są. Raz byłem tylko z biurem podróży i uważam, że czasami warto podróżować w ten sposób. Nie trzeba się martwić, planować, zastanawiać tylko wszystko masz załatwione. Jeśli masz naprawdę stresującą pracę i chcesz po prostu odpocząć lepiej wybrać biuro podróży.
Ale fajnie to wszystko opisałaś. Ja wolę podróże na własną rękę niż przez biuro podróży, ponieważ wtedy ja sama sobie jestem panem sytuacji. Po tym wpisie już bym chciała wybrać się na Kubę. Może kiedyś będzie mnie stać na taką wycieczkę, bo na chwilę obecną mogę tylko pomarzyć :-/
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo pięknie to porównałaś. Podróżowanie na własną rękę jest tańsze i takie jak chcesz!