Kuba podróż – 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz
Kuba. Intrygująca, romantyczna i kontrowersyjna. Owiana tajemnicą, przesiąknięta tropikalną nostalgią, uwikłana w swej przeszłości. Kolorowa Kuba tonie w oparach rumu i najlepszych cygar na świecie. Kuba to detale – trzcina cukrowa podawana do espresso, szeroki uśmiech barmana w czerwonym fartuchu, zapach liści na plantacji tytoniu, błysk toczącego się po ulicy Chevroleta. Jeździmy tam, by zaspokoić wszystkie podróżnicze potrzeby – by zanurzyć się w historii, która dzieje się na naszych oczach, wsiąść do cadillaca z 54′, podziwiać kolonialne zabudowy w malutkich miasteczkach wyspy, tańczyć do rana salsę i spróbować najlepszego mojito na świecie, ale w końcu i po to, by wygrzewać się na wspaniałych kubańskich plażach i wykąpać w turkusowym Morzu Karaibskim, którego kolor w rzeczywistości jest jeszcze bardziej jaskrawy niż ten na zdjęciach.
Jeśli marzysz o karaibskiej wyspie koniecznie umieść to miejsce na liście krajów, które chcesz odwiedzić z dopiskiem „pilne”, bo uwięziona w przeszłości Kuba głośno krzyczy o swoje prawa i wkrótce wiele może się tu zmienić. Poniżej moje 30 rzeczy, które warto wiedzieć zanim pojedziesz na wyspę.
1. WIZA
Aby móc legalnie przebywać na Kubie należy zakupić Kartę Turysty (Tarjeta de Turista), która upoważnia do przebywania na wyspie przez max. 30 dni. Można ją wyrobić w Ambasadzie lub w agencjach internetowych lub niektórych biurach podróży, cena od 25 euro. W momencie wjazdu na Kubę trzeba mieć ważny paszport, min. 6 miesięcy.
2. NOCLEGI NA KUBIE
Najtańszą i najciekawszą opcją jest pokój w casa particulares, czyli w mieszkaniu Kubańczyków. Nie dość, że śpicie z nimi pod jednym dachem, możecie poznać ich kulturę i obyczaje to jeszcze przygotowują Wam codziennie pyszne śniadania i obiady (w takiej casa zjedliśmy najlepszego homara na świecie za 35 pln!). Średnia cena za dobę w pokoju dwuosobowym wynosi 25-35 CUC. Najlepszym rozwiązaniem jest rezerwacja tylko pierwszego noclegu – resztę przy pomocy właścicieli z casa particulares zorganizujecie na miejscu.
Nie należy spodziewać się tutaj żadnych luksusów, nawet jeśli w rankingu lub opisie przeczytacie, że casa jest jedną z najlepszych w mieście. Najlepsze mieszkania to te które oferują klimatyzację, papier toaletowy, a czasami nawet lodóweczkę w pokoju. Meble jak i prześcieradła pozostawiają wiele do życzenia, wiele z nich jest zupełnie bez okien, ale wszystko wynagradza wspaniała kubańska atmosfera!!
3. TRANSPORT NA KUBIE
Będąc na Kubie na pewno usłyszysz o nich nie raz – taxi colectivo, czyli zbiorowa taksówka dla turystów, która jedzie wtedy gdy zbierze się komplet. Nie słyszałam jeszcze, aby kiedyś się nie zebrał, raczej dużo więcej jest chętnych niż samochodów 🙂 Taxi colectivo kursuje pomiędzy najważniejszymi miejscowościami na Kubie, nie dowiezie Was jednak na wyspy – Cayo Santa Maria czy Cayo Coco. Oprócz taxi colectivo po wyspie można poruszać się autobusami przewoźnika Viazul. To na pewno najtańsze, ale nie zawsze najprostsze rozwiązanie. Ceny biletów oraz rozkład jazdy możecie sprawdzić na ich stronie internetowej.
4. WALUTA. UPSS… DWIE WALUTY
To co przysparza turystom trochę problemów to dwie waluty, które od ponad 20 lat obowiązują na Kubie – CUC – peso wymienialne (jego wartość to 1 CUP=1 USD, kurs na dzień 28.11.2017 3,54 pln) i CUP peso niewymienialne, o dużo niższej wartości (1 CUP =0,037 USD, kurs na dzień 28.11.2017). CUC można poznać po tym, że na banknotach są kubańskie budowle, CUP to banknoty z ludzkimi sylwetkami.
Lokalna waluta CUP to ta, w której zarabiają mieszkańcy, natomiast CUP to pieniądz, którym posługują się turyści i który od lat podtrzymuje gospodarkę. Dla przykładu robotnik w fabryce zarabia około 240 pln (w CUP), a taksówka z centrum na lotnisko kosztuje przyjezdnych 100 pln (w CUC).
Na Kubie najlepiej więc jest płacić w ich walucie CUP. Nie polecam zabierać tam dolarów, bo przy każdej wymianie zostanie doliczona prowizja w wysokości 10%.
5. RUM i NAJLEPSZE DRINKI NA ŚWIECIE
Kuba słynie z rumu oraz z dobrych, mocnych drinków przyrządzanych na bazie tego trunku. Miłośnicy procentów powinni skierować swoje kroki do Floridity w Hawanie- baru, w którym niegdyś przesiadywał Hemingway i spróbować słynnego daiquiri. W centrum Trinidad znajduje się natomiast bar, który rozpoznacie bez problemu, bo zawsze stoi przy nim kilkunastoosobowa kolejka.Napis na witrynie mówi sam za siebie The best moijto in the world.
6. BEZPIECZEŃSTWO NA KUBIE
Kuba jest bezpiecznym krajem i świetnym miejscem na samotną podróż zarówno dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Warto wiedzieć, że flirtowanie to jedna z ulubionych rozrywek Kubańczyków i Kubanek, więc jeśli na ulicy uśmiechną się, odezwą, a nawet zagwiżdżą można na to przymknąć oko. Oczywiście po zmroku, tak jak wszędzie należy uważać i nie zapuszczać się w ciemne i opustoszałe dzielnice miast.
7. SKLEPY JAK W PRL-u
Najlepiej zabierz zabierz w podróż wszystko czego możesz potrzebować, nie licząc na to, że kupisz na miejscu. Sklepy do złudzenia przypominają te z czasów PRL-u – półki są puste lub wypełnione… lokalnym rumem. Na Kubie nie kupisz tego, co u nas jest szeroko dostępne – coca coli, snickersów ani kinder czekolady. Trudno też tutaj o kosmetyki, nawilżające chusteczki, soczewki kontaktowe.
8. NAJLEPSZY CZAS NA PODRÓŻ
9. ZWIEDZANIE PLANTACJI TYTONIU – VINALES
10. TYLKO GOTÓWKA !
W mieszkaniach, hotelach (jedynie w najlepszych, 5 gwiazdkowych hotelach można płacić kartą), restauracjach i sklepach nie ma najmniejszych szans na zapłatę kartą, więc przed wyjazdem trzeba zaopatrzyć się w euro lub dolary i następnie na miejscu wymienić je na pesos, które…wcale nie tak łatwo zdobyć. Wyobraźcie sobie, że połowę pierwszego dnia spędziłam w kolejce do kantoru!
11. PRZEJAŻDŻKA WOZEM Z LAT 50-TYCH
Auta z poprzedniej epoki w jaskrawych kolorach zobaczycie wszędzie. Bardzo prawdopodobne, że gdy zamówisz taksówkę lub będziesz przemieszczać się do innego miasta tzw. carro colectivo (samochód współdzielony z turystami, więcej o nich w KUBA – PLAN PODROŻY) przyjedzie po Ciebie stary Chrysler lub Cadillac. Jeśli chcesz mieć je na wyłączność możesz takie auto wypożyczyć – w Hawanie godzina przejażdżki wraz z kierowcą to 30$ – 40 $.
12. INTERNET
13. JĘZYK
Językiem urzędowym jest język hiszpański, ale dzięki pogodzie ducha i kreatywności Kubańczyków dogadacie się z nimi nawet jeśli nie będziecie znali w tym języku ani słowa. Część osób mówi po angielsku, zwłaszcza w dużych miastach nie ma problemu z porozumiewaniem się w tym języku.
14. JEDZENIE
Na Kubie je się bardzo skromnie. Śniadanie w każdej casa particulraes wygląda tak samo: jajka, chleb z dżemem, masło, pomidor, parę kawałków sera i świeże owoce – zestaw, który nie ominie i Ciebie. Do tego wyśmienita kubańska kawa i sok z guawy. Prosto i przepysznie! Kubańska kuchnia to głównie dania na bazie kurczaka, który podawany jest w różnych postaciach – smażony lub grillowany, zazwyczaj w towarzystwie ryżu lub z ryżem z czarną lub czerwoną fasolą. Będąc nad morzem warto spróbować owoców morza i dużo tańszej niż w Europie langusty, której zasmakować można w wielu restauracjach. Najbardziej znane kubańskie desery to flan oraz smażone na głębokim oleju bardzo słodkie pączki o podłużnym kształcie.
15. ZAKAZANE SŁOWA
Słowo, którego nie powinniście używać na Kubie to papaya, która w jęz. hiszpańskim oznacza żeński organ płciowy. Zamiast tego można użyć lokalnej nazwy owocu – fruta bomba.
16. CENY W RESTAURACJI
Średnia cena w restauracji za obiad 30-40 pln. Warto pytać, bo w niektórych restauracjach można płacić w dwóch walutach: CUP i CUC.
17. PREZENT DLA KUBAŃCZYKA
Jeśli chcecie zrobić dobry uczynek i macie miejsce w walizce możecie przywieźć Kubankom w podarunku kosmetyki, szampony, odżywki, antyperspiranty, żele do golenia, lakiery do paznokci, ubranka dla dzieci lub chusteczki nawilżające. Tego wszystkiego niestety nie mogą kupić u siebie w sklepach lub są to produkty bardzo drogie.
18. NIE TYLKO VARADERO
Kuba to nie tylko plaże, i ten kto spędzi całe wakacje w kurorcie nad morzem, nie pozna prawdziwego oblicza wyspy. A szkoda, bo kolonialne miasta Camagüey, Trinidad czy Santiago de Cuba warte są uwagi, podobnie jak inne kubańskie miasta na czele z Hawaną, która jest mieszaniną różnych stylów architektonicznych: znajdziecie tam XVIII-wieczne katedry, XIX-wieczne wille w stylu rokoko, secesyjne rezydencje, wiele budynków w rozkładzie, ale równie dużo w przebudowie lub w remoncie. Dlatego warto wybrać spróbować zorganizować wycieczkę na własną rękę, lub skorzystać z fakultatywnych wycieczek biur podróży będąc już na miejscu. Zajrzyj też tu: przykładowy plan podróży po Kubie.
19. BIEDA
Na Kubie nie ma bezdomnych ludzi, Ci którzy nie mają gdzie się podziać dostają od rządu mieszkania. Prawdopodobnie jest to jeden z najlepszych krajów do bycia biednym – w imię socjalistycznych haseł o równości każdy ma tutaj dach nad głową, a także telewizor, radio i lodówkę i jakkolwiek by to zabrzmiało jest to raj w porównaniu z tym jak żyją biedni ludzie w Indiach lub w Afryce.
20. ILE WYNOSI PENSJA NA KUBIE?
21. HISTORIA W PIGUŁCE
Kuba nie ma pięknej historii. Targały nią groźne epidemie, wyniszczali hiszpańscy konkwistadorzy, zaludniali afrykańscy niewolnicy, którzy pod przymusem pracowali na plantacjach trzciny cukrowej. W XVIII w. Hawana zapełniła się europejskimi żeglarzami, ktorych zauroczyły karaibskie wybrzeża i kubańskie kobiety, zaraz za nimi pojawili się tu także Chińczycy i wielu Amerykanów, którzy sądzili, że sprawnie przejmą wszelkie interesy gospodarcze na wyspie. Kubańczycy zafascynowali amerykańskim stylem życia, w poszukiwaniu lepszej pracy licznie emigrowali do USA. Aż do roku 1959 w którym wybuchła Rewolucja kubańska, na czele której stał Fidel Castro i rozpoczęły się czasy socjalizmu, w którym dobro społeczne stawia się ponad wszelkie inne wartości.
22. USTRÓJ POLITYCZNY
Kuba jest państwem socjalistycznym. Wieloletnia indoktrynacja podzieliła 11-milionowe społeczeństwo na dwa obozy – tych, którzy w pełni zasymilowali polityczne ideologie, oraz, zazwyczaj młode osoby, które nie godzą się na warunki, w których muszą żyć. Więcej na temat tego jak współcześnie wygląda życie na Kubie przeczytasz tutaj: PRZEWODNIK PO KUBIE
23. KRABY
24. PODRÓŻ Z DZIECKIEM
25. HAWANA – TĘTNIĄCE SERCE WYSPY
26. NAJPIĘKNIEJSZA PLAŻA NA KUBIE
Za najpiękniejsze uważane są szerokie, rajskie plaże na wyspie Cayo Largo del Sur. Można się na nią dostać jedynie drogą morską lub czarterem z Hawany i z Varadero. Hotele na wyspie należą do najdroższych w całym kraju.
27. JACY SĄ KUBAŃCZYCY?
28. SANTIAGO DE CUBA – NAJBARDZIEJ ROZTAŃCZONA
Najbardziej roztańczonym i rozśpiewanym miastem na Kubie jest Santiago de Cuba, drugie co do wielkości miasto na wyspie, w którym muzyka rozbrzmiewa na każdym kroku. To właśnie z Santiago pochodzą czołowi kubańscy rewolucjoniści i to tutaj narodził się ruch wyzwoleńczy, który doprowadził do wygnania z wyspy hiszpańskich kolonizatorów.
29. CAYO SANTA MARIA CZY CAYO COCO
Choć podróżujący często zadają sobie to pytanie prawda jest taka, że nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Obie wyspy są piękne, mają szerokie i piaszczyste wybrzeża, świetne resorty all inclusive, a woda w zależności od kąta padania promieni słonecznych przybiera wszelkie odcienie turkusu. W Cayo Coco jest trochę więcej palm – innych różnic nie odnotowaliśmy.
30. RÓŻNICA CZASU
Różnica czasu pomiędzy Warszawą a Hawaną to 6 godzin (w trakcie czasu zimowego) – gdy u nas jest 12:00,, w Hawanie jest 6:00.
Mam nadzieję, że moje uwagi i obserwacje pomogą Ci w organizacji Twojej podróży!
Coś jeszcze dopisałabyś/dopisałbyś do tej listy? 🙂 Podziel się opinią w komentarzu 🙂
Udanych podróży!
Agnieszka
WIĘCEJ WPISÓW DOTYCZĄCYCH KUBY:
WSPÓŁCZESNA KUBA – KUBA PODRÓŻ
Kuba – 2 waluty, średnia krajowa wartości 100 pln i operacje za free.
OBEJRZYJ TAKŻE VLOGI Z KUBY
KUBA PODRÓŻ – vlog
KUBA PODRÓŻ VLOG NR 1
KUBA PODRÓŻ VLOG NR.2
KUBA PODRÓŻ, KUBA PODRÓŻ, KUBA PODRÓŻ, KUBA PODRÓŻ, KUBA PODRÓŻ
Różnica czasu okazała się, przynajmniej w naszym wypadku sprawą kluczową. O ile, podróż tam była dużo prostsza bo w nocym i przyjazd do Hawany mogliśmy bezboleśnie przeżyć, o tyle w drugą stronę to był koszmar :/ Dwa dni dochodzenia do siebie po powrocie to było mało. Kuba poza tym,. to piękne miejsce, które będziemy bardzo długo wspominać. Co do rumu, tu niestety, Kuba nie ma się szczególnie czym chwalić. Mit miejsca, który robi najlepszy rum na świecie ciągnie się za tym krajem od dłuższego czasu, ale niestety, jakość trunków tu wyrabianych mocno odstaje od tego co robią ościenne kraje. Aczkolwiek, faktem jest to właśnie na Kubie piliśmy jedno z najlepszych mojito w życiu.
Bardzo fajna relacja, My też byliśmy na Kubie ale rejs MSC, może bardziej komercyjny no ale mimo wszystko bardzo wypoczęliśmy, Jakby ktoś był zaintersowany to byliśmy z biurem Podróże i rejsy .
Agnieszko, ciekawi mnie czy nadal jest słynna dzielnica Buenavista z najlepszymi muzykami w Hawanie. Wiem, że wielu z nich jak na przykład Pio Leyva już nie żyje ale chciałbym usiąść w lokalnej „cantina”, popijając rumem zaciągnąć się dobrym cygarem i posłuchać najlepszego jazzu.
Piękna relacja i wspaniałe miejsce! Jednocześnie, po powrocie stamtąd wielu znajomych, zastanawialiśmy się – ile jest jeszcze w niej tej kubańskiej autentyczności?
Kuba wydaje się być bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia mimo zupełnie innej kultury i obyczajów. Piękne miejsce! 🙂
Modna coś ostatnio ta Kuba wśród blogerów podróżniczych ? Wystarczy zebrać te wszystkie mega przydatne informacje do kupy i żadna podróż na Kubę niestraszna 😉
Bardzo fajny tekst. Dodam tylko, że internet kosztuje 1 cuc za godzine i trzeba miec dokument zeby go kupic w ECTSA. Casas partiulares sa tez za 15-20 cuc, bez problemu mozna wynegocjowac takie ceny szczegolnie jak się zostaje 2-3 noce. No i niestety wg mnie nie wszyscy Kubanczycy są mili i pomocni. My co rusz, szczegolnie w Santiago, trafialismy na naciagaczy i oszustow, ktorzy w bardzo perfidny sposob chcieli wyciagnac od nas pieniadze… A cygara, salsa i stare samochody są glownie turystycznym „przedstawieniem”. Warto być tego swiadomym, zeby się nie rozczarować…
Bardzo fajnie napisany artykuł, można się wiele z niego dowiedzieć 🙂 Kuba bardzo chciałabym tam kiedyś pojechać <3
Piekne zdjecia ? powiem Pani ze taka sciaga jest bardzo przydatna. W zyciu nie sadzilam ze moga byc tam 2 waluty albo ze nie ma tam akcesorii dla dzieci – a mam szkraba 11mcy. Supet wpis pozdrawiam
Właśnie jestem po lekturze praktycznych informacji u Kingi, co dodatkowo przekonuje mnie, że Kuba jest bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia. Zdjęcia na Twoim blogu dodatkowo przekonują mnie, że nie bez powodu Instagram jest Twoją kolejną mocną stroną, Ale przede wszystkim brawo za to na co zwracam największą uwagę- za praktyczne treści.
Bardzo ładne zdjęcia, a jeśli chodzi o post to jest on bardzo ciekawy i praktyczny 😀
bardzo chętnie bym pojechał (co prawda kraje hiszpańskojęzyczne to nie do końca moja bajka, poza kilkoma 🙂 ) – zwłaszcza do tej części, w której nie ma masowej turystyki! (a Ty zachęcasz mnie zdjęciami)
Przepadłam! Śledziłam Twoje kubańskie wpisy i z pewnością jest to kierunek dla mmie. Chyba był zawsze. Te niesamowite auta, kolory i klimat z Twoich zdjęć uwodzą, właściwie flirtują ?
Ach….wrocily wspomnienia, chetnie bym jeszcze kiedys wrocila na Kube 🙂
Przepiękne zdjecia! Nigdy nie byłam na Kubie, ale czytam sporo reportaży i blogów z tej działki. Kraj jest piękny ale kontrastowy i niejednoznaczny. W Twoim opisie jest chyba zbyt wyidealizowany 🙂
Po pierwsze wspaniałe zdjęcia. A sam post bardzo praktyczny. Z tą papają mnie zaskoczyłaś 😉 A jak wygląda kuchnia kubańska z perspektywy semiwegetarianina – oprócz oczywiście owoców morza 🙂 Choć w sumie mogę się nimi żywić cały pobyt 😉
Fajnie, że zebralas w jednym poście tyle wiedzy. Kuba jest fantastyczna 🙂
Uwielbiam wracać na Twoj blog szukając inspiracji Agnieszko. Piękne zdjęcia zostają w mojej glowie na długo. Tym razem wiadomości o Kubie nie tylko mnie zaczarowały, ale po pierwsze upewniłam się gdzie po pierwsze polecę jak tylko będę w USA! DZIĘKUJĘ za rozwianie moich wątpliwości. Pozdrowienia!
Super wpis! Rozwiewasz wszystkie wątpliwości na temat Kuby i wyjazdu do niej! Pozdrawiam serdecznie i pięknych podróży życzę 🙂
Dzięki Tobie naprawdę sporo się dowiedziałam na temat Kuby. Z tymi dwiema walutami właśnie słyszałam, że często jest zamieszanie. A jeśli chodzi o brak internetu, to dla mnie naprawdę jeden z argumentów, dla których warto tam pojechać. Bo jednak samemu z siebie ciężko się od internetu tak całkiem odciąć 😉
Aga cudowny wpis. Póki co podróżujemy po USA, potemmrksyki stad na Kubę. A jeszcze nie zaczęliśmy planować. Wprowadziła mnie w świetny nastrój kubański 😉
Z chęcią bym pojechała – już wiem dużo rzeczy które powinnam wiedzieć – dzięki Tobie. Jednak na razie moge tylko pomarzyć.
Ja jeszcze raz chętnie wróciłabym na Kubę 😉 cieszę się, że miałam okazję poznać Kubę prawdziwą, jeszcze bez oznak kapitalizmu 😉
Fantastyczny post – bardzo rozbudowany, ale nie za ciężki. I na pewno pomocny. Choć Kuba póki co tylko na liście moich marzeń, a nie planów, przeczytałam z zainteresowaniem i naprawdę sporo rzeczy to dla mnie nowości. A zdjęcia piękne! Będę zaglądać <3
Ojeju jak mi miło!! 🙂
Piękne zdjecia. Bardzo do ty tekst !
Oj chciałoby się tam polecieć ?
Dzięki wielkie!!
Wspaniały, bardzo kompleksowy wpis. Czuję się gotowa polecieć na Kubę. A takie odcięcie od internetu jest nam czasami wskazane. Ciekawa opcja to nocleg u Kubanczyków! No i przejażdżka autem z lat 50 brzmi kusząco!
Dzięki! Przez pierwsze dni dostawałam szału gdy chciałam cokolwiek sprawdzić i nigdy nie było internetu, lub trzeba było siedzieć w jakiejś restauracji gdzie i tak łącze było bardzo słabe. Później stwierdziłam, że tak naprawdę dobrze mi to zrobi 🙂 Pozdrawiam!
Kuba jest na mojej liście podróżniczej. Twój artykuł bardzo ciekawy, szczegółowy i porusza wiele istotnych kwestii. To doskonały poradnik. Zdjęcia klimatyczne, piękne i ukazujące różne sceny. Nie pozostaje nic, jak tylko odwiedzić ten fascynujący kraj i zobaczyć, jak żyją w nim Ci pozytywnie nastawieni ludzie 🙂
Dzięki wielkie!!
Kolejny z moich życiowych celów, zaraz po Nowej Zelandii i Meksyku. Zapisuję sobie Twój blog w ulubionych 🙂
Nowa Zelandia to też moje podróżnicze marzenie 🙂